„Електронна борса на традиционни продукти и услуги от Еленския Балкан" ще популяризира местните производства. Новата платформа бе част от дейностите по проект „Стимулиране на икономическата активност и създаване на заетост в община Елена чрез прилагане на иновативни подходи" по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи". Разработката бе финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и се реализира в партньорство с Ротари клуб Елена.
Основните му цели са свързани с активиране на дългосрочно неактивните безработни; стимулиране на заетостта и повишаване на конкурентоспособността на местните предприятия, предприемачи и местните власти чрез въвеждане на иновативни практики на работа; подобряване на капацитета на местните работодатели за иницииране на иновативни подходи в развитието на бизнеса и заетостта.
Също така повишаването на дела на икономически активните лица и създаване на възможности за подкрепа на стартиращ бизнес в община Елена и разширяване на възможностите за директни продажби и маркетинг на традиционните местни продукти и услуги.
В рамките на проекта бе сигурена заетост на 3-ма безработни за 12 месеца, извършен бе текущ ремонт на част от общинска сграда, която днес е обзаведена и оборудвана с офис техника за целите на функциониращ Център за подкрепа на бизнеса в общината.
Закупен и оборудван е нов автомобил, който да подпомага разпространението на продуктите от местните производители, според изискванията на БАБХ. Разработена е техническа спецификация и внедрен софтуерен продукт, чрез който е реализирана „Електронната борса на традиционни продукти и услуги". Проведени бяха 4 трудови борси и подкрепени 30 лица при кандидатстване за работа. Обучени са 30 дълготрайно безработни в биоземеделие, биоживотновъдство, туризъм и предприемачество, както и 20 работодатели – за устойчиво развитие на техния бизнес, отчетоха от екипа.
Кметът на общината инж. Дилян Млъзев приветства присъстващите на заключителната пресконференция и отбеляза, че най-важното към настоящия момент е да бъде потърсен способ, чрез който да се се запазят и доразвият постигнатите резултати по проекта." По този начин Община Елена може да даде един добър пример за създаването на устойчив модел на функциониране на дейностите, който да се самоиздържа срещу минимални разходи от страна на потребителите", посочи Млъзев.