Ще питат Конституционния съд законно ли е отстранен, след като е изтеглил искането да си ходи
Без шеф остана втората от общо трите институции, за които ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС се разбраха по време на деветмесечното си управление. Първо шефът на Сметната палата стана сужебен премиер, а вчера изненадващо за два часа сутринта депутатите гласуваха оставката на управителя на НЗОК Станимир Михайлов.
Отстраняването му бе вкарано извънредно от председателя на парламента Росен Желязков. И това предизвика шумни разправии - ПП-ДБ обвиняваха бившите си партньори, че заграбват здравеопазването, а “Възраждане”, БСП и ИТН им припомниха, че управляваха заедно с тях.
Оказа се обаче, че докато тече дебатът, Михайлов е подал заявление за оттегляне на оставката си. Същото е направил и заместникът му още във вторник. Въпреки това с гласовете на ГЕРБ, ДПС и БСП оставката на шефа на касата бе приета. “Възраждане” и ИТН бяха в залата, но не гласуваха.
Социалистите на свой ред получиха подкрепа от ГЕРБ и ДПС - либерализацията на тока се отложи с година.
Станимир Михайлов бе издигнат за шеф на каса от ПП-ДБ и избран на 29 юли с подкрепата на ГЕРБ и ДПС. През ноември пък бе избран подуправителят проф. Момчил Мавров, предложен от ГЕРБ. Оказа се обаче, че името не е съгласувано в сглобката и имало доклад на ДАНС с притеснителни факти за него. Така партньорите се скараха, но в крайна сметка още на следващия ден решиха и Михайлов, и Мавров да подадат оставки, а ГЕРБ и ПП-ДБ да изработят механизъм за назначения в регулаторите. Това не се случи и бе сред причините за провала на ротацията. А оставките на шефовете на НЗОК отлежаваха близо 5 месеца в парламента.
Докато депутатите се караха в сряда, пристигна и самият Михайлов. Идването му усъмни ГЕРБ, че върху него е имало натиск. Така работи мафията в България, така работи задкулисието. Кой принуди Станимир Михайлов да си оттегли оставката. Кой му се обади по телефона. Тя е личен акт и не се депозира от депутат в Народното събрание, а лично от управителя на НЗОК, което означава, че управителят е зависим от тези хора, скочи шефът на здравната комисия Костадин Ангелов от ГЕРБ и предупреди, че ще подаде сигнал.
Михайлов отвърна, че сам е подписал оттеглянето , защото условията, при които с Мавров са подали оставки - както тогава ги приканиха партиите, не са били спазени. И сам решил да отиде в НС и да обясни това. От ПП-ДБ също заплашиха със сигнал - до Конституционния съд с питане може ли да се приеме оставка, щом вече е била оттеглена.
Михайлов бе допуснат в залата, но не и до микрофона - безпрецедентен случай според Кирил Петков. Затова от ПП-ДБ обявиха, че те пък ще искат оставката на шефа на НС Росен Желязков.
НЗОК сега остава в ръцете на единствения ѝ подуправител Момчил Мавров, докато в следващия парламент се намери мнозинство от 121 души за избор на нов шеф.