Малко над 80 млн. лв. ще получат до дни държавните висши училища за увеличение на възнагражденията на академичния и неакадемичния състав от 1 януари и за вдигане на стипендиите на докторантите във всички университети, НИМХ, БАН, Селскотопанската академия и научните институти към здравното министерство от 1 април. За отпускането на средствата Министерският съвет прие две постановления, като срокът за изпълнението им е 20 и 23 май.
Бързото и успешно провеждане на преговорите доведе до отмяна на обявения за понеделник, 20 май, протест. КНСБ обаче остава в протестна готовност до 30 юни, когато трябва да бъде постигнато пълното изпълнение на всички постигнати вчера договорености.
Отпускането на средствата бе постигнато след поредица от срещи през последните дни на КНСБ, Браншови синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ и КТ "Подкрепа" със служебния министър на финансите Людмила Петкова, на образованието Галин Цоков, служебния премиер Димитър Главчев и представители на големите политически партии.
На брифинг вчера вечерта след среща с двете конфедерации премиерът Главчев обяви, че е постигната договореност да бъдат отпуснати още 40,7 млн. лева за висшето образование. "Заслугата е на синдикатите, както и първия път, когато бяха отпуснати 39 млн. лева, за които ви съобщихме онзи ден. Казахме, че ще бъдат продължени разговорите и в резултат на тези продължени разговори можем да кажем, че има още 40,7 млн. лв.", обяви премиерът.
Първото Постановление на МС е за вече наличните в бюджета 39 млн. лв. Те бяха извоювани от ВОН и КНСБ през декември миналата година между двете му четения в Народното събрание, тъй като внесеният от правителството проектобюджет не предвиждаше такава сума. Въпреки това до момента средствата не бяха отпуснати. Още в понеделник парите ще са по сметките на държавните университети. С тях със задна дата от 1 януари началната основна заплата на за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища – асистент, се вдига от 1810 лв. на 2100 лв.
Второто Постановление на МС е за договорените вчера със служебния кабинет нови 40,7 млн. При вече начална заплата на асистент от 2100 лв. 7 млн. лв. от общата сума се заделят за запазване на настоящите съотношения на възнагражденията между отделните академични длъжности, като със задна дата от 1 януари те се увеличават с по 290 лв. Пак от началото на тази година заплатите на неакадемичните служители в университетите се увеличават с 200 лв., като за целта са предвидени 26 млн. лв. Останалите 7,4 млн. лв. са за вдигане на стипендиите на докторантите от 1 април. Те се разпределят по следния начин – за МОН: ВУ – 6,9 млн.лв.; за БАН: 409 хил.лв.; за МОСВ – НИМХ: 25 200 лв.; за МЗХ – ССА: 29 000 лв.; за МЗ: 48 600 лв.)
Споразумения с партиите и министъра на финансите за още 184 млн. лв. до 30 юни
С двете постановления – за първите 39 млн. лв. и за новите 40,7 млн., се изпълнява първият етап от искането на ВОН-КНСБ. Втората част от него – как да се изпълни Законът за висшето образование, не е само от компетенциите на министъра на финансите и на премиера и затова бяха проведени срещи с парламентарно представените партии и коалиции.
Общо 184 млн. лв. са необходими за повишаване на заплатите, за да се изпълни ЗВО, влязъл в сила от 1 април 2024 г. за ДВУ, БАН, НИМХ, ССА – начална заплата на асистент от 2516 лв. (както предвижда чл. 92/ЗВО); начална заплата на длъжност с висше образование – 2013 лв. (чл. 53/ЗВО); начална заплата на длъжност със средно образование – 1610 лв. За НИМХ конкретно преговорите продължават, както за заплати, така за статута и проекта за дейността.
За да се гарантира изпълнението на Закона за висшето образование и да се осигурят необходимите средства за това, бяха подписани споразумения между синдикатите и лидерите на парламентарно представените партии – ГЕРБ, ДПС, БСП, ИТН, "Възраждане", предстои и с ПП-ДБ в понеделник. Под всяко едно споразумение стоят и подписите на министъра на финансите и на министъра на образованието, а гарант за изпълнението му е премиерът Димитър Главчев. Със споразуменията политическите партии се задължават да предприемат всички необходими действия в 50-тото НС за гарантиране изпълнението на ЗВО, а министърът на финансите ще предприеме действия до 30 юни да намери финансовият ресурс, който да обезпечи така заложените политики за ръст на заплатите.
"Всичко е възможно, когато човек има желание", категоричен бе председателят на ВОН-КНСБ проф. Лиляна Вълчева. Тя посочи, че от 2021 г. в Закона за висшето образование има член 53, който казва, че висшите училища трябва да създадат специализирана администрация от изследователи, експерти, специалисти, за да може научно-изследователските университет и научно-изследователската дейност да придобие по-високи измерения.
"Това са пари отново за реформа, така че срещу всяко наше средство са заложени реформи. Във вторник, 21 май, с министър Галин Цоков с ректори, колегите от КТ "Подкрепа" ще се съберем и ще направим разпределение на новите 40 млн. лева. За два дни 80 млн. лева – няма как да не изкажем благодарност основно за бързата реакция и затова, че ще успокоим системата, която наистина е много напрегната от обиди и това, че не можем спокойно да работим", каза Вълчева.