„Към настоящия момент състоянието на есенниците в Добричка област е в преобладаващо добро и много добро състояние. Влагата на този етап не е достатъчна и има необходимост от още валежи", обяви констатациите на експертна областната комисия за провеждане на обследвания на площите със земеделски култури областната дирекция „Земеделие".
В периода 25 - 29 март са обследвани 10 % от площите с есенници с цел установяване състоянието им.
Освен представителите на областната дирекция „Земеделие", в комисията са участвали представители на Добруджанския земеделски институт–Ген.Тошево, областните дирекции "Безопасност на храните", държавен фонд "Земеделие", Териториалната служба по апробация и семеконтрол и др..
По първоначални оперативни данни засетите есенници за област Добрич са 1 294 962 дка - 1 139 300 дка – пшеница; 124 570 дка – ечемик; 31 092 дка – рапица.
Според доклада пшеницата и ечемикът са в много добро състояние – 40%, добро – 60%.Пшеницата и ечемика са във фенофаза „удължаване на стеблото, залагане на конуса на нарастване".
При обследването на посевите с пшеница и ечемик са установени болести от фитопатогенен характер, като ранен листен пригор – болестта се установява при около 15% от обследваните полета, като нападението в тях е около 5%., кафява листна ръжда - болестта се установява при около 2% от обследваните полета, като нападението в тях е около 5%.
При неприятелите по посевите се наблюдава обикновената полевка. От извършените обследвания неприятелят се констатира при около 1 % от полетата, разположени до люцерни. Засега не са констатирани листни въшки.Като цяло посевите са чисти от плевели, наблюдава се заплевеляване с ефимери – в степен от липса до средно.
На територията на областта поради трайното засушаване до началото на месец ноември, посевите с рапица поникнаха много късно, не успяха да развият добра коренова система и да навлязат в необходимата фенофаза за презимуване и вследствие на някои ниски температури в голямата си част са пропаднали.
В областната дирекция „Земеделие" са подадени 16 заявления за пропаднали площи с рапица. Тя се намира във фазата на развитие „розетка". Полетата са чисти от плевели, не се наблюдават развитие на болести от фитопатогенен характер.