"Още през септември 2023 г. започна драстичен спад на опитите за незаконно преминаване на българо-турската граница. 12 000 са от началото на годината до момента при 42 000 за същия период на предходната година. Нашата цел е да продължим мерките и да надградим тези резултати, за да може до края на годината България да се присъедини към Шенгенското пространство и по сухопътна граница", отбеляза вътрешният министър Калин Стоянов на среща - дискусия "Противодействието на организираната престъпност в Шенгенското пространство" в ЮЗУ "Н. Рилски" в Благоевград.
Министърът допълни, че партньорите в Европа виждат това, което правим, защото мерките у нас оказват влияние и там. Той представи пред студентите анализ на Европейската служба за гранична и брегова охрана – ФРОНТЕКС, според който пътят през България вече не е предпочитан от мигрантите, тръгващи към Европа, защото страната ни показа, че нелегалното преминаване на българо-турската граница е много трудно. Лекцията прерасна в интересна дискусия, която разкри пред участниците реалното измерение на пълноправното членство на страната ни в Шенген - безспорна оценка, че България е надежден партньор в пространството без граници и в пълна степен изпълнява своите задължения по охрана и полицейско сътрудничество.
Пред студенти и преподаватели министър Стоянов представи ключовата роля на Министерството на вътрешните работи за изпълнение на високите шенгенски изисквания, така че страната ни да заеме достойно своето място сред европейските държави с обща граница: „Успехът е много голям. България се бори за него от много години".
Вътрешният министър открои три основни стъпки, предприети за постигане на водещия приоритет, резултатите от които бяха отчетени на европейско ниво: Засилване на първата линия на охрана - по този начин успяхме да увеличим 30% броя на служителите на границата; Активизиране на оперативната работа на ГДБОП, ГДГП, ГДНП и пограничните ОДМВР по противодействие на организираните престъпни групи, ангажирани с нелегалната миграция; Задълбочаване на комуникацията и взаимодействието с турската страна – изключително важен момент в охраната на външната граница на ЕС предвид същественото значение на стратегическото партньорство с Турция, която е и сериозен фактор за сигурността в региона като цяло.