ГЕРБ и ДПС саботират плана за възстановяване и затова все още България не е получила втория транш по него. Това обвинение към бившите си партньори отправиха ПП-ДБ в парламента.
"Още в края на миналата година всички действия, които зависят от Министерския съвет, са направени и законопроектите са внесени в Народното събрание. В момента, за да бъде извършено второто плащате, трябва парламентът да приеме четири акта", обясни бившият премиер акад. Николай Денков.
Един от тях е законопроекта за промени в Закона за личния фалит, който бе приет на първо четене на 15 юни. Вторият - правилата за избор на новата Комисия за противодействие на корупцията. Внесени са два проекта - един на ПП-ДБ и един на ГЕРБ и ДПС, но отлежават в деловодството на парламента от 6 март насам. Третият неприет закон е за защита на лицата, подаващи сигнали.
"Проектът, предложен от Министерския съвет още миналата година, беше променен от ГЕРБ по начин, който не е приемлив за Европейската комисия, защото изисква да не се разглеждат сигнали, подадени за действия преди 2021 г.", припомни акад. Денков.
Четвъртият акт е пътната карта за климатична неутралност, която преди дни от ГЕРБ внесоха и е включена в седмичната програма на парламента.
"Три са конкретните причини, заради които ГЕРБ и ДПС ни закараха на избори. Първо, за да запазят своите удобни мнозинства във Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, тъй като новият Закон за съдебната власт се предвиждаше ясна и категорична деполитизация на парламентарното участие в двата органа. На второ място, за да могат да използват предизборно антикорупционната комисия, която от септември е с увеличени правомощия, с разследващи функции, но със старо ръководство. Третата причина - за да получат амнистия за потенциални сигнали и разследвания отпреди 2021 г.", изтъкна бившият правосъден министър Атанас Славов.
Докато не бъдат осъществени реформите, разбира се, няма да получим средствата. Отлагането на либерализацията няма да помогне с нищо. С навлизането на либерализацията това лято цените ще се променят с 1-2% и то не е ясно нагоре или надолу. Това е популистки ход, който ще направи либерализацията догодина още по-трудно, каза акад. Николай Денков.