"Достойните българи" винаги са мерило за добро и вълнуват всеки, който чуе историята за саможертвата им надеждата. Оставят отпечатък не само в сърцето, но и на лицето хората, които се докоснат до тях. 21-ото издание на "Достойните българи" бе доказателство не могат да не останат хората несъпричастни, а усмивките и сълзите им се редуваха докато слушаха десетките уроци за надежда, че утре ще по-добър ден.
Две дами - Петя Иванова и Нинела Върбанова от "Ангелите на пътя" първи разплакаха публиката. Думите им: "Децата ни си отидоха с пълно съзнание, че умират, без да можем да ги прегърнем, да ги целунем и да се сбогуваме с тях", стегнаха гърлата на всички. А сълзите си не скри кметът на София Васил Терзиев и Западно и средноевропейския митрополит Антоний.
А колко са важни думите ни показва проектът ПоетиТЕ, създаден от Диана Алексиева, в който любими български артисти – като Диана Алексиева, Владо Пенев, Теодора Духовникова, Юлиан Вергов, Малин Кръстев, Луиза Григорова Макариев, Весела Бабинова, маестро Антони Дончев, Бойко Кръстанов, Захари Бахаров, Иван Бърнев - представят най-хубавите и любими български стихове. А по време на цялата церемония те чуха и думите на всеки достоен българин и не успяха да скрият своите емоции, въпреки че са актьори, които могат да ги владеят до съвършенство.
Как се събират 15 хил. лева за ден за добра кауза?
А) Обаждаш се на Ники Кънчев
В) Търсиш помощ от приятел с добро сърце
С) Помощ от публиката винаги е полезна
D) Платформата на "24 часа" винаги е добър избор, за да разкаже за доброто
Тук верен отговор няма - всички работим заедно, за да променяме нещата, законодателството и обществената нагласа.
Ники Кънчев през годините доказа, че е пътеводител не само за знанието, но и за добри дела. А личната му трагедия не го отказа, а го мотивира да е все по-добър човек. Той получи приз заради благотворителният епизод на "Стани богат" по bTV. Това е втората му награда - първата бе за бе 6-годишният Ради от Перник, който не може да говори и се нуждае от 45 000 лева за вливки на костен мозък в клиника в Киев. Той успя да събере над 50 000 лева за лечението на друго дете с подобна диагноза - малкия Гоги от Варна. Кънчев бе ключова фигура в големия благотворителен концерт на стадиона в Перник за събиране на средства също за преливане на костен мозък на болната от рак Цвети. Донор беше по-малката й сестра Деси.
Филип Буков знае как да вземе вниманието на публиката. Предизвика и смях и възхищение в публиката и успя да разкаже една доблестна история по два начина - за спасяването на майка с бебешка количка от засилил се към нея бус. И на лицата на всички се появи благодарност, но не и на това на шофьорът, който го напсувал.
На 29 септември 2023 г. Михаела Здравкова чува най-тежките думи за една майка: "Загуби сина си". 21-годишният Ангел Здравков е намушкан смъртоносно два пъти с нож в бедрото от 18-годишния Никола Райчев. Но борбената жена не се отказва от живота, крепи я това да прави добро. И успява да помогне на седем дечица, като прави 400 мечета с кауза. Едва ли има човек, който след думите: "Благодарение на тази кауза аз успях да не потъна в мъката, която е най-жестокото нещо за един родител - да надживея своето дете", може да остане равнодушен.
А яростта от политическото бездействие най-силно пролича от речта на продуцента Магърдич Халваджиян. Приза бе връчен за каузата на "Като две капки вода", които успаха да съберат 285 хил. за превенция на насилието над децата. " Аз имам проблем, вие имате проблем, ние всички имаме проблем. Този проблем е политическата класа на тази държава. Това са нещастни хора в парламента, които нямат грам емпатия, които не ги интересува съдбата на децата загинали на пътя, които не ги интересува да има дали има детски линейки. Хора, които 20 години не могат да докарат един хеликоптер, за да спасява човешки животи. Ако това е нормално развиваща фирма щеше да е фалирала три милиона пъти. Нямам представа откъде са намерени тези хора в парламента, защото там достойни българи няма", каза емоционално Халваджиян.
Българите в чужбина заслужават по-голямо признание, защото те заслужават много повече от това, което ние правим за тях . Преди те са имали невеществен храм - храм от човешки души, които са се въплътили и материализирали в тези храмове, които сме закупили, преобразували и построили за нашите сънародници. Те имат много повече нужда да общуват с Бога, когато са далеч. Храмът е втори дом за нашите сънародници зад граница. Това е място, където намират опора в трудностите, човешка подадена ръка и утеха в скръбта и насърчение в своите радости, каза Западно и средноевропейски митрополит Антоний.