Време беше и в нашето село да настане веселба, радват се местни жители
Хубав бабек се прави с хубаво месо! Това е тайната, издава Тодор Писов, прочут майстор на този деликатес.
Цалапица днес буквално се къпе във вино и бабеци. Хич да не ти се яде в тая жега, самите мезета те подканят да си вземеш. Нищо, че навън е 27 градуса.
"Време беше и нашето село да запразнува и да се повесели", радват се местни жители. В истинския смисъл на думата не можеш да се разминеш от празнуващи хора. За да се добереш до центъра, където са тържествата, трябва да оставиш колата и да вървиш поне километър.
"Над 50 са само автобусите, а хората с автомобили са безброй. Превърнахме улиците в паркинги и пак няма къде да спират", казва кметът на селото Ивайло Данаилов.
По думите му участниците в четвъртия по ред празник на цалапишкия бабек са над 800, като най–далечните състави са от Свищов, Левски, Плевенско и Поморие. Жегата по обяд е толкова голяма, но това не отказва ентусиазираните танцьори и певци. И те се раздават докрай на сцената. Зам.–кметицата на община "Родопи" Емилия Иванова, председател на журито, наблюдава всеки състав заедно с двама свои асистенти. Седнали са под шатра на сянка и около тях са наредени чинии с бабеци. "Вече е 14,30 часа, а са минали едва половината състави", казва пред "24 часа" Иванова.
В това време нейният шеф – кметът на общината Павел Михайлов, чака пред щанд със захарен памук. "Още в средата на февруари спряхме да записваме участници, защото е невъзможно за един ден всички състави да се представят", обясни той.
Само гостите ни са над 4000, допълва кметът на Цалапица Ивайло Данаилов, който е и организатор на събитието заедно с читалището.
Десетки скари димят, пред тях се вият огромни опашки. По масите е пълно с народ и всеки боде от отрупаните чинии с мезета.
Цяла алея е подредена с щандове от бабеци. Всеки производител е наредил стоката си и предлага. Щедро реже на всеки клиент да опита, преди да си купи. Килограмът върви 30 лева. И гостите, петимни за нещо домашно и вкусно, си вземат по цели фуски. За две платих 80 лева, но не съжалявам, казва пловдивчанка. В това време съпругът й пък си купи две тубички с вино – бяло и червено.
Стоица Кераджийски спечели приза за най–добро бяло вино. "Мускат, много хубав, майсторлък е нужен, за да се направи. Виното на Стоица е ароматно, бистро, пивко", каза председателят на журито Павел Михайлов.
А Петя Байрева, домашна производителка, взе наградата за най–вкусен бабек.
"Прави се от свинска плешка без никакви изрезки и никакво телешко. Каймата се смила и минава през решетка осми номер. Много е важен червеният пипер, на него трябва да ухае бабекът. Другите подправки са кимион, чер пипер, сол. Омесва се хубаво и се тъпче във фуска или в черво. Задължително се суши", разказва Тодор Писов. По думите чу бабекът е запазена марка на Цалапица.