Жители на Община Царево са изпратили писмо до президента Румен Радев и настояват той да сезира Конституционния съд, за да се отменят поправките в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие /ЗУЧК/, които забраняват каквито и да е строителни дейности на 500 метра от брега на плаж Корал.
Забраната засяга около 800 имота, по-голямата част от които се намират в Лозенец и са в регулация. Става дума за около 1000 дка от земите на вилно селище Лозенец, които след законовите промени се превръщат в нещо като резерват, а собствениците им реално не могат да ги ползват.
„Един човек е построил хотел, а собственикът до него, който е от Лозенец и е на 70 години не може да прави нищо на своята земя. Почти 60% от тази защитена зона вече е застроена. Там има комплекси, къщи, вили. Просто е несправедливо за тези, които не са построили във вече урегулираните имоти", коментира днес кметът на Царево Марин Киров, след като и второто заседание на комисията, която се занимава с казуса "Корал", бе отложено заради липса на нови документи от страната на вносителя - екозащитникът Атанас Русев.
Кметът на Царево обясни, че с поправките в ЗУЧК общината ще загуби около 800 000 лв. от данъци и такси в Лозенец тъй като това се случва при вече приет бюджет. Киров предупреди, че ставащото в момента генерира сериозно обществено недоверие. И намекна за назряващ скандал със съществуваща идея за заравяне на радиоактивни отпадъци в Странджа.
"Ние защитаваме плаж Корал, а в същото време някой обмисля на 20 км. да прави хранилище за радиоактивни отпадъци", възмути се Киров.
Според бившия кмет на Царево Георги Лапчев, който присъства като гражданин, с поправките в ЗУЧК собствениците на тези 800 имота в Лозенец губят правото си на собственост.
От своя страна потърпевшите се заканиха, че ще съдят България в Страсбург.
Очаква се да бъде свикано ново заседание по казуса "Корал" най-вероятно идния месец.