В края на всяка седмица от "Чистота" съобщават в кои микрорайони в следващите 7 дни хората могат да оставят старата покъщнина и сметовоз ще прибере изхвърленото
Иде пролет, а с нея и вехториите около казаните за смет в Пловдив се трупат като могили. За толкова години мнозина не се научиха, че не е там мястото на излезли от употреба хладилници, телевизори, перални, дори и тоалетни чинии. Гледките са поразяващи и отблъскващи. Виждат се стари матраци, столове, шкафове, парчета от секции. Не са рядкост и строителни отпадъци при ремонт на жилища, но те са по-типични за летните месеци. Малцина са тези, които ги носят на специално обособена площадка.
"Все още не можем да се преборим, макар че има напредък в тази насока", казват от комуналното предприятие "Чистота". Но се срещат и отговорни пловдивчани като Димитър Димитров от кв. "Кючук Париж".
"Започнах основен ремонт на старо жилище, което е пълно с всевъзможни боклуци. Дограмата, вратите и мебелите ще изхвърля на площадката на "Чистота". За плочките, мивките и тоалетната чиния
наех контейнер, води се тип "лодка". Това ми
струва 200 лева,
с поставянето и извозването. На фона на другите разходи по ремонта е нищо", казва той.
Димитров не е единственият, който не си позволява да струпва ненужна вече покъщнина до контейнерите, потвърждават от общинското предприятие. Но ековандали все още има, макар и по-рядко.
"Това е пълна простащина, може ли да метнеш изпочупения си и мръсен фаянс в зелена площ", възмущава се живеещата на ул. "Кукуш" Теодора Михайлова. Наскоро била потресена от оставеното старо WC оборудване пред един блок.
Все пак броят на нарушителите намалява. Според инспекторите това се дължи на започналата преди 4 г. информационна кампания на общината. В края на всяка седмица от "Чистота" съобщават в кои микрорайони в следващите 7 дни хората могат да оставят излязлата от употреба покъщнина, без да са в нарушение, защото сметовоз ще мине и ще прибере изхвърленото.
"Отне известно време на пловдивчани да възприемат този начин на работа, но те стават много по-отговорни. Разбира се, има и нарушители. За месец януари са връчени 9 акта, но по-голяма част от тях са към юридически лица. Те се издават от "Общинска полиция" и "Инспекторат", обяснява директорката на "Чистота" Десислава Георгиева.
Глобите за гражданитеварират между 300 и 1000 лв., а за юридически лица – между 1400 и 4000 лв.
Последният постъпил сигнал е за фирма, която изхвърля боклуци до надлез "Родопи". "Беше назначена проверка, а отпадъците – извозени. В момента там редовно се следи, за да бъде установен нарушителят и глобен", допълва Георгиева.
Друг вариант човек да не замърсява е да откара отпадъците след ремонт на площадката на "Чистота", намираща се на ул. "Даме Груев" в кв. "Кючук Париж". Там хората може да изхвърлят стари мебели, както и до 1 куб. м строителни боклуци. За юридическите лица таванът е 10 тона годишно.
С настъпването на пролетта казаните се затрупват и със стари автомобилни гуми.
"Всеки автосервиз е длъжен да взема безплатно тези, които са излезли от употреба на своите клиенти, след което да се погрижи те да бъдат предадени
на оторизирана фирма, която да се заеме с
рециклирането или преработката им
Ако това не се случи, пловдивчани трябва да знаят, че може да изхвърлят до 6 гуми на човек на нашата площадка. Озоват ли се в контейнерите за битови отпадъци или на друго място, те застрашават околната среда, тъй като са канцерогенен отпадък", казва още Георгиева. Излезлите от употреба електроуреди като готварски печки, бойлери и перални пловдивчани могат да предоставят на оторизирана фирма, която има договор с общината, след предварителна уговорка за ден и час на извозването им.
"Безплатно е и е грехота човек да не се възползва. Миналата година се обадих на въпросната фирма да дойдат и да вземат стария ми телевизор. Уж се уговорихме да дойдат преди 9 часа, после ми се обадиха, че ще се появят по обед. Аз съм на работа и ми се наложи да правя организация. Оставих телевизора пред вратата на апартамента и помолих домоуправителката да отвори на момчетата. В крайна сметка стана, но беше сложно", описа Магдалена Кирилова. Тя обаче е убедена, че човек не трябва да разхвърля електроника в съдовете за битова смет.
"Пловдив се разраства, пристигат хора от други населени места, което означава, че ще се образува и повече боклук. За това се стремим да информираме колкото се може повече гражданите за всички услуги, които предприятието осигурява", обобщава Георгиева.
Заместник-кметът по екология Иван Стоянов:
Засилихме контрола, дебнем и пишем глоби
Успяхме да изчистим Пловдив, градът вече не е това, което беше преди три-четири месеца. Едрогабаритни отпадъци около съдовете за смет по-рядко се виждат, защото комуналните фирми своевременно ги извозват.
Това заяви пред "24 часа" заместник-кметът по екологията в общината Иван Стоянов. Той е бивш директор на "Чистота", а в миналия мандат беше кмет на район "Източен", в който попада и "Столипиново".
Смята, че подобряването на чистота в Пловдив се дължи на засиления контрол. Вървят съвместни проверки на инспектората, общинската охрана и на екипите на "Чистота". Стоянов е категоричен, че глобите ще стават все по-чести. "Всеки нарушител ще бъде санкциониран. Който иска да си разчиства мазето, тавана или жилището, може да се обади в общинското предприятие и те ще му изпратят голям контейнер или камион", обясни той.
По думите му проверките ще стават всекидневни, за да се дебнат нарушители. "Трябва да е ясно, че който изхвърля нерегламентирано, ще бъде глобен", отсече той.
Убеден е, че който бъде веднъж санкциониран, едва ли ще посмее втори път да нарушава.