През деня производството от ВЕИ почти се изравнява с това на АЕЦ “Козлодуй”
Вълна от отрицателни цени на тока се появи и в България на платформата “Ден напред” на борсата. В понеделник между 14 и 15 часа 1 мегаватчас струваше минус 2 стотинки. Тоест производители са плащали, за да им бъдат купени 3462 мегаватчаса. В слънчевите часове през деня имаше нулеви цени и такава от 6 ст.
Средната за денонощието на 1 април беше 62,72 лв. за мегаватчас. Това е десетократно по-малко от нивата от 800 лв. преди две години.
У нас най-сериозното поевтиняване - до минус 3,52 лв. за мегаватчас, беше в неделя между 12 и 13 часа. А цени под нулата в този ден имаше между 11 и 16 ч.
В цяла Европа, с изключение на Полша и Италия, цените в понеделник бяха ниски, между 20 и 35 евро, а в Испания и Португалия - 3 евро.
Бумът на фотоволтаици с 2000 мегавата в последните 2 години, както и присъединяването към европейската система за търговия водят до голямо предлагане на електроенергия и до срив на цените.
Причината за това е и липсата на съоръжения за съхранение. Най-голямата батерия - ПАВЕЦ “Чаира”, все още не е възстановена. Това наложи на 29 март диспечерите на Електроенергийния системен оператор да ограничат с 20% производството на ток от ВЕИ между 11 и 16 ч. За подобна практика още през февруари предупреди изпълнителният директор на системния оператор Ангелин Цачев. Той обаче свързва излишъците на електроенергия в последната седмица с католическия Великден и намалялото потребление в Европа.
Справката на Електроенергийния системен оператор към 14 часа на 1 април показва, че делът на слънчевата енергия в България беше 36,20%, на атомната - 43,12 на сто. Тецовете бяха натоварени на 7,46%, всъщност работеха само някои блокове в държавната ТЕЦ “Марица-изток 2”, дори американската “Ей И Ес Марица-изток 1” е спряна, въпреки че има дългосрочен договор с НЕК. Не работеха и големите вецове.
Товарът на системата беше 3445,72 мегавата, като в този час около 1000 мегавата бяха за износ за всички съседи.
За вторник няма отрицателни цени, защото с приключването на празника в Западна Европа се повишава и потреблението.
Цачев очаква по-сериозно нормализиране на ситуацията с тока от следващия месец след последните промени в енергийния закон. В момента производители не спазват заявените си графици, според които трябва да вкарват в системата толкова ток, който клиентите им потребяват. Премахването на тавана на цените за балансиране, както предвиждат промените, ще действа дисциплиниращо, смята шефът на ЕСО.