- Бившият шеф на парламента от ГЕРБ се връща отново в активната политика
- Почитател на изкуството с невероятно чувство за хумор и голяма доза самоирония
Той обича да катери върхове. Сняг, дъжд, виелици - няма време, което да го спре да е нагоре към поредното завоевание. Досега правеше това из българските планини, в които няма тайни за него. Изкачи и най-високия връх в Европа - Елбрус (5642 м). Днес обаче се е устремил отново към един друг връх - политическия. Седем години след свалянето му от председателския пост на 44-ото народно събрание, Димитър Главчев отново ще е по върховете на държавата. Този път обаче ще седне в първия стол на “Дондуков” 1 като служебен премиер. Вярно, за кратко - около два-три месеца, колкото е “животът” на едно служебно правителство по принцип.
Всички, с които е работил през годините - и в парламента, и в частния сектор, а след това и в Сметната палата, са категорични, че Главчев е принципен, лоялен и уважаващ правилата.
Има невероятно чувство за хумор и голяма доза не само ирония, но и самоирония. Някои от постовете му в социалните мрежи са истинска игра на думи и цифри, подсказваща отговора, без да го дава в прав текст. Все пак, като всеки счетоводител (завършил е икономика и счетоводна отчетност в УНСС и е регистриран като одитор), е много на “ти” с цифрите.
По-малко на брой хора знаят, че посоченият от президента Румен Радев служебен премиер наистина е запален планинар, с особен вкус към върховете и познаващ всеки завой и изворче на Витоша.
Работещите в Сметната палата вече от първо лице установиха, че шефът им обича изкуството. За краткото време от началото на мандата си той успя да превърне едно малко използвано кафене на покрива на палатата в дом за млади таланти, за художници и любители на изкуствата.
Хвърлил бърз поглед към историята на палатата и установил, че в нея известно време е работил поетът Димчо Дебелянов. Така Главчев организира рождения ден на поета в новото артпространство - деца от училище “Димчо Дебелянов” рецитираха негови стихове, а даровита художничка бе изложила свои картини, една от които за белоснежните вишни на поета.
Когато става дума за работа обаче, Главчев рязко се променя. Става сериозен,
взема решения бързо, трудно може да бъде убеден да се отклони
от тяхното изпълнение.
Затова и когато Румен Радев трескаво търсеше кандидат за служебен премиер измежду лицата в “домовата книга” (както президентът сам нарече списъка от възможни кандидати, заложен в конституцията), единственият, който не се поколеба да му даде ясен отговор “да”, беше именно Главчев. А като истински делови човек веднага обяви, че ще представи кабинет до седмица, за да може изборите да бъдат 2 в 1. Все пак е човек на сметките и мрази разхищението на публични пари. Неслучайно това определи и за своя мисия като шеф на Сметната палата.
Не скри, разбира се, че решението е трудно. Още повече че Главчев не е човек, който обича светлините на прожекторите. Но решението му е взето пред алтернативата държавата да бъде хвърлена в конституционна криза.
И тъй като влезе в политиката от ГЕРБ и
винаги е бил едно от ярките лица на партията,
дори беше начело на контролната ѝ комисия, това днес дава повод на опонентите му да го атакуват. Затова на възраженията, че е ярка политическа фигура, отговаря с чувство за хумор, че преди 2-3 години тази яркост е избледняла, а от 8 месеца, когато е назначен в Сметната палата, вече я няма.
Факт е, че напусна партия ГЕРБ, когато името му се появи сред номинациите за Сметната палата. Но не го направи през 2017 г., когато Бойко Борисов лично го свали от поста председател на 44-ото народно събрание. Причината - изгонването на лидерката на БСП Корнелия Нинова от залата за лошо поведение, след като тя изчете декларация от името на групата, в която цитира Бойко Борисов, че депутатите са безделници. Социалистите обвиниха парламентарния шеф в цензура върху опозицията. След разразил се скандал и в знак на солидарност с лидерката си тогава напуснаха и всички депутати от левицата. След което поискаха оставката на Главчев и отказаха да влязат в пленарната зала, докато не я получиха. Бойко Борисов даде инструкция ГЕРБ да я подкрепи с думите: “Един председател на парламента не бива да си изпуска нервите”.
Остана редови депутат и беше много търсен от избирателите си. Всяка сутрин, по време на обиколката му на Южния парк с колело (негово хоби от години), хора го спираха с конкретни проблеми. А той правеше всичко възможно да помогне в решаването им. Все пак е бил депутат от 41-ото до 46-ото НС.
След това Главчев се върна към професията си на одитиран счетоводител и в последните години остана леко встрани от политиката, но не спря да следи активните процеси и да ги коментира през постове във фейсбук. Именно там на 9 август 2020 г. - малко след като Радев излезе с вдигнат юмрук от президентството, за да подкрепи протестите срещу кабинета “Борисов 3”,
Главчев поиска оставката на президента
“Обединителят на нацията (по конституция), би могъл да уплътни функцията си, подавайки оставка. Това ще е потвърждение на тезата, че не се стреми към властта, а го интересува България. ВЕрвате ли?”
И така до лятото на 2023 г., когато беше избран от парламента за председател на Сметната палата по предложение на ГЕРБ-СДС и с гласовете на ПП-ДБ и ДПС.