Елиас Джаббур, доцент във Факултета по икономически науки на Държавния университет в Рио де Жанейро и главен консултант към Новата банка за развитие, в интервю за КМГ обсъди потенциала на бъдещото икономическо развитие на Китай, предаде Радио Китай.
„Според западни медии и академични списания китайската икономика изглежда преминава през огромна криза. Това обаче е далеч от реалността. Виждаме, че Китай постигна икономически растеж от 5,2 %, много по-висок от този на другите големи световни икономики.
Най-интересното е, че от 2020 г. насам икономическите резултати на Китай постоянно са над равнището, необходимо за постигане на общите цели за развитие до 2035 г., които страната си е поставила в множество сфери. Това означава, че Китай може да постигне предсрочно желаното от ръководството на страната ниво на развитие.
Китай се стреми към „висококачествен растеж“. Това означава разширяване на обществените услуги, като например подобряване на жп транспорта, увеличаване на инвестициите в новата индустриална революция, основана на възобновяема енергия и ускоряване на урбанизацията и много други. В резултат на усилията на централното управление и местните власти гражданите вече се ползват с удобства на модерни болници, училища и интелигентни градове.
Всички тези нови двигатели на растежа са в основа на това, което китайският лидер Си Дзинпин нарече „нови качествени производителни сили“, т.е. икономическо развитие, основано на нови технологии във всички области на обществото.
Ето защо съм убеден, че китайската икономика ще успее да поддържа темп на растеж в съответствие със своите и световните нужди за развитие и че през 2024 г. ще станем свидетели и на консолидирането и утвърждаването на динамиката на растежа, основана на така наречените „нови качествени производителни сили“.