- Георги Генчев криволичел нарочно на пътя от Пловдив за Съединение, колата се блъснала в ограда, буквално полетяла и се приземила по таван
- Никола Николов, който бил без колан, изпаднал от возилото и починал на място
Едно момче от Съединение на 15 г. плати с живота си за разходка до Пловдив с кола, управлявана от водач с книжка от 18 дни. 18-годишният Георги Генчев от същия град се сдобил със свидетелство за управление на 25 октомври 2021 г.
Веднага започнал да пътува до Пловдив със свой приятел да ядат гироси и после се хвалели из градчето колко са хубави. Така вечерта на 12 ноември с. г. четири момчета, всичките непълнолетни, се качили с Генчев в колата на брат му и потеглили към Пловдив. Хапнали си от гръцките сандвичи и поели обратно. Пътят бил сух, пътната настилка – в добро състояние, но вече било тъмно.
Генчев шофирал с 90-100 км/час. В района на с. Царацово отклонил автомобила първоначално наляво, след това надясно, после отново наляво, при което
превозното средство загубило
странична устойчивост
и скоростта намаляла до 81 км/ч. Генчев не направил опит да спре и колата излязла от платното. Ударила се в трактор, който бил до намиращата се в съседство лаборатория, после се блъснала в оградата на постройката. След това автомобилът полетял нагоре, завъртял се във въздуха, преминал над оградата и паднал по таван в двора на лабораторията.
Преди колата да се приземи, от нея изпаднал 15-годишният Никола Николов
и се блъснал в бетонната ограда. Получената черепно-мозъчна травма била ужасяваща и момчето починало на място.
Охранител в лабораторията видял какво се случва на камерите и веднага се обадил на телефон 112. Изпратените на мястото лекари констатирали смъртта на Никола, а останалите пътници транспортирали до болница. Един от тях – Илия Клявков, бил със счупена лява лопатка, другите двама тийнейджъри се разминали с по-леки травми. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора били отрицателни.
Делото срещу Георги Генчев вече мина и през Окръжния, и през Апелативния съд в Пловдив и магистратите приеха за механизъм на произшествието криволиченето на колата наляво-надясно и загубата на контрол поради неопитност. Бащата на загиналия Никола Гено Мрънков обаче не е съгласен. „Случилото се не е непредумишлено – не е спукал гума, не ги е блъснал някой...
При суха пътна настилка и идеални условия
този безумец започва да шари по пътя,
да върти волана наляво-надясно при скорост от 100 км. С това не би се справил и човек с 30 г. стаж зад волана, а Генчев има книжка от 18 дни", твърди той пред „24 часа".
Изправен пред съда, водачът призна вината си и се разкая. "Загубих приятел, още го преживявам, моите съболезнования към близките на Ники, много съжалявам", каза той пред окръжните магистрати. Прокурорът по делото Кичка Пеева-Казакова поиска ориентирана към минимума от 3 години присъда, но ефективна. Адвокатът на близките на загиналото момче Пламен Бонев също настоя Генчев да влезе в затвора. "Искаме 7 години лишаване от свобода. Ако наказанието бъде отложено, у подсъдимия се създава чувство за безнаказаност, а у обществото - усещане за липса на справедливост", каза той. Защитникът на Генчев Васил Василев пледира за условно наказание, а в последната си дума подсъдимият заяви: "Ще приема всичко, само да не влизам в затвора." Произнесената присъда след редукцията с една трета заради направеното признание беше 2 години и 4 месеца условно с изпитателен срок от 4 години и 48 месеца без книжка.
„Съставът на съда прецени, че не се налага подсъдимият да бъде лишен от свобода ефективно, като се изолира от обществото. Това не е необходимо за неговото поправяне и превъзпитание, процес, който според съда вече е започнал у извършителя.
Подсъдимият Георги Генчев демонстрира
критично отношение към стореното
и искрено съжаление за настъпилия тежък резултат, той не се очертава като личност с повишена обществена опасност. Касае се за млад работещ мъж с добри характеристични данни", написа в мотивите за условното осъждане съдия Весела Евстатиева. И подчерта, че загиналият е бил без колан на седалката зад водача и ако го е бил сложил, е било възможно да не се стигне до падането от колата.
Близките на убитото на пътя момче обжалваха и Апелативният съд потвърди размера на наказанието, но постанови, че то трябва да се изтърпи в затвора при първоначален общ режим „Първоинстанционният съд е предал на някои от смекчаващите отговорността обстоятелства тежест, надхвърляща действителната. Изказването на съболезнования е въпрос на възпитание и не следва да се разглежда като нещо необичайно. Това, че подсъдимият е правоспособен водач, че не е употребил алкохол и/или наркотични вещества, че не е избягал от местопроизшествието, че деянието не е извършено на пешеходна пътека, че е допуснато само едно нарушение на Закона за движение по пътищата, са факти, които не трябва да носят дивиденти. Всеки водач на МПС следва да притежава съответната правоспособност, да не го управлява след употреба на алкохол и наркотични вещества, при инцидент да остане на място и да изчака компетентните органи. Това е дължимото поведение съобразно правилата за движение, които са задължителни. Спазването им трябва да е обичайна практика, а не обратното и не следва да е свързано с допълнителен бонус. Непоставянето на обезопасителен колан от починалия не може да бъде ценено като смекчаващо отговорността обстоятелство, тъй като няма изложен подобен факт в признатата от подсъдимия Генчев фактическа установеност в обвинителния акт. На следващо място той като водач има задължение да не вози пътници, без да вземе необходимите мерки за сигурност", гласят част от аргументите на съдията докладчик Михаела Буюклиева. Въззивният състав намира и отегчаващи вината обстоятелства. „Подсъдимият, въпреки стажа си като водач само от 18 дни, е качил в управлявания от него лек автомобил четири души, и то непълнолетни. Шофирал е извън населено място, в тъмната част на денонощието. Скоростта му не е била съобразена с възможностите му като водач.
Не може да се отмине и фактът, че Генчев не се е обадил на телефон 112,
не е оказал помощ на пострадалите си спътници", са изброените примери. В заключение апелативните съдии намират, че водачът е проявил безотговорно отношение, като е надценил уменията си на шофьор. „Возил е не просто пътници, а свои приятели. Те са били деца, които му са се доверили като на единствен пълнолетен. Причинил е смъртта на един от тях и средна и леки телесни повреди на останалите трима. Само случайността е помогнала да няма друг летален резултат и по-тежки телесни увреждания", аргументира съставът защо Георги Генчев трябва да влезе в затвора.
Родителите на Никола Николов продължават да настояват за по-висока присъда – 7 г. години затвор, което е около средното за този тип престъпления. „И 100 години да му дадат, нашето дете няма да се върне. Но искаме да бъде наказан за своята арогантност и безразсъдство. Родителите му изтъкваха, че той е имал онкологично заболяване. Нали е ходил по болници, защото не се научи да цени живота, а уби нашето дете", пита съкрушеният баща.
Към момента Георги Генчев е в добро здравословно състояние, футболист е в отбора на с. Труд. А майката и бащата на останалия на 15 години Никола чакат насрочването на делото на последната инстанция – ВКС.