Трудно е да се прецени кой блъфира по-добре, като че ли по-опитният играч за момента е Борисов с неговата формация, това управляващо мнозинство изглежда лошо от гледна точка на повечето хора, коментира в сутрешния блок на БНТ социологът Юрий Асланов в дискусия с Димитър Ганев и Веселин Стойнев.
"Риториката за нови избори е блъф - посочи още Асланов. - Но първият и вторият проучвателни мандати са ограничени по време, те не могат да са безкрай. Повечето колеги казват, че мнозинството не желае избори, но ако се вгледаме в нагласите, ще видим, че онези, които не желаят извънредни избори не биха гласували, а онези, деклариращи готовност ще гласуват."
Според Димитър Ганев и в ПП-ДБ, и в ГЕРБ вече има "усещане" за консенсус, но преди обсъждането за регулаторите, първият въпрос ще е съставът на Министерския съвет и конкретните имена на министри.
"Не смятам, че ще има революционна промяна, няколко министри ще бъдат сменени и ще започнат преговори, където има министър от едната група, другата да има зам.-министър", коментира Ганев.
"Говори се за равно споделена отговорност 50 на 50 в МС, оставя се широка врата да се обере напрежението и да има отстъпки, ако то ескалираше досега, то от вчера започна да спада и възможността да се постигне консенсус през тази или другата седмица е по-голяма - прогнозира още Димитър Ганев. - Меморандумът, предложен от ПП-ДБ е фактически коалиционно споразумение."
"Силните фигури са партийните лидери зад тези две коалиции, кой е премиерът или кой е министърът, няма значение", обясни Веселин Стойнев.
Според Асланов в момента ГЕРБ се опитва да подели отговорността с партньорите си, за да не пострада имиджово от управлението, както стана с ПП-ДБ.
Заедно с това според експертите се наблюдава една нова тенденция.
"Фокусът досега винаги е бил в МС, след това субектът на властта се концентрира в президентството и служебните кабинети, сега субектът на властта се премести в Народното събрание - обясни Ганев. - Политическите лидери на всяка една формация са там."
Заедно с това тримата обсъдиха и доколко ДПС ще продължи да подкрепя "сглобката".
"Не вярвам ДПС да стане официален партньор, защото това не е желано нито от ГЕРБ, нито от ПП-ДБ - обясни Асланов. - Прави се в името на нещо недефинирано, в името на евроатлантическата ориентация ДПС ще гравитира докато има форма на коалиционно съгласие."
Според Ганев, ако ПП-ДБ искат да реализират антикорупционната си програма и определени кадрови промени в съдебната система, на тях ще им е необходимо мнозинство от две трети. Нещо, което трудно ще се постигне без ДПС, уточни още той.
"ДПС е заинтересовано от оцеляването на това мнозинство и г-н Пеевски снижи тона, за да могат да се случат нещата - посочи Асланов. - Но то е заложник на списъка "Магнитски", на желанието на един да излезе и на друг да не влезе в него, те ще бъдат притиснати да правят компромиси."