Задушница е време за молитва и упокой за мъртвите, а не за чистене на гробове. Те трябва да са изчистени предварително, а на деня да дойдем и да се помолим за техните души.
Това заяви за "24 часа" управителят на варненската общинска фирма "Обреди" Тодор Генков.
Потърсихме го с въпрос кой се грижи за гробовете на известни личности и дейци, оставили следа в историята на Варна, които нямат близки.
Такива в централния гробищен парк има много, от Морската градина, където първоначално са били погребани, са пренесени тленните останки на Капитан Петко Войвода, Михаил Колони, Иван Владиков, Иван Драсов, Кръстю Мирски, Велико Христов, д-р Анастасия Головина, д-р Ангел Пюскюлиев, капитан I ранг Димитър Добрев.
През годините в Старо гробище са погребани и личности като – Митрополит Симеон, Митрополит Йосиф, Митрополит Кирил, арх.Дабко Дабков, арх.Стефан Венедикт Попов, арх.Желязко Богданов, арх.Атанас Несторов, арх.Манол Йорданов, Контраадмирал Иван Вариклечков, полк.Милко Железов, капитан I ранг д-р Георги Пецов, капитан I ранг Неделчо Недев, художникът Георги Велчев, създателят на Морската градина Антон Новак и много други борци за свобода, военни, архитекти, лекари, културни дейци, духовници, спортисти и др. оставили трайна следа в историята на България и Варна, разказва Генков.
Ние се грижим за някои от тях, гробът на Капитан Петко войвода, например, го поддържам лично аз, но смятам, че трябва да се направи списък по зададен критерий, с имената на заслужилите, за да са ясни ангажиментите ни, казва Генков.
Той е намерил гробовете на повечето видни личности и се е постарал да изглеждат добре.
Преди дни депутатът Стела Николова и общинският съветник Евгений Станимиров (ПП-ДБ) насочиха внимание към темата като потърсиха и почистиха занемарения гроб на един успешен кмет от миналото и направил много за града - Михаил Колони.
Попаднахме на снимка в социалните мрежи на състоянието на гроба на Михаил Колони. Двамата с Евгений решихме да отидем на място да проверим дали и защо изглежда така неподдържано. Очаквахме да намерим паметната плоча лесно, предвид, че Михаил Колони е бил два пъти кмет на Варна.
Той е започнал изграждането на Морската градина, убедил е общинския съвет да дарят земя за лятна резиденция на княз Батенберг - "Евксиноград", построил е халите, Катедралата, общинска болница, родилен дом, училище "Климент Охридски". Финансирал е със свои средства това, което е смятал за нужно за града и за това умира без пари и е погребан на общински разноски.
Оказа се трудна задача да открием мястото. Колони е бил погребан в двора на катедралния храм и по-късно е местено тялото в градските гробища. Потърсихме съдействието на фирма "Обреди" и успяхме. Желаехме да заплатим почистване, зацветяване и обгрижване, но се оказа, че услугата, която предлагат "Обреди" е само за премахване на тревата и по - принцип поддържат гробните места на бележити варненци, но напоследък не им достигали хора.
Запретнахме ръкави с Евгений и се справихме за час с предизвикателството.
Оставили сме място за зацветяване и от други признателни варненци.
За съжаление Михаил Колони не е положен на централно място, както му се полага, разказва Николова.
Тодор Генков потвърди, че от "Обреди" предлагат годишен абонамент за поддържане на гроб за 120 лв. годишно - почистване и подрязване на трева и растителност веднъж месечно, но едва 300 варненци се възползват от услугата.
В събота ще дойдат много хора и ще започнат да почистват гробовете на починалите си близки. А този ден е за молитва и упокой, не за почистване, смята Генков.