1500 деца се обучават за професии като продавач, фризьор и маникюрист, за които е достатъчен кратък курс
Само около половината - 11 хил. от общо 21 хиляди, ученици в професионалните гимназии, които са започнали обучението си през последната учебна година, възнамеряват да работят това, за което учат. Това показва последният индекс за съответствието в професионалното образование, който се изготвя от Института за пазарна икономика (ИПИ). 21 хиляди ученици са приблизително половината обхванати от гимназиалното образование в България.
Експертите на ИПИ са събрали от регионалните инспекторати по образованието данните за всички специалности, които се изучават в професионалните гимназии, и установяват, че у нас
има огромни несъответствия
между образованието и нуждите на икономиката. В тях в момента се изучават 146 професии, като подготовката по 33 е само в една област от страната. Например обучение за камериери има само в Бургас, за кинолози - само в Монтана, за заварчици и обущари - само в Пазарджик, а за фотографи - само в столицата.
В другата крайност са професии като автомонтьори, готвачи и икономисти, за които обучение има в почти всеки областен град.
Впечатляващ е броят на учениците, които започват тази година да изучават хотелиерство и ресторантьорство - над 4 хиляди. Много разпространени - с над 2500 новозапочнали ученици, са и професии, свързани с програмиране.
В същото време силно застъпени в миналото в техникумите професии като стругар, шлосер, заварчик са с едва по 50 ученици на цял випуск.
Прави впечатление, че докато за едни професии е допустимо
да се учи по 3-4 години
- например за програмисти, мехатроници и др., в някои професионални гимназии се усвояват професии с кратки курсове. Има професионални гимназии със специалности като продавач-консултанти, маникюристи, фризьори, куриери, козметици. 1500 ученици например са започнали професионално обучение като помощник-инструктори по фитнес.