- Всеки месец в областите Ямбол и Бургас случайни граждани или полицията намират трупове на мъже между 18 и 40 г., починали от изтощение
- По-заможни бежанци плащат по 9000 долара, возят ги с кола на посолството на Виетнам, шофира съпруг на дипломатически служител - не е задържан заради имунитет
Две англичанки се разхождат из Странджа на 30 март. Използват хубавото време, за да се порадват на планината. Екипирани са добре, подготвени са и за най-рязката промяна на времето.
Докато Аби и Ребека обикалят, забелязват струпани камъни. Е, не са като Стоунхендж в родината им, но изглеждат интересно и дамите решават, че е местна атракция. Приближават се, но гледката е зловеща - камъните са там, за да скрият тялото на Махмуд. 23-годишният афганистанец е напуснал родината си преди месеци в търсене на по-добър живот в Германия. 2 дни по-рано се чул с близките си и казал, че е в България. Звучал изтощен. Обещал да звънне вечерта, но не го направил. Тогава роднините му подали сигнал в международна организация. Те се свързала с МВР и мъжът бил обявен за издирване.
Аби и Ребека обаче изпреварили родните издирвачи - двете поданички на краля веднага подали сигнал за намереното тяло. Дежурната група можело да тръгне веднага, но на огледа трябва да присъства и съдебен лекар, а такъв в Ямбол няма. Затова разчитат на медик от Сливен - достолепен мъж над 70 години, отдавна пенсионер. Дългът обаче не му позволява да спре да работи, защото ще остави две области без съдебен лекар.
Огледът започва едва в понеделник. От полицията не са притеснени, нито изненадани, когато докторът им съобщава, че няма следи от насилие по тялото - починал е от изтощение.
За криминалистите това не е изненада - имат подобни случаи всеки месец, и то само в област Ямбол. В Бургас ситуацията не е по-различна. Дори в Хасково намират мигранти, макар там да не е предпочитан маршрут, тъй като има твърде много равнини, в които групите могат да бъдат забелязани от много далечно разстояние.
Само за миналата година в периметъра между селата Момина църква, Факия, Сливово и Голямо Крушево са намерени 16 тела на мъртви мигранти. Всички са на мъже между 18 и 40 години. Никой не е убит - починали са от различни болести като инфаркт, инсулт и други, предизвикани от изтощение. Дори от най-обикновена настинка. Аутопсиите показват, че са недохранени, приемали са и твърде малко течности в последните месеци. Често идентификацията е почти невъзможна - починалите нямат документи. Става ясно кои са едва след като техни близки се свържат с международни организации, за да ги обявят за издирване.
Мъжете често нямат нито стотинка в джобовете си. Дали са и последните си пари, за да тръгнат към Германия, където да си търсят късмета. Предпочитат да рискуват и да поемат по трудния маршрут, вместо да останат в родните си страни.
Ако ние останем в страните си, ще умрем. От гнева на талибаните, застреляни, ние умираме. Сега просто трябва да опитаме да живеем. Така че дали ще умрем там, или по пътя, за нас е същото. Ако достигнем до европейските по-богати страни, ще бъдем щастливи. Ще бъдем в безопасност. Опитваме се да живеем, да спасим живота си, разберете, разказва Омар, избягал от Кабул. Групата, с която дошъл у нас, е заловена на АМ “Тракия”. Омар е от малкото, които всъщност поназнайват английски език.
С групата е и 25-годишният Сюлейман, отново от Афганистан. Учил в университет и говори английски, арабски и кюрдски език. От Турция до Странджа се придвижил за 9 дни. Не иска да остава в България. Ние всички отиваме да живеем в Германия или други страни в Европа. Идваме от страна, която е непоносима заради войната си - Афганистан. Талибаните дойдоха и направиха живота ни толкова лош. Пътувахме много трудно. Ето сега сме с деца и жени и от два дни нямаме храна и вода. От два дни сме много жадни, нямаме нищо за пиене, казва той.
Мигрантите твърдят, че смъртните случаи са малко. В техните групи - вероятно. Но реално ситуацията е доста по-различна и бе описана от д-р Галина Милева, началник на Съдебна медицина в Бургас.
Всеки ден имаме поне по един. Ако случайно мине ден, без да ни докарат труп на мигрант, то на следващия телата са две-три. Повечето са пълни с червеи, някои са наядени от диви животни. Гледката е ужасна, описа тя в интервю за “24 часа” преди няколко месеца ситуацията, при която работят с колегите си.
Говорим за трупове, които трудно могат да бъдат разпознати. Това става задължително с ДНК материал, но ако има база за сравнение. По думите на д-р Милева често имат тела, за чиято самоличност нямат представа. Разпознаването става и с помощта на близките.
Идват представители на посолствата, и то с близки, които издирват свои роднини. Някои ги разпознават, ако състоянието им позволява. При други се взема ДНК материал от роднините. Когато се потвърди самоличността, телата се освобождават. Много добре работим с посолството на Мароко, Сирия и с Ирак. От Афганистан идват представители на погребални агенции, разказа тогава д-р Милева. Част от роднините разпознавали близките си, но други били категорични, че разядените тела не са на техните роднини.
Често при аутопсиите се оказвало, че в телата на починалите има зелено прахообразно вещество. Анализите показали, че е дрога. Най-вероятно е осигурявана от каналджиите, за да облекчи умората при километричните пешеходни маршрути.
Телата затрупват моргите, в Бургас от години се оплакват от липса на камери, преди време съхранявали останки дори в хладилници за сладолед. Днес имат и нова теника. Все пак понякога успяват да погребат и неидентифицираните. Това става с помощта на общината. Тя прави служебно погребение. 14 са били те, всичките на видимо изглеждащи като мигранти за миналата година в Бургас и Ямбол.
Телата понякога попадат в моргите след сигнал не от открили ги случайни граждани, а от други мигранти в техните групи.
Не са един или два случаите, в които получаваме по електронна поща информация от преминали нелегално през държавата мигранти. Те ни подават точни географски координати и посочват местоположението на тела на техни близки, които при преминаването са останали в дебрите на Странджа планина. Искат от нас да бъдат открити и да бъдат предоставени за разпознаване от близките, които се намират в държава в Западна Европа, описва друг аспект от случаите с намирането на мигранти опитен криминалист, който работи по линия на бежанците.
Това в някои случаи, оказва се, съвсем не е случайно, нито е от угризения на съвестта на зарязалите своите другари мигранти. Данните за близките са подробни съвсем умишлено. Целта е те да бъдат извикани в страна от Европейския съюз, не само България. По този начин роднините успяват да проникнат в Европа напълно легално, при това без да минават тежкия маршрут. После “забравят” да се върнат. Подобни случаи се засичат всеки месец от властите, включително и при двама от близките на 18-те мигранти, задушили се в камион и открити мъртви край Локорско. Карабинерите в Италия също имат такива казуси. И докато близките на починалите влизат в Европа през парадния ход, техните роднини нямат такъв късмет и трябва да са изобретателни. Още на границата на страните, от които идват, и Турция, ги чакат огради и стени. Преминават ги с помощта на стълби. Веднъж прескочили, ги поема водач. Това е каналджия, чиято роля е да ги преведе през пограничния район. Целта е да минат 30 км, иначе рискуват връщане, откъдето са дошли. Водачът ги предава на шофьор, друг вид каналджия, който ги кара във вътрешността на Турция. Там ги поема хазяин. Той се занимава с настаняването и изхранването на мигрантите. След около 2 седмици идва друг шофьор, който кара бежанците до пограничен район, близо до оградата между Турция и България. Там чака нов водач, който да ги преведе през оградата. Цялата логистика е дело на организатора, тартора на канала. Той получава парите си по системата хавала - предаване на пари от човек на човек срещу гаранции. Така мъжът взема по част за всеки изпълнен етап от маршрута. Едва тогава се разплаща с помагачите си. Ако някой не стигне до дадена точка, парите се връщат на роднините или се пазят за нов опит.
Стигнат ли в България, отново ги поема водач, а след това шофьор. Той рядко ползва обикновена кола. Често е маскирана като автомобил на инкасо или на куриер. Ползват дори линейки. При такъв случай единствената истинска кола на Спешна помощ забелязала друга линейка и шофьорът подал сигнал. Така полицията хванала група от 12 мигранти.
Съответните чужди посолства твърдят, че не са знаели, когато дошли да разпознаят мъртвите си роднини не се връщат обратно в родините си, а остават в България. Понякога обаче и дипломати стават каналджии - само за миналата година автомобил на мисията на Виетнам у нас е засечен да минава границата с Капитан Андреево и да се връща същия ден цели 80 пъти. Заради специалния му режим граничарите нямало какво да направят, а и в колата имало дипломат. Два пъти обаче властите успели да хванат в автомобила мигранти. От разпитите разбрали, че това са по-заможни чужденци. Плащали по 9000 долара за специализирания превоз. Само преди дни имаше пореден такъв случай. Зад волана се оказа съпруг на дипломатически служител. Заради имунитета си той не бил задържан. 8-те мигранти в колата му обаче са арестувани за незаконно преминаване на държавната граница.
А ВИП услугата, оказва се, има и своя нискотарифна версия, която е по-лускозна от стандартната каналджийска такса. При нея мигрантите се превозват в специални тайници, снабдени с вентилационна инсталация. Именно с такава бе и камионът, в който 18 мигранти бяха открити задушени край Локорско. Тя се развалила, но въпреки това каналджиите решили да приемат още една поръчка.
Хванатите бежанци и сами стават каналджии. Всяка втора група трафиканти е с поне един чужденец в нея. Последният такъв каналджия бе хванат на околовръстното шосе на София миналата седмица. Бежанци бяха и тримата каналджии, прегазили 2-ма полицаи след гонка в Бургас. Те караха клиентите си в автобус. Днес подобни големи превозни средства все още се ползват, но по-хитро. Вместо да возят само скрити зад завеси и легнали по пода мигранти, каналджиите качват и българи. Мъжете и жените сядат на седалките. Така автобусът изглежда точно като обикновен междуградски транспорт. Полицията е регистрирала няколко такива случая. При единия униформен забелязал, че докато рейс изпреварва друг, на пръв поглед по-празният бил клекнал по-надолу от тежестта на пътниците си. Затова веднага подал сигнал на свои колеги, които го спрели. В превозното средство криминалистите открили 18 мигранти.
Заради арестите и затегнатите мерки данните на МВР сочат, че има рекорден спад на мигрантския натиск. За първите два месеца и половина на тази година в страната са задържани 323-ма души. Само толкова са успели да заобиколят мерките по границата с Турция. За сравнение, миналата година за същия период са 1770. Това е огромен спад. Опитите също са намалели, което показва, че пътят през България става все по-труден и те избират други маршрути към Европа. Сега опитите са 6100, а миналата година са били над 20 700. Това е три пъти по-малко. Колкото повече затягаме мерките, толкова повече намалява потокът към нашата страна, разказа пред “24 часа” шефът на Гранична полиция главен комисар д-р Антон Златанов. Въпреки спада от МВР не планират намаляване на мерките. Само преди месец вътрешният министър Калин Стоянов възстанови закритото преди 2 години гранично полицейско управление в Болярово. То е с щат от 80 души. Освен това в момента текат конкурси за назначаването на 200 нови граничари.