От областната дирекция на МВР в Пловдив ще направят искания към общината за изграждане на "инженерни съоръжения", които да помагат за намаляване на скоростта. Това обяви шефът на полицията старши комисар Георги Чергов след среща с окръжния и районния прокурор и неправителствени организации.
Директорът уточни, че въпросните съоръжения не е задължително да са легнали полицаи, важното е да ограничават високата скорост. "Дали ще бъдат неравности, шумяща маркировка или нещо друго, това ще решат експертите", каза той. Ще бъде направено искане и за обследване на рисковите места в Пловдив, което да покаже къде да бъдат изградени, за да не създават допълнителна опасност.
На срещата полицията е получила много предложения за засилено видеонаблюдение и оборудване с камери, които да измерват скорост. Комисар Чергов обясни, че работят заедно с общината по няколко проекта в тази насока, които са в различна степен на изпълнение. "В последната година имаме завишаване с 60% на електронните фишове от тези контролни средства", отсече Чергов. Колко камери ще получи пловдивската дирекция, било въпрос на централно ниво, но шефът на МВР в Пловдив заяви, че е получил уверение, че в Града на тепетата ще пристигнат повече, понеже местната дирекция е много натоварена.
Сред представителите на неправителствените организации беше Кирил Драганов от Европейския център за транспортни политики. Той обясни, че сдружението е създало приложение, в което граждани изпращат сигнали за нарушители на пътя, които после стигат до отговорните институции. То работи от 8 месеца. "Имаме над 300 подадени сигнали, за Пловдив са 26. Почти 100% от тях са изпратени към институциите и има издадени глоби, санкции и фишове", заяви Драганов. Повечето от сигналите са за неспазване на дистанция и знаци и за превишена скорост.
"Важно е те да съдържат всички необходими реквизити и самоличността на лицето, което е констатирало нарушението, и да е готово в съдебен процес при евентуално обжалване да потвърди", каза шефът на полицията. Според него инициативата е добра, защото ще увеличи многократно капацитета на контролните органи.
По думите на Георги Чергов сигналите за гонки не са много, но при всеки полицията реагира. "Имаме и конкретни операции. На пътя Пловдив-Асеновград имаме установени нарушители и е взето отношение", обясни той. След тежката катастрофа на бул. "Руски" са правени проверки за гонки там, но такива не са констатирани.