До 2027 година за нуждите на областните дирекции на МВР ще бъдат доставени над 200 високопроходими пожарни автомобила.
Това съобщи заместник-министъра на вътрешните работи Кирил Ценкин по време на Национално учение за спасяване при пътнотранспортно произшествие вследствие на наводнение се проведе край Дебелец.
В учението участваха служители от Районна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Велико Търново, Областната дирекция на полицията, Спешна помощ – Велико Търново и доброволци към Българския червен кръст, съобщава БТА.
Това е третото учение в страната, то се наблюдава от представители на още 13 областни дирекции на МВР, каза старши комисар Любомир Баров, заместник-директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението".
Целта е да се тренират действия при спасяване на бедстващи хора, да се подобри координацията между отделните институции, както и на познанията и уменията им за работа със специализирана техника. Да се проиграе системата за оповестяване и спазването на изискванията за безопасност при ликвидирането на подобен род произшествия.
Според зам.министър Ценкин, който наблюдава учението, един от приоритетите на МВР е да се увеличат обученията и подготовката на служителите при справяне с бедствени и кризисни ситуации, свързани със спасяването на хора.
Учението се състоя край град Дебелец в четири етапа. Според сценария след подаден сигнал на телефон 112 бяха предприети действия за евакуация на "пострадал" гражданин от катастрофирал автомобил, паднал в река Белица. За целта беше използван „Алпийски способ" от спасителните екипи и санитарно-спасителен плаващ всъдеход "Амфибия" и водолази. Екипите огледаха състоянието на "пострадалия", след което той беше качен на обезопасена носилка и чрез въжета преведен до брега, където го очакваше ремарке, задвижено от АТВ, и беше отведен до линейка на Центъра за спешна медицинска помощ. Екипът му оказа първа помощ, а след това той беше откаран до най-близката болница.
Вторият етап представи оказване на аварийно-спасителни действия по изваждане на затиснати граждани при възникнала катастрофа след моста на реката. "Леко ранените" бяха откарани към спасителния пункт на БЧК, където младежите доброволци оказаха първа долекарска помощ, а "тежко раненият" пътник в автомобила, беше поет от екипа на Спешна помощ-Велико Търново. Третият етап демонстрира как се извлича автомобил от коритото на реката, а четвъртият – как се използват ленти за принудително спиране на автомобил, навлязъл в участъка на произшествието, чийто водач отказва да изпълни полицейско разпореждане.
Учението се провежда в изпълнение на проект „Надграждане на капацитета на реагиращите структури за съвместна реакция при възникване на опасност за безопасността на движението по Републиканската пътна мрежа и повишаване познанията на гражданите относно тяхното поведение при тези ситуации. Всички етапи на спасителните дейности при учението бяха наблюдавани от областния управител Ивайло Здравков, заместник-кметът проф. Георги Камарашев, както и от представители на различни държавни и общински структури.