Правим разчети за такса смет, когато вкараме регламента "замърсителят плаща" ще има промени, в каква посока и за кой, ще уточни. Много по-рано ще споделим рамката. За едни ще има поскъпване, за други - намаляване. Това заяви по bTV кметът на София Васил Терзиев.
Засега София не е пред криза с боклука. Заводът и клетките за депониране на отпадъка са планирани за запълване за 21 години, с темповете, които тече то, запълването им ще стане за 9 години, от които са изминали 7, очерта картината, която са заварили кметът.
Целта е да се увеличи производството на качествен RDF, който да купуват заводите и тецовете и да го горят. На въпрос защо се заравят тези брикети от отпадъци, кметът заяви: А какво става, когато на единствения завод, с който работиш, му се развали пещта. Друг е въпросът, че договорът с "Холстим" е за част от RDF-а, на година произвеждаме 190 тона , договорът е за 80.
Той обясни, че след вдигането на качеството, следващата седмица ще бъде обявена обществена поръчка, за да се отпуши този процес и да се изгаря целият обем RDF. Така депонираният отпадък ще се свие до 10-15%. Ще се купи време за разработване на пета и шеста клетка, което ще е повече от тези тези 2 години капацитет, които остават. Ако от 50% отидеш на 10 на сто депониране на отпадък, ще се спечелят няколко години.
В завода за ръчно сепариране са заети 16 души, ще ги увеличим на 40 и при двойно повече хора това ще ни струва 3 млн. лв. по-малко, защото се избегнаха едни посредници, уточни още той.