Съветниците решават за поскъпването днес
Между два и три пъти ще скочат наемите на общинските жилища в Пловдив, ако съветниците днес гласуват предложението на кмета Костадин Димитров. Поскъпването поставя въпроса дали няма задълженията да станат несъбираеми, защото този тип имоти се ползват от социално слаби хора. „Повишаването на наемите на общинските жилища не трябва да тревожи обитателите им. Най-голямо е увеличението в Четвърта зона. Тя покрива най-сегрегираните райони на града и в нея попадат най-много жилища, но там наемите ще варират около 30-40 лв. Идеята е те да останат поносими, но и да са съобразени с включената такса за битови отпадъци, която няма вече да се плаща от наемателите, а от общината", обясни пред "24 часа" шефката на дирекцията „Общинска собственост" Мирослава Сукарева.
Общинската наредба предполага при неплатени такси в рамките на 3 месеца обитателите на общинското жилище да получават уведомление за прекратяване на договора им. „Все пак това не трябва да плаши наемателите, тъй като има възможност за разсрочено плащане", допълни Сукарева.
Размерът на наема зависи от района, в който попада съответният имот. От досегашните 0,90 лв./кв. м обитателите на жилищата в Първа зона, която обхваща широкия център, ще плащат по 2 лева на кв. м. Таксата във Втора зона, в която влизат кв. "Столипиново" и районите около бул. "Ал. Стамболийски" и "Филипово", се увеличава на 1,70 лв./кв. м, към момента е 84 стотинки. За живеещите в края на "Цариградско шосе" и "Прослав", които се водят в Трета зона, цената вече ще бъде 1,30 лв./кв. м, а не 67 стотинки. Най-нисък наем ще заплащат живеещите в Четвърта зона – най-отдалечените квартали на града - 80 стотинки на кв. м. За тях обаче увеличението е близо тройно, защото досегашната тарифа е 33 стотинки на кв. м.
От години има съмнения, че понякога се случва с общинско жилище да се сдобият и пловдивчани с добри доходи. Шефката на „Общинската собственост" признава, че това не е изключено. „Редовно извършваме обстойни проверки за имотното състояние на кандидатите за общинско жилище – имаме достъп до данните дали разполагат със собствен имот, или са наследили. Те са длъжни да ни предоставят и справки от работодателите си или от Бюрото по труда. Проблем е, когато кандидатът е част от т. нар. Сив сектор. В такъв случай не разполагаме с никакви инструменти за контрол", заяви Сукарева.
Към момента за настаняване в общински имот чакат 182 домакинства.