Програмата за развитие на селските райони е инвестирала най-много средства на територията на Благоевградска област през програмен период 2014-2020 година. Това съобщи управителят на Областен информационен център – Благоевград Бисер Младенов.
476 967 057 лева е договорената безвъзмездна финансова помощ от ЕСИФ 2014 – 2020 в Пиринско към 29 февруари 2024 г. Най-много средства – 136 934 358 лева, са за договори по Програмата за развитие на селските район, като близо 47 млн. лева от тях са договорените през последната година. Втора по договорена безвъзмездна финансова помощ се нарежда ОП „Региони в растеж", чрез която средства в инфраструктура са инвестирани в Благоевград, Петрич, Гоце Делчев, Сандански и Разлог.
Най-голям брой договори за безвъзмездна помощ – 1 696, са сключени по ОП „Иновации и конкурентоспособност, чрез които представителите на бизнеса в областта са финансирали проекти за технологична модернизация, иновации и за справяне с последствията от ограниченията на Ковид пандемията.
Справката за изплатените до момента средства показва, че по програма „Храни" вече са изплатени всички договорени почти 8 млн. лева., 93% от договорените средства по ОП „Региони в растеж", ОП „Иновации и конкурентоспособност" и ОП „Развитие на човешките ресурси" също вече са изплатени на бенефициентите. Заради договаряне в края на програмния период, Програма за развитие на селските райони към момента е с едва 30% изплатена БФП.
Анализът по общини, направен от управителя на ОИЦ – Благоевград, показва, че най-много проекти, финансирани от ЕСИФ, са успели да спечелят бенефициенти от община Благоевград. След тях по успешни проекти се нареждат получателите на БФП от община Петрич, следвани от тези в община Гоце Делчев. С най-малко договорени средства – едва 6 919 647 лева са бенефициенти от община Якоруда.
Бисер Младенов обърна внимание и на допълнителни средства от ОП „Развитие на човешките ресурси", инвестирани чрез Дирекция „Бюро по труда" – Благоевград. 68,5 млн. лева от програмата са инвестирани в обучения, курсове за преквалификация и осигуряване на заетост на жители на територията на цялата Благоевградска област.
По Програмите за 2021-2027, сключените към края на февруари договори са 33, като 21 от тях са за проекти по Програма „Развитие на човешките ресурси" и 12 по Програма „Храни". Общата стойност на сключените договори е почти 21,5 млн. лева. Бисер Младенов напомни, че програмен период 2021 – 2027 все повече набира скорост и предстои подписване на договори по процедури, които вече са преминали оценка или са в процес на кандидатстване. Предстои отваряне и на нови мерки, които се очаква да провокират сериозен интерес сред кандидат-бенефициентите.