Достойните българи вече 21 години ни дават надежда, че доброто винаги побеждава. В отбора на доброто вече са над 800 щедри, храбри, честни хора с големи сърца и несломим дух, които ни показват, че могат да спечелят мача за България. На стилна церемония в НДК още 43-ма влязоха в клуба на "Достойните българи".
Тази година проведохме открит урок по достойнство за будни ученици, защото е важно младите да виждат доброто. На церемонията бе и една от двете млади лекарки, завършили с пълно отличие Медицинския университет в София от випуск 2023, носители на "Златен Хипократ" -Теодора Александрова. Елица Зафирова се разболя и не можа да присъства на церемонията.
Проучване на "Тренд" показва, че три четвърти от българите познават хора, които биха им помогнали в труден момент, без да искат нищо в замяна. А едва 15% не познават такива хора. На кого обаче са благодарни българите? Най-много - 91%, благодарят на родителите, роднините и семейството си. Почти поравно - 34% и 32%, изпитват признателност към учители и лекари. Хората, които са благодарни на съседи, са 30%, а на колеги - 28%. 18% искат да кажат "Благодаря!" на непознати, които са им помогнали в труден момент, а 6% посочват конкретно групата на доброволците.
Кои са достойните наши съвременници в представата на българите днес? За 80% това са обикновени българи, помагали на другите безкористно. Лекарите са съсловието, което всеки втори сочи като достойни, а учителите - всеки трети, става ясно още от проучването на агенцията.
За 23% достойни българи са спортистите, 20% ги откриват сред творци и хора на изкуството. Едва 8% са на мнение, че в съвремието ни няма достойни хора.
Привличат ли историите за българи, направили нещо добро, в медиите и социалните мрежи интереса на хората? 60% отговарят, че се интересуват от такива истории, два пъти по-малко - 29%, са безразлични към подобно съдържание.
Близо 3/4 - 71%, от анкетираните са категорични, че трябва да се дава гласност на това, което правят хората с големи сърца, защото примерът е заразителен. Едва 19% подозират зад тези истории излишна показност.
На въпрос за това чия е отговорността да възпитава поколенията какво е добро и зло, най-много - 91%, посочват ролята на родителите и семейството, а 71% - училището. Всеки трети вижда отговорност на медиите в тази посока, а 30% смятат, че и социалните мрежи имат важна функция.
Изследването показва нещо, което нашата интуиция ни подсказва- че българинът е един приятен индивидуалист, фактът, че той не вижда сред политиците и обществениците хора, които могат да им помогнат, показва колко е важно днешното събитие. най-добри думи си заслужава да кажем за инициативата Достойните българи - ние не си вярваме и имаме нуждата да видим достойнството сред себе си, за да можем някак да вървим напред, каза Бойко Василев. Той също е достоен българин - за кампанията "Великите българи" по БНТ и почтената журналистика, която се прави в "Панорама", която търси и дава възможност за различни мнения, опитва се да намери смисъла на това, което се случва около нас.
Бойко Василев връчи специалните значки "Достоен българин" и грамоти на проектът ПоетиТЕ, създаден от Диана Алексиева, в който любими български артисти – като Диана Алексиева, Владо Пенев, Теодора Духовникова, Юлиан Вергов, Малин Кръстев, Луиза Григорова Макариев, Весела Бабинова, маестро Антони Дончев, Бойко Кръстанов, Захари Бахаров, Иван Бърнев - представят най-хубавите и любими български стихове. "Благодаря ви много от името на всички в този проект. Това е поредното доказателство, че нашата работа има смисъл и искам благодаря на десетките български велики поети, без чиито думи нямаше да се вдъхновим и нашата работа нямаше да я има", каза Диана Алексиева.
Самата Алексиева връчи голямата награда - копие на ритона от Панагюрското златно съкровище, на фондация "Ангели на пътя". Тя е създадена от родители, загубили децата си при трагични катастрофи. Те са отдадени на каузата нито едно дете повече да не загуби живота си на пътя. И за законови промени, които да не позволяват на убийците зад волана да избягат от правосъдие.
"Сдружението е създадено от родители от цяла България на деца между 6 и 27 г., които загубиха живота си по най-безобразния, отвратителен начин. Децата ни си отидоха с пълно съзнание, че умират, без да можем да ги прегърнем, да ги целунем и да се сбогуваме с тях. Децата ни си отидоха заради безумието да се качиш зад волана пиян", разказа със сълзи на очите Петя Иванова. Тя изброи част от загиналите в катастрофи дечица.
"Чукаме на много врати, за съжаление, на много от тях не ни се отговаря. Целта ни е да спрем тези дрогирани и пияни джигити на пътя, за да може всеки един родител да прегърне детето си. Благодаря на "24 часа", че отрази всички тези случаи, защото тези деца не са само статистика, те има лица, имена, мечти", допълни Петя.
"Усилията ни ще имат смисъл само ако успеем да постигнем целите си - законодателни промени, подобни на тези в държавите, където е ниска статистиката. Аз не съм майка, аз съм брат и сестра на загинали. Единственият начин е да окажем натиск, за да се промени системата, за да имат тези убийци страх от закона. Миналата седмица имахме среща абсолютно насила със зам.-министъра на правосъдието, който каза, че всичко е ок. Малко след това станахме страна на първо място по загинали на пътя. Нашите акции не се радват на популярност, даже нашите близки се правят, че не ги виждат, но пренебрегвайки един проблем, той няма да изчезне", категорична бе Нинела Върбанова.
Използвайте платформата на "24 часа". Без да сме губили най-скъпото на пътя, сме работили и сме се опитвали да променим по някакъв начин този безумен начин, който водят някои по улиците с 240 км в час. Избрахме вас за най-голямата награда, защото се опитвате да променяте системата. Искрено щастлива съм, че днес тук има малко политици и много добри хора, обърна се към двете жени издателят на "24 часа" Венелина Гочева.
С благотворителни предавания започнаха новите сезони на две от най-обичаните тв предавания.
„Стани богат" със завръщането на Ники Кънчев като водещ стартира с благотворителен епизод в подкрепа на програмата "Топъл обяд" на Българския Червен кръст, а участие в него взеха три двойки любими лица от екрана. Така бяха осигурени над 86 000 лева, което се равнява на над 21 500 пакета „топъл обяд" за учениците в нужда.
Каузата на "Като две капки вода" с продуцент Магърдич Халваджиян в издание с УНИЦЕФ-България събра 285 000 лева за "ЗаКрила на всяко дете" за превенция на децата от насилие във всичките му форми.
А Калин Сърменов е отличен за инициативата на Сатирата да разказва на всяко представление за будителската роля на Стоян Омарчевски и събра сума за бюст паметник на Омарчевски.
Искрено съм щастлива, че днес тук има малко политици и много добри хора. Тези трима мъже - Магърдич, Ники и Калин познавам отдавна. С Маги се запознахме в кабинета ми, карайки се. Но аз го познавам и знам какво прави, и не са само тв проектите му. Ники Кънчев познавам, когато пишеше за рок в "Работническо дело" и "Дума", който загуби най-скъпото, но никога не се отказа. Седях на стола на Калоянчев в театъра и си дадох сметка колко е важно да имаме памет, памет за миналото, памет за хора, които заслужават. Тези трима мъже имат чувството за кауза. Тези мъже са емоционални. Не е срамно да заплачеш, защото показва, че все още си добър човек.
Джон Ленън има една мисъл, която много обичам - човек трябва да забрави за предварително изградените си представи, за да може да избере. Нашето общество трябва да забрави последните 30 години, които гордо наричахме предох и демокрация. Благодаря за оценката на нашия труд. Трябва да бъдеш пример, за да има утре. Благодаря на всички зрители, които ме изтърпяха през всички тези години, каза Калин Сърменов.
Баща ми ми е давал много добри съвети - един е от най-важните е - "Прави добро, но никога не очаквай благодарност". Този съвет помага, защото хората забравят. На нас не ни харесва средата, в която живеем и искаме да я променим. Хубаво е да се дава пример, но има ли кой да го види? Дали силите на мрака не са по-силни от нас, но това винаги се обръща. Колкото повече хора правят нещо за тази държава, толкова по-добре. Политическата ни класа няма грам емпатия, политиците не ги интересува дали има детски линейки, 20 години не могат да докарат един хеликоптер, ако това е нормално развиваща фирма щеше да е фалирала три милиона пъти. Нямам представа откъде са намерени тези хора в парламента- защото там достойни българи няма, каза Халваджиян.
Хубаво е, когато обществото има сетивата да посочи тези добри примери, да ги извади на повърхността и обществото да им ръкопляска. Щастлив съм, че с връщането ми в "Стани богат" имахме тази кауза заедно с bTV и БЧК, а хората изпратиха 15 хил. есемеса. 2000 деца са се върнали в училище само, за да хапнат и дано са научили и нещо. Биляна Савова от фондация "Мога сам" се свърза с мен, за да направим заедно и кауза за множествената склероза. Не е важно да даваме хиляди, а да сме хиляди. Онзи ден ми се обадиха две момчета, защото майка им страда от множествена склероза и има две автоимунни заболявания. Тя няма коса и написах, а от вчера до днес вече са събрани 15 хил. лв., разказа Ники Кънчев.
42-годишният Георги Пеев от Хасково е първият човек в света, който с присадено сърце и бъбрек изкачи най-високия връх в Африка в планината Килиманджаро - Ухуро, висок 5892 метра. Днес той бе награден от кмета на София Васил Терзиев.
Благодаря за това, че популяризирате донорството в България, за да има повече трансплантации. Това е един голям проблем - на последно място сме по трансплантации, каза Пеев.
"Единственият начин да се победи смъртта е чрез трансплантации. Родителите ми ме научиха, че ако питате някого дали е добър човек и той ви каже "да", да знаете, че не е добър човек. Затова благодаря на тези добри хора, които наградиха други добри хора. Посвещавам тази моя награда на всички онези хора, които в най-тежкия си момент решиха да спасят други хора. Изкачих Килиманджаро, за да насоча към проблемите, които имаме в България", напомни той. По-късно със съмишленици създали инициативна група, за да предложат на министъра на здравеопазването "няколко дребни поправки". Вече трети месец обаче нямали никакъв отговор от здравната комисия на НС.
"Затова искам да използвам трибуната - ако наистина има пука, нека се свържат с нас", призова Пеев.
"Животът ме научи, че най-ценното нещо е времето", допълни още той.
"Като представител на политическата класа, искам да благодаря, че ни давате повод за оптимизъм, за това, че нещата могат да се променят към по-добро, не се отказвате в трудни моменти и заедно можем много повече. Моята амбиция и битка - надявам се по-младите да се преборим с това и хората в политиката наистина да намират решенията и да служат на всички вас, да бъдат пример. Благодаря, че ни давате пример, подсещате ни за какво трябва да се борим", каза кметът на София Васил Терзиев.
Фондация "Стилиян Петров" дари 585 хил. лв. за медицинско оборудване и апаратура на 10 болници, които се борят с рака.
Стилиян Петров обаче е в чужбина и изпрати видеообръщение, а наградата получи Михаил Александров, организатор на Мача на надеждата. Тя му бе връчена от А1 през Найден Тодоров - президент на българската асоциация на спортните журналисти.
Фондацията се бори не от вчера с рака, едно от основните й пера е да помага на хората. За мен това е примерът, който всички трябва да следват в спорта (посочи екрана, на която бе Стилиян) и неслучайно го следвам толкова години, подчерта Александров. Той благодари на репортера от "24 часа" Георги Банов, който е "може би една от основните причини този човек (Стилиян) да се съгласи да направи такъв мач в България. Той не обича да бъде под светлината на прожекторите и затова и не знам как се е случило това видео (обръщението на Стилиян), каза Александров.
Над милион лева зад 90 минути значат много за това колко щедър може да бъде българският народ. Продължавайте да бъдете добрият пример и не преставайте да показвате доброто, защото то е нужно за България, призова той.
За стойността на "Достойните българи" след 21 години ще разкажа с история, започнала един ден след 21-ия рожден ден на "24 часа". Беше 19 април 2012-а, 19 часа и 19 минути. Националният стадион "Васил Левски". С двама мои приятели решихме, че да съберем добри хора и да изпратим заедно позитивна енергия към един друг добър човек - с номер 19 на екипа и с номер 1 по борбеност и доброта. Стилиян Петров. А той ни гледаше от болницата, защото в онзи момент се бореше с левкемия. Искахме да му покажем любовта и силата, която живее в сърцата на българите", разказа Найден Тодоров, президент на Българската асоциация на спортните журналисти.
"Не знаех колко хора ще дойдат, това бе инициатива създадена от приятели. Колегите ми от "24 часа" в онзи ден бързаха да затворят броя по-рано. Виждах как излизат от Полиграфическия комбинат и се насочват към националния стадион в Борисовата градина. Дойдоха обаче не само те, а и много други, хиляди хора с тениски с номер 19. Вярата започваше да живее все по-силно в мен", продължи той.
"На 6 септември 2023 г. беше "Мачът на надеждата", на същия този национален стадион. Трибуните бяха още по-пълни, а най-важното е, че Стилиян беше на този мач. Аплодираха го. В края го прегръщаха големи фигури като Христо Стоичков и Красимир Балъков, а той не сдържаше сълзите си. Мъжките сълзи на един добър човек, събрал много добре хора. Чрез благотворителния мач той събра над милион лева. Вече дари над половин милион за медицинско оборудване на над 10 онкологични болници в България. Ще дари и останалите. Но той всъщност дарява надежда всеки ден.
А какво всъщност значи "Достойните българи" след 21 години, в които събира национален отбор от добри хора и съединява позитивната им енергия, добротата и силата им? Означава вяра, че мачът на надеждата за България ще бъде спечелен", каза още Найден Тодоров.
Западно и средноевропейски митрополит Антоний дълги години неуморно работи за собствени български храмове и за удовлеторяването на духовните потребности на нашите сънародници в Европа. Благодарение на усилията му са придобити и осветени български православни храмове на много места, сред които Берлин, Виена, Хамбург, Щутгарт, Хага и Лондон.
Татяна Попова е отличена за нейния принос в цялостното възстановяване на Троянския и Бачковския манастир и за възстановяването на Челопеченския манастир в памет на покойната и благочестива монахиня майка Юстина, за щедро дарителско служение към храмове и дейности на Видинска митрополия, както и за финансовото осигуряване за изографисването на Софийска митрополия. А също и за закупуването и благоукрасата на българския православен храм "Св. Бонифаций" в Щутгарт.
Отличията на двамата връчи Йорданка Чобанова, ръководител на представителството на Европейската комисия у нас.
Искам да благодаря на "24 часа" за организирането на това събитие от името на Българската православна църква, от една страна това е признание за нея, от друга страна - това е признание за българите в чужбина, защото те заслужават много повече. Преди те са имали невеществен храм - храм от човешки души, които са се въплътили сега в тези храмове за нашите сънародници. Те имат нужда да общуват с Бога, когато са далеч. Храмът е втори дом за нашите сънародници. Това е място, където намират опора, човешка подадена ръка и утеха, Митрополит Антоний.
За мен е огромна чест да бъда тук. Сигурна съм, че има много българи, които искат да помагат, но нямат възможност. От сърце пожелавам на всички да имат възможност да помагат, каза Татяна Попова.
Огромно благодаря, че ви има. Благодаря за тази инициатива, която докосва сърцата ни и възпитава цялата нация в най-високите нравствени ценности, че доброто винаги побеждава и делата говорят много повече от думите. Днес повече от всякога имам нужда да се върнем към християнските ценности - на смирение, доброта и да си помагаме. Поклон пред вас, каза Чобанова.
Около час след излитането на самолет по линията София - Барселона пътничка изведнъж се почувствала много зле. Оказва се, че през нощта е била на хемодиализа, обезводнена, без да е яла и спала. Даниела Георгиева е нейният спасител.
Призът на Даниела даде Антон Андонов, член на УС на БНТ.
Моето призвание е да помагам на хората. Това е по професия и човешко разбиране. Според мен, може малко да погнеш на човек, но в определени случаи то е важно и животоспасяващо. Така че нека всеки помогне, с каквото му е възможно, но да не стои безучастен, обърна се към хората в залата Даниела Георгиева.
В момента награждаваме достойни българи в недостойни времена, понякога дори добротата се случва да бъде превърната в маркетингов инструмент. Но вярвам, че г-жа Гочева и "24 часа" успяват да направят една такава устойчива кампания. Благодаря ви!, каза Андонов.
Двама млади футболисти - Славен Москалев и Цветомир Цанев - намериха на летището във Франкфурт голяма сума пари и я върнаха на техните собственици. Отличието им връчи Екатерина Панайотова, директор Клонова мрежа на Уникредит Булбанк.
Благодаря много за поканата и наградата. Малко съм смутен, но за мен е чест да съм сред толкова добри и почтени хора. Бъдете добри и вярвайте в Господ, каза едно от момчетата.
Като банкер мога да ви кажа, че да намериш карат с пин е голямо богатство, а като майка - да благодарите на родителите си, че са ви възпитали така, каза Екатерина Панайотова.
Две актриси - Мария Черкезова от драматичния театър и Таня Георгиева от кукления в Стара Загора по своя инициатива и със собствени средства изрисуваха с приветливи и весели сюжети стените на детското отделение в Университетската болница на града. От името на двете отличието получи Мария от инж. Николай Николаев Михайлов, представител на мениджърския екип на Трейс.
За мен е голяма чест това, което правим, да бъде видяно и чуто - две майки, актриси, в майчинство да променя нещата, които не им харесват, но не да гледат и да се възмущават, каза Мария.
За нас младите е важно това, което правите. Благодарим ви, нека има повече хора за пример като вас и хората в залата, каза инж. Николай Михайлов.
Михаела Здравкова, майката 21-годишния Ангел, който бе намушкан смъртоносно в Пазарджик, направи по Коледа 400 мечета, за да подари парите от продажбата им на сираци. Отличието им даде Господин Йовчев, главен оперативен директор на Би Ти Ви Медиа груп.
Благодаря на всички. Трябва да се променим и да не допускаме такива прекрасни млади хора да ни напускат. Управляващи, чуйте ни, отворете сърцата си и променете нещата. Не трябва да се случват такива трагедии. Нещо ужасно е родител да надживее детето си, каза през сълзи Здравкова.
Искам да благодаря на "Достойните българи", които са причината да бъдем тук. Единственият начин да преборим загубата на духовност в общество е чрез добри примери. Тези мечета са късчета добро. Благодаря, че пръскате надежда, добро, каза Йовчев.
Васил Байрактаров - емигрант в САЩ, построи спортен парк за над 1 млн. лв. в доспатското село Црънча. Изградил е и игрище за мини футбол, за тенис и волейбол, многофункционална сцена и голям детски парк. Помага и на местното училище.
Днес Байрактаров е в чужбина, затова отличието получи сестра му Руска Байрактарова от главния редактор на "24 часа" Борислав Зюмбюлев.
"Село Црънча се намира на средата между Пловдив и Смолян. И пловдивчани смятат, че за Великден трябва да си купят агне от Црънча, защото били най-вкусни. Всъщност това е местен патриотизъм. А това, което направи Васил за родното си място, е велико. Всеки трябва да направи нещо, за да подпомогне общността си", каза главният редактор на "24 часа" Борислав Зюмбюлев.
"Имам много хубава новина - Александър Цекулов, легендарният драматург ни предложи да направим работилница за написване на нова българска пиеса по историите на достойните българи. Схемата е следната - Цекулов прави мастърклас по драматургия. Този човек е успял да направи пиеса от един безкрайно старомоден роман като Моби Дик, като е вадил реплики от романа и ги е драматизирал. Представлението е "уау", обяви още Зюмбюлев.
Благодаря, че той беше забелязан, защото родното ни място е далеч - на границата с Гърция. Той винаги прави добро, не само за България, но и там, където живее също. Благодаря ви, че сте толкова добри хора, нека доброто да заразява, призова Руска Байрактарова.
Със светкавична адекватна реакция криминалистът Георги Гюрушев от полицията в Търговище спаси бебе, спряло да диша. Той получи приза си от популярният водещ от Нова телевизия Ники Дойнов.
Има един много хубав разказ за Иван Вазов, който се разхожда по "Ломско шосе". Изведнъж срещу себе си вижда една възрастна женица- малка, съсухрена полудяла от мъка и държи дете в ръка. И попитала Вазов на кого да даде детето, но великият български писател не могъл да даде отговор, но дълго се молил за тях. Нашият герой - Георги е нямал време за молитви и веднага скача и започва да прави изкуствено дишане и сърдечен масаж. Много е важно в училище да се учи това - как да помогнеш на човек. Георги е истински полицай, Дойнов.
Благодаря за наградата. Вярвам в доброто и всеки трябва да го прави без да се замисля. Децата са нашето бъдеще и по-добро утре, каза Георги.
Актьорът Филип Буков спаси майка и бебе на пешеходна пътека в София. Той получи отличие от името на Група ГЕОТЕХМИН от инж. Васил Шишков, директор на рудодобивен комплекс Елаците-Мед.
"За съжаление, това, което наблюдавам в нашето общество, е че много по-често ни обединява омразата, а не любовта. И това говори, според мен, за една некроза в обществото. Прътът, който може да сложим в колелото на злото, е освен това, което правим, е благодарността и поощрението. Защото, когато нечие добро бъде поощрено, човек няма да се замисли дали да го стори отново, а ще го направи. Когато някой ти благодари за нещо, той стопля сърцето ти, душата ти, на теб ти е приятно и утре отново няма да се поколебаеш. Така че всъщност зрънцето на добрината е да поощряваме всички онези хора. А когато завъртим колелото на поощрението, благодарността и добрината, мисля, че можем да постигнем едно перпетум мобиле (вечен двигател), което да направи България едно много по-добро място за живот", каза Буков.
Аристотел е казал, че добротата е основната добродетел. За 10 секунди са спасени два човешки живота. Щастлив съм, че мога да връча наградата на един млад български актьор, част от чийто живот е добруването, обърна се към Буков инж. Шишков.
Спасителят Тодор Иванов от клуб "Стринава" в Дряново, вади пострадали в пещерите, и учи деца на пещерно дело. Миналата година той участва в спасителната операция след разрушителното земетресение в Турция. Те получиха отличието от Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг".
Много е красиво всичко, когато виждаш толкова достойни, добри, смели и хора с големи сърца и души. Няма как да не си горд, че си част от такова събитие, което не носи сензация, но показва добрите истории. Миналата година по време на земетресението в Турция бях в горната част на Ефрат и през нощта леглото ми се премести. Докато ни евакуираха към летището имаше втори трус и всичко в мен, на съзнателно, и на животинско ниво, крещеше: "Изнасяй се, колкото може по-бързо". Изисква се много смелост и онази красива и романтична лудост, за да спасяваш хора. Тази красива лудост всички искаме да притежаваме, но не всички я имаме, каза Емил Ангелов.
Тримата благодариха на всички хора, които са участвали в спасителната акция, на колегите и на близките си.
Мира Добрева от БНТ защитава с професионализъм многобройни каузи, с които дава пример и вдъхновява, както чрез предаването "Отблизо", така и чрез книгите си и насочва светлините към проблемите на отхвърлените от обществото хора и разказва за "Столетниците". Отличието ѝ връчи д-р Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия.
Всеки един от нас, който е посял добро не е очаквал да бъде тук. Столетниците много очакват награди и медали. Щом станат на 100 г. кметовете им носят чувал с брашно, бонбони и медал. И винаги при нашите разговори ги питам за внуците им и те ми изреждат имената им, но винаги споменават и медала. Този медал е за моите 121 столетниците, каза Мира Добрева.
Радвам се, че точно на мен се падна честта да връча наградата на едно от най-красивите лица, което разказва за хората, които не са във фокуса на нашето внимание. Редно е да се обърнем към тях, защото те заслужават. Пожелавам на всички в тази зала да се включат в тези истории и да запишат своите 100 години, каза д-р Никола Рангелов.
Вероника Димитрова, част e от екипа на „Здравей, България" на Нова телевизия, е автор на разследвания и социални репортажи за несправедливост срещу невинни хора. В авторската й рубрика тя направи впечатляващи разследвания, сред които за пенсионерка, прехвърлила апартаменти на измамници, търговия и рекет с гробни места, имотни и строителни измами, злоупотреби на мними ясновидци и нарушения в здравеопазването.
Специалитет на Емил Митев от bTV са заплeтените и конфликтни истории. Една част от своята работа обаче приема като кауза. Това са репортажите свързани с пътната безопасност. През последната година година той направи десетки репортажи – разследвания и експерименти, с които иска да каже „Спрете лудостта по пътищата". Отличията им връчи Владимир Симеонов, който намери и върна голяма сума пари на възрастно семейство, което бе събирало цял живот за апартамент на сина си.
За мен наистина е чест да получа тази награда. Това не е клише, усещането е по-различно. Радвам се, че съм успяла да помогна на много хора. А това е нещото, което ми казва да продължавам, сподели Вероника Димитрова.
Променяме още една тенденция - да работим по-добре с институциите и МВР. Преди те гледаха на репортажите ни като проблем, сега виждате, че не е така, посочи пък Емил Митев.
С мен в тази зала влезе бъдещето на България - децата, които са в залата. За изминалите 365 дни, всяка сутрин в която се събуждам имам два избора - дали да се усмихна, да изляза от вкъщи и да правя добро. "24 часа", каузата им и вие сте този инструмент, който помага на хората да вземат това решение, да излязат и да вършат добро, каза Владимир Симеонов.
11-годишната Михаела Тодорова от Долна Оряховица за трети път дари косата си за изработване на перуки за онкоболни в неравностойно положение.
Цветан Веселинов и синът му Самуил от Враца пуснаха дълги коси, а после също ги отрязаха, за да ги дарят на онкоболни и да им помогнат поне малко да се чувстват като всички други хора.
Техните отличия връчиха други двама достойни българи, отличени на предишни издания на инициативата - Миглена Димова, съпруга на оператора Григор Кумитски, който загина, за да спаси момиче в морето и ученикът Петър Газдов, който преди 3 години организира съучениците си да дарят голямо количество бутилки вода на връстниците си в Перник.
Когато всички осъзнаят, че трябва да променят себе си към по-добро, тогава всички ще станем по-добри, категоричен бе Цветан Веселинов.
Благодаря на майка ми за подкрепата, а на баща ми - за прекрасния пример. Благодаря, че доброто се забелязва, надявам се да е така и за в бъдеще, каза малкият Самуил.
Наградата е за моите родители и учители, които са ме учили да бъда добър човек. Бъдете добри хора и помагайте с каквото можете, може да е малко, но да е от сърце, бе посланието на Михаела.