Всички пилоти днес са завършили успешно своето обучение, такова предстои за медицинските екипи
До сега медицинският хеликоптер кацаше тук само по време на тренировъчни полети. Много скоро обаче, вероятно през юни на него ще можем да разчитаме и за реални спасителни акции. Транспортният министър Георги Гвоздейков съобщи, че от днес всички пилоти са завършили успешно своето обучение. От МЗ съобщиха, че такова предстои за медицинските екипи, съобщава БНТ.
В координационната централа на Центъра за въздушна Спешна помощ в София вече има подготвени кадри, които ще решават кога и къде да изпратят въздушна линейка. Във всяка диспечерска смяна ще дежурят един лекар и четири медицински сестри. Решението къде и кога да се изпрати хеликоптер ще взима медикът.
Велин е от сертифицираните пилоти за медицинския хеликоптер. В последните месеци е преминал през редица обучения. Има над 70 полета, в които е трябвало да реагира при отказ на двигател.
"Всички видове откази, които са публикувани в ръководството за летателна експлоатация, са оттренирани по възможно най-добър начин", каза Велин Андреев, пилот на вертолет в "България Хели Мед Сървиз".
Казва, че в управлението на машината разлика няма, но процедурите са различни.
"Има изисквания, има предизвикателства - едно от които е кацането на площадки, както е това болнично вертолетно летище тук, което се намира в градска среда, затова ние сме преминали обучение за изпълнение на определени профили", допълни Велин Андреев, пилот на вертолет в "България Хели Мед Сървиз".
"Снощи получих доклад от оператора "България Хели Мед Сървиз", че е приключило обучението на всички пилоти, преминало е успешно и от вчера операторът вече е в експлоатация и може да извършва дейности по спешна медицинска помощ. Вече е придобил абсолютни пълни права така, както се изисква по регламент", каза Георги Гвоздейков, служебен министър на транспорта.
За да бъде успешна всяка мисия, на първо място трябва да е осигурена безопасността на екипажа и на медицинския екип.
"Това е професия, работа е. Ние сме обучени да правим това".
Има ли момент, в който емоцията взима превес?
"Не трябва да има такъв момент. Трябва да си спазваме правилата, процедурите, за да може всичко да е безопасно. Емоцията си е за вкъщи".
И макар хеликоптерът вече да е на разположение за реални спасителни акции, все още не сме готови за тяхното изпълнение.
"Предстоят вече синхронизации с МЗ, тъй като спешната медицинска помощ вече се управлява от МЗ", уточни Георги Гвоздейков, служебен министър на транспорта.
А в позиция за "По света и у нас" от здравното министерство уточниха.
Министерство на здравеопазването:
"След приключване на обучението на пилотите и подготовката на транспортната част, предстои тестови полет с медицински екип на борда на хеликоптера, както и обучение за работа със сертифицираното медицинско оборудване. Финалната подготовка, която включва и експерти от Леонардо, следва да приключи до края на месец май".
Чак след това може да започне реалното изпълнение на мисии.