- Фондът притеснен от големия ръст на заемите за домакинствата
- Отново препоръчва да има прогресивно облагане, за да се стопи по-бързо неравенството в доходите
Пенсионната система в България се нуждае от реформа, като се премахне максималният осигурителен праг. Това се посочва в доклада на МВФ след рутинното годишно посещение на фонда у нас.
Въведеният максимум в момента не облагал целия доход на хората с високи възнаграждения, посочват от фонда. Поради това пенсиите били ниски, а в същото време системата винаги имала дефицит, който се покрива с пари от бюджета. От МВФ препоръчват с отпадането на максималния праг на осигуровките, който сега е 3750 лева,
да се махне и таванът на пенсиите
Анализът на приходната част на бюджета, направен от фонда, показал, че трябва да се махнат и данъчните облекчения по ДДС и да се въведе прогресивно облагане на доходите вместо плоския данък. Той вече изиграл ролята си и в момента ограничава както развитието на икономиката и благосъстоянието на хората, твърдят от МВФ. И допълват, че данъчната система сега не събира достатъчно приходи, за да бъдат възможни инвестиции, и поддържа високи неравенства в доходите.
Препоръката на МВФ за премахване на плоския данък се дава вече над 10 г., но всички министри на финансите, включително и сегашния Асен Василев са заявили, че няма да се правят значими промени в данъчната система.
Банковата ви система е добре капитализирана и с висока печалба, но високият ръст на кредитирането на домакинствата се нуждае от внимателно наблюдение, заяви още ръководителят на мисията на МВФ у нас Жан-Франсоа Дофен. Според него повишаващите се лихви в Европа не са се пренесли в България и поради това
не са охладили ръста на кредитите,
особено на ипотечните заеми.
“Фискалната политика е много сложна работа, защото трябва да се прави по начин, който не спира възстановяването на растежа, но и не влияе негативно на намаляващата инфлация, а в същото време трябва да отговори на дългосрочните предизвикателства. Нашите препоръки ще спомогнат за преразпределяне на приходите по начин, който прави икономиката по-справедлива”, посочи Дофен.
Погледът на фонда към икономиката ни е умерено оптимистичен - прогнозира ръст до 2,7% средно за тази година, а инфлацията ще продължи да пада до нива от 3,5%. “Нашето разбиране е, че от правна и техническа гледна точка България е готова и повечето от количествените фискални критерии за еврозоната са покрити. Ако фискалните политики се запазят и не се генерира инфлационен натиск, през 2025 г. страната ви може да въведе еврото”, посочи Дофен.