ЕНП и ГЕРБ ще продължим да контролираме и намаляваме мигрантския натиск в съответствие с международното право, казва евродепутатът
Андрей Ковачев е евродепутат трети мандат - от 2009 г. досега.
Роден е на 13 декември 1967 г. в София. Доктор на природните науки от Университета на Саарланд, Германия. До 2009 г. е работил в частни компании, бил е и сътрудник в Европарламента.
Член е на ГЕРБ от създаването през 2007 г. Бил е международен зам.-секретар на партията.
Като евродепутат в този мандат беше член на Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите и на Специалната комисия по въпросите на външната намеса, включително дезинформацията, във всички демократични процеси в ЕС. И заместник в комисиите по външни работи и по международна търговия, както и в подкомисията по правата на човека.
1. Работя в защита на демокрацията от дезинформация и външна намеса
Изправени сме пред едно от най-големите предизвикателства - пропагандната война за сърцата и душите на хората. Залети сме от дезинформация, разпространяваща руска пропаганда, която се опитва да разколебае гражданите по отношение на членството ни в ЕС и НАТО и да всее разделение и омраза в обществото. Още преди 15 г. поставих темата за нужда от демократичен отговор на това предизвикателство.
Бързото развитие на технологиите ни постави пред крещящата нужда от законодателна рамка, която ЕС прие чрез актовете за цифровите услуги и за цифровите пазари. Така постави първата в света всеобхватна регулаторна рамка на онлайн пространството. В ЕП създадохме комисия по въпросите на външната намеса, която изработи доклад с препоръки как най-добре ЕС да се предпази от такива зловредни влияния. Тази регулация вменява повече отговорност на големите платформи за предотвратяване на разпространението на дезинформационни кампании, инициирани от трети държави, целевото събиране на данни за потребителите, бързото премахване на съдържание, което е забранено. Движещата норма е, че всичко, което е наказуемо по националното и европейското право, не може да присъства и онлайн. Както във всяка друга технология, и тук ще наблюдаваме съревнование между тези, които се опитват да злоупотребят с новите технологии, включително изкуствения интелект, и законодателите.
Темата е с продължение!
2. Въвеждаме улеснения в ежедневието на гражданите
Слагаме край на легендарния въпрос: “Имаш ли зарядно за телефон?”, и традиционния отговор: “Имам, но става само за моя.” Вече имаме единно зарядно благодарение на ЕС. В ролята си на водещ преговорите от страна на ЕНП по тази тема съм удовлетворен, че чрез това законодателство сложихме край на различните зарядни за всяко устройство, улеснихме потребителите, които няма да имат нужда да купуват и сменят различни зарядни за телефона, слушалките, камерата и лаптопа си, както и други малки устройства. Това ще доведе и до по-малко замърсяване на околната среда.
Единното зарядно е технологично улеснение, за което в ЕП приканваме от 10 г., и е успех, сравним с премахването на роуминга в Европа. Над 500 милиона европейци могат да бъдат спокойни, че където и да се намират в ЕС, могат лесно и бързо да заменят зарядното си при нужда. Това законодателство задава световен стандарт, който ще следват фирмите, произвеждащи такива устройства навсякъде по света.
3. Улесняваме достъпа до здравни услуги за европейските граждани
“Резултатите от кръвните ми изследвания, рентген, ЯМР и всичко, свързано с моето здраве, ме следва, където и да се намирам в ЕС!” Това е основата на новия закон за създаване на европейско пространство за здравни данни. ЕНП настоява за истински Европейски здравен съюз и този закон е важна част от него. За мен беше чест да бъда в екипа евродепутати, работещи по това законодателство, което ще има положително отражение за европейските пациенти. Всеки ще използва “електронен медицински картон”, който ще е достъпен за лекарите в целия ЕС - така пациентите няма да преминават повторно едни и същи консултации или изследвания, тъй като специалистите ще имат достъп до цялата информация.
4. Защитаваме правата на българските общности, останали извън пределите на Отечеството по стечение на историческите обстоятелства
От десетилетия се застъпвам за интересите на нашите сънародници и с колегите ми информираме редовно европейските институции и страните членки за тежкото състояние на хората, които открито заявяват и защитават българската си идентичност - особено в страни, които кандидатстват за членство в ЕС, като Северна Македония и Сърбия. Настояваме за преодоляване и премахване на говора на омразата, за промени в учебниците въз основа на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, както и за включване на българския народ в конституцията на РСМ. Българите трябва да бъдат интегрирани в публичния живот на РСМ, а за това е задължително да се премахне враждебната атмосфера спрямо България. Както ние уважаваме съвременното самоопределяне на част от гражданите на РСМ, така те трябва да уважават своите съграждани, запазили българската си идентичност, както и идентичността на исторически личности, които приживе не са оставяли и капка съмнение за своята българска етническа принадлежност.
Продължаваме работата с нашите сънародници в Албания, Косово, Молдова, Сърбия и разбира се, Украйна, където имат крещяща нужда от нашата подкрепа, защото украинските българи се сражават рамо до рамо със своите съграждани срещу руската агресия.
5. Защитаваме европейските граници и се борим с незаконната миграция
“Нулев шанс за трафиканти на хора! Криминално проявени мигранти - вън от ЕС! Уеднаквяване и ускоряване на процедурите по индивидуалните казуси. Споразумения за връщане на мигранти и изнесени пунктове в страните от Северна Африка за бързо обработване на документи и вземане на решения.”
Един от най-важните законодателни пакети на този мандат - новият Пакт за миграция и убежище, беше дълго чакана и силно необходима ревизия на Дъблинското споразумение. Пактът създава правна рамка, която балансира солидарността и отговорността между държавите членки за ефективно и справедливо управление на миграцията. С приемането му отговаряме на очакванията на гражданите да се засили ролята на ЕС в борбата с всички форми на нерегламентирана миграция и да се укрепи защитата на външните граници на ЕС. Приехме и общи правила за първото приемане на мигранти, което бе и основен приоритет за България като външна граница на ЕС.
ЕНП и ГЕРБ сме решени да продължим да контролираме и намаляваме мигрантския натиск в съответствие с международното право. Непоколебими сме в стремежа си да спрем неконтролираната миграция и да преустановим криминалния трафик на хора. Наши основни приоритети са осигуряването на по-сигурни външни граници с използване на европейски средства за изграждане и поддръжка на граничните инсталации, както и тройното увеличение на броя на служителите на европейската гранична служба, които да помагат на българските си колеги. Категорични сме, че доказано криминално проявените лица, регистрирани в Евродак, следва да загубят правото на закрила и трябва по най-бързия начин да напуснат пределите на ЕС.
Повече за основните приоритети досега и в бъдеще вижте в сайта www.andrey-kovatchev.eu