Почват от ул. "Д-р Нидер", която води към най-романтичната част от Морската градина
По примера на развитите европейски градове в Бургас започва акция по премахване на асфалта по улиците в историческия център. Вместо него те ще бъдат павирани, за
да се доближат до автентичния си вид от началото на миналия век
Преди десетина години общината павира няколко емблематични улици в суперцентъра, но сега е решила да разшири обхвата им с полагане на каменна настилка.
“Историческите центрове в европейски градове са техните лица, най-посещаваните и снимани райони. Бургас също има своята интересна архитектура и специфичен дух, които допадат на мнозина. Затова и инвестираме целенасочено в обновяване на инфраструктурата в историческото ядро”, обясниха от общината.
Оттам уточниха, че ще го правят по такъв начин, че да се запазят бохемската визия и отпечатъкът на историята в този район на града.
Улиците за павиране бяха подбрани от кмета Димитър Николов. Той и зам.-кметът по строителството инж. Чанка Коралска направиха инспекция на първата от тях, определена за премахване на асфалта. Това е ул. “Д-р Нидер”, която води към най-романтичната част на Морската градина.
Там ВиК постави нови тръби по цялата ѝ дължина, а след това минаха и други оператори на подземни мрежи. Сега общината е възложила работа по
изграждане на тротоари и отводнителна система,
която напредва. От днес ще започне нареждане на паважната настилка по ул. “Доктор Нидер”. Ще има и ново осветление, и антипаркинг колчета, казаха от кметството.
Изцяло павирана ще бъде и съседната “Райна Княгиня”, която е с излаз към емблематичния пешеходен булевард “Богориди”. Там също се подменят тръбите. От ВиК обещават до средата на май да приключат, след което общината може да влезе на терен да реди паветата, да озеленява и да монтира ново осветление.
Асфалтът ще бъде заменен с класическа паважна настилка и на улиците “Лавеле” и “Шагунов”, но след като първо ВиК подмени старите тръби.
Архитектите са убедени, че с новата паважна настилка в историческия си център Бургас
ще добави още чар към артистичния си облик
Улиците са с ниско строителство - къщи до 3 етажа, голяма част от които са от първата половина на миналия век, а на партерите им са разположени малки магазинчета и занаятчийски ателиета. Навремето те са били част от т.нар. гръцка махала, където се е подвизавала бохемата на града.
“Вярвам, че с изпълнението на ремонтите ще направим тази част на града още по-интересна, посещавана и благоприятна за развитие на бизнес”, каза кметът Николов.
Павирането върви с реставрацията на знаковите стари сгради
в центъра на Бургас, някои от които са паметници на културата. Местната власт подпомага с проекти собствениците им, които решат да ги санират в автентичния им вид. Така десетки занемарени сгради в историческото ядро на града върнаха предишния си блясък и станаха по-безопасни за минувачите, тъй като фасадите им се рушаха под влияние на атмосферните условия.