Може ли закони да се приемат на един дъх, заспориха депутатите в парламента и си пуснаха почивка, за да се изяснят може ли, или пак ще се обръщат към Конституционния съд.
Причината - по обяд ГЕРБ-СДС и ДПС внесоха предложения за поправки в Закона за Българската народна банка, с които уреждат, че управителят на БНБ и заместниците му могат за стават служебни премиери. Записаха още, че тогава ще излизат в неплатен отпуск, а през преходните и заключителните разпоредби прокараха същото и в законите за Сметната палата и омбудсмана.
Малко преди 14,00 часа в обедната почивка правната комисия се събра и за 10 минути прие промените. Веднага след това точката влезе и мина на първо четене в пленарната зала.
Страстите се нажежиха допълнително, когато шефката на правната комисия - Анна Александрова от ГЕРБ, предложи законопроектът да мине и на второ четене в същото заседание и това бе прието. Това обаче разгневи "Възраждане", които заплашиха, че заедно с "Има такъв народ" ще сезират Конституционния съд, тъй като това противоречи на правилника на парламента, който пък е с ранг на закон.
В правилника, който се пише и приема от депутатите в началото на всяко ново Народно събрание, е разписано, че комисиите разглеждат законите не по-рано от 72 часа от получаването на материалите от членовете ѝ, както и че двете четения в пленарната зала трябва да са в различни заседания освен ако парламентът не реши друго. Изрично е записано още, че законът не може да бъде приет на първо и второ четене от залата, ако депутат е заявил, че ще направи предложения за промени между двете четения. Точно това направи по време на дебата Петър Петров от "Възраждане", като дори посочи кои параграфи иска да промени. Освен това помоли да не се прибягва до второ четене.
Все пак залата прие да пристъпи към второ четене, което ядоса Петров, и той заплаши, че заедно с групата на "Има такъв народ" групи ще се обърнат към КС. Председателят на парламента Росен Желязков пусна 15 минути почивка, за да се реши въпроса, след което Анна Александрова оттегли предложението си за второ четене. Все пак парламентът прие скъсяване на срока за предложения между двете четения от 7 на 3 дни.