- ДАНС, разузнаването и ДАТО реално са паралелна държава
- От старта на това правителство ПП-ДБ се заканиха да ги вземат от Радев
- ГЕРБ отказали да се ангажират със срок, в който да “реформират” службите
За три четвърти от властта в България не се гласува, а от тази власт зависи животът на хората и тя не е в Народното събрание. Това са регулаторите. Ние искаме да минат през много трудна и прозрачна процедура и никой да няма контрол над тях.
Така през февруари Кирил Петков обясни настояването на ПП-ДБ да подпишат меморандум или споразумение за общо управление с ГЕРБ. И през цялото време на преговорите откъм ПП-ДБ твърдяха, че от другата страна не са съгласни да се откажат от политическия контрол над регулаторите.
Но не комисиите, които определят цените на ток, регулират пазара и конкуренцията обаче се оказаха важните в преговорите. Тежкият конфликт всъщност дошъл заради специалните служби и смяната на шефовете им.
От коя дата ДАНС, разузнаването и службата за подслушването (ДАТО) да имат нови закони и началниците им да бъдат сменени - това се оказал спорът, който във вторник финално е “взривил” разговорите за правителство.
Този спор бе потвърден в сряда от изказванията на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и съпредседателя на ДПС Делян Пеевски.
За срок за службите не се договорихме, защото твърдя, че в момента те са интегрирани изключително добре от нашите партньори, заяви Борисов.
За службите не мога да разбера каква е точно темата. Трябва да знаете истината. Два пъти е имало решение за смяна на шефа на ДАНС. Първо с
ген. Атанас Атанасов, който обмисля един месец и отказа да стане шеф на ДАНС
И след това с кандидатура на съветника на Денков - Веселин Марков, на която Кирил Петков се противопостави след време, първо беше съгласен. Можеха да поемат отговорност с лицата си , в лицето на ген. Атанасов и г-н Марков, но не го направиха.
За нас от ДПС службите работят изключително добре с нашите евро-атлантически партньори, структурирани са добре и в персонален състав, няма нужда от никаква смяна. Смятаме, че началниците на тези служби работят по най-добрия начин със западните партньори и ДПС седи на позиция да си останат, докато имат доверието на нашите западни партньори, защото службите не могат да работят без това доверие, защото сме част от една система с нашите евро-атлантически партньори, бяха пък думите на Делян Пеевски.
Привечер и съпредседателят на “Продължаваме промяната” Асен Василев потвърди, че смените в службите са една от много спорните теми.
В ябълка на раздора се е превърнало желанието на ПП-ДБ смените в ДАНС, разузнаването и ДАТО да се случат максимално бързо. В меморандума си преди началото на преговорите с Мария Габриел те бяха поставили срок края на април 2024 г. ГЕРБ още тогава обявиха, че такъв срок е нереалистичен. И предложили във финалното споразумение да фигурират плановете за промени в службите, но без дата, към която да бъдат завършени.
Финално все пак е било договорено реформата и смените на началници на специални служби да бъдат изместени за края на юли 2024 г., когато приключва сегашната сесия на парламента и депутатите излизат в лятна ваканция. Това стана ясно от текста на споразумение, който в неделя публикуваха от ПП-ДБ.
Според информация на “24 часа” обаче в текста на споразумение, за който се твърди, че е подписан от Габриел, след като е бил одобрен от Христо Иванов, такъв срок няма. Това и
станало причина ПП-ДБ да не подпишат документа
Въпреки това от ГЕРБ били склонни да приемат 31 юли. Във вторник обаче, при последните преговори, Кирил Петков поискал датата за реформа в службите и назначаване на нови шефове да бъде издърпана отново за края на април. Това гласи версията на източници от ГЕРБ.
Тя се оспорва обаче от човек на ПП-ДБ, добре запознат с хода на преговорите. Той уверява, че срокът си е останал 31 юли и всички са го били приели. Самите ние знаем, че такава реформа не може да стане за един месец, допълва политикът.
Според него в понеделник вечерта Рая Назарян от ГЕРБ е занесла на Христо Иванов споразумението, подписано от Габриел, в което липсвала финалната дата за реформи в службите. Именно затова лидерите на ПП-ДБ отказали да го подпишат. Малко по-късно от ГЕРБ обявиха, че отиваме на избори, защото некоалиционните им партньори отхвърлили всички предложения.
Факт е, че промяната в ръководството на специалните служби е приоритет за ПП-ДБ. Още преди създаването на правителството лидерът на ДСБ Атанас Атанасов заяви пред президента Румен Радев, че неговите шефове на служби ще бъдат сменени.
Сегашните началници бяха назначени с указ на Радев
по предложение на назначения пак от него служебен премиер Стефан Янев през 2021 г. С помощта на Бойко Рашков като вътрешен министър бяха предсрочно уволнени назначените при третия кабинет на ГЕРБ шефове. Тогава начело на ДАНС бе сложен Пламен Тончев, в разузнаването Антоан Гечев, а в ДАТО Бисер Борисов.
През есента на 2023 г. депутатите
за първи път в историята отказаха да одобрят годишните доклади
за дейността на ДАНС и ДАР и така реално бламираха шефовете им.
Тогава Атанас Атанасов ги обяви за заплаха за националната сигурност. Но напънът му за бързи смени на шефовете и сливане на разузнаването и военното разузнаване беше спрян от Борисов и Пеевски. Тогава им помогна министърът на отбраната Тодор Тагарев, днес сочен за най-нежелан от тях.
Още през октомври Атанасов и Кирил Петков внесоха и промени в Закона за системата за защита на националната сигурност, които
отнемат правото на президента
да назначава ръководителите на служби. И го прехвърлят на парламента. Промените обаче залежават.
ДАНС и разузнаването изпълняват това, което им се нарежда от президентството, поднови атаката Атанасов през януари. Тогава той обвини разузнаването, че е осветило свои агенти, а ДАНС- че покрива
схема за продажба на български паспорти на руснаци
Трите специални служби реално владеят цялата информация в страната (и не само) и могат да функционират като паралелна държава.
ДАНС, създадена като контраразузнавателна служба, всъщност извършва проверки и разследвания и за корупция и пране на пари. Тя държи и ключа към даването на допуск до класифицирана информация, с което може да окаже влияние дали конкретен човек да заеме държавна длъжност или не.
ДАНС работи и пряко с прокуратурата като паралелно МВР. Докато МВР обаче е принудено да изтъква доказателства, за да работи по данена тема, в т.нар. справки и информационни бележки на ДАНС до прокуратурата или правителството
мотивите и доказателствата не са задължителни, достатъчно са само съмнения
Именно с такива съмнения бе отменено гласуването с машините на първия тур на местните избори.
Разузнаването от своя страна пък е главният канал, по който постъпва информация от партньорските служби. А ДАТО извършва всяко едно легално подслушване в страната и съхранява записите. Тази служба бе създадена, за да се отнеме от МВР прякото използване на специални разузнавателни средства.
Реално, ако му бъде отнето назначаването на шефове на спецслужби, президентът няма да има никаква възможност за участие в националната сигурност и контрол дали правителството не злоупотребява с тях.
ГЕРБ и ДПС против падане на следствената тайна - неграмотно е и другаде го няма
Падането (отчасти) на следствената тайна се оказа втората спорна точка в преговорите между партньорите.
Това потвърдиха и Кирил Петков, и Бойко Борисов, и Делян Пеевски в сряда сутринта. Другият спорен момент в споразумението е била реформата в спецслужбите.
“Страните ще обсъдят законодателни изменения, въвеждащи възможност за ограничено разкриване на материали, които могат да бъдат обект на следствена тайна, при надделяващ обществен интерес и стриктни гаранции за правата на човека и интересите на правосъдието”, гласи текст от споразумението, написано от ГЕРБ и ПП-ДБ, което обаче все още не е подписано от втората политическа сила.
Идеята за разкриването на следствената тайна е на ПП-ДБ и бе част и от меморандума, който те сами написаха и предложиха на ГЕРБ, а после се заговори за нея и след проваленото изслушване на градския прокурор на София Илияна Кирилова, която не се яви на изслушване в парламента. В четвъртък тя трябваше да се яви в комисията за разследване на Мартин Божанов - Нотариуса, но 30 минути по-рано изпрати писмо с отказ заради риск от разкриване на следствена тайна.
“Според всеки юрист никъде го няма и би провалило делата”, обясни Бойко Борисов в сряда сутринта, но не даде повече подробности.
Самите лидери на ПП-ДБ също не са обяснили до момента при какви условия ще се разкрива следствената тайна. В случая с Илияна Кирилова и в писмото си до депутатите тя припомни, че като градски прокурор има право да разкрива следствена тайна, но не би го направила.
Несъгласни се оказаха и партньорите им от ДПС.
За следствената тайна, че не са се разбрали, си е тяхно решение. Ние щяхме да сме против. То е абсурдно, нарушава абсолютно всичко по делата, как се изнася следствена тайна, какво ще продължи делото? Абсурдно, неграмотно, обясни лидерът на движението.