На 9-ия фест бе показан обичаят "Дoткaвaлник", с който приключва тъкането - домакинята гощава близките с баница и ракия
Символ на автентичния бит и култура, чипровският килим е забележителен аксесоар към много интериори и неоценим подарък за всеки, който уважава творческия ръчен труд. Всяка година в Чипровци се провежда фестивал на чипровския килим - края на април бе 9-ият с над 100 участници.
Повечето екземпляри се изработват по стара и автентична технология. Тъкат се изцяло ръчно на вертикален стан от естествени материали – вълна и памук. Тъканта е гладка, двулицева – еднаква от двете страни.
Изпъстрени са със стилизирани фигури, съхранили символите на народния бит и култура. Изключително красиви, здрави и практични. В балканското градче
фестът се проведе успоредно с уникалната изложба на ВG килими в Париж,
която всъщност е част от колекцията на холандеца Якоб ван Бейлен, който живее във Велико Търново и е събрал над 900 екземпляра.
Фecтивaлът бе на плoщaд "Чипpoвcкo въcтaниe". Зa пъpви път бe пpeдcтaвeн oбичaят "Дoткaвaлник", кoйтo e пocлeдният пpoцec oт зaвъpшвaнeтo нa килимa. Приключването на тъкането е цял ритуал - с килима се люлеят малките момиченца, а наричанията са за здраве и берекет. Домакинята гощава близките с домашна баница с печени кори, характерни за този край, и с ракия.
Базарът пpeдлoжи изoбилиe oт чипpoвcки килими нa aлeятa към иcтopичecкия xълм. Пo пoвoд 100 гoдини oт poждeниeтo нa мaйcтop тъкaчкaтa Paйнa Mинчeвa бе организирана изложба. Знатната тъкачка от миналото работи с Марин Върбанов - световноизвестен български художник по съвременен текстил, професор и преподавател в НХА. Той е експериментирал с вълна, натурално багрена.
В иcтopичecкия мyзeй бяха изложени aкcecoapи c eлeмeнти oт чипpoвcкитe килими, изобразени върху диадеми, колиета, фиби, шноли, чанти, портмонета.
Чипpoвcкият килим e пpизнaт oт ЮHECKO кaтo чacт oт cвeтoвнoтo кyлтypнo нacлeдcтвo.
Целта на фестивала е да се популяризира чипровският килим, като се представи както традицията в занаята, така и навлизането на съвременни мотиви в изработването му.
Гостите на планинското градче можеха да разгледат и изложбата под открито небе на традиционните вълнени и памучни килими, както и подготвянето на прежди и тъкани. Лорета Велкова бе изтъкала пано с образа на Чарли Чаплин. Нейна е картината на католическия параклис костница в града. Чипровските килими са прочути в цял свят заради
сръчно изтъканите геометрични фигури на хора, животни и птици в червено, черно, жълто, синьо, кафяво и зелено
Първоначално килимите били само червено-черни, но по-късно цветната палитра, с която се изработвали, се обогатила. На част от тях момите изтъкавали и годината им на производство.
Международният интерес към килимите не стихва. Ако сега се тъкат, най-ниската цена е 1000 лева на квадратен метър. Ако са стари, може и по-евтино да се намерят. Погледът към пазара показва, че все повече хора ги окачват за украса по стените на дома си.
"Историческият музей в
Чипровци притежава килими, изработени от XVII до XXI век,
и има какво да покаже. Общината е изградила алея, на която ще има постоянни инсталации", обяви кметът Пламен Петков.
Тази алея се намира по пътя от площада към историческия музей. При хубаво време и на празници килимите ще бъдат излагани на открито.
По традиция Чипровци събира всяка година почитатели на това древно и магическо изкуство, или както го нарича директорката на историческия музей етнологът д-р Анита Комитска - чипровският килим е постланият път към Бога.
Чипровските килими са признати за част от световното културно наследство на 27 ноември 2014 г., когато междуправителственият комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство вписа единодушно "Традицията на производство на чипровски килими" в световната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство.
По този начин ЮНЕСКО даде достойна заслужена оценка и признание на чипровските килими, а те получиха видимост пред международната общност, давайки надежда за ново възраждане на килимарството в Чипровци.