Цяла сутрин депутатите спориха може ли да изключат двама от "Възраждане" от постоянни комисии. Става дума за Ивелин Първанов и Ангел Георгиев - двама от тримата, ходили на посещение в Москва миналата седмица.
От ПП-ДБ написаха три проекта на решение за изключването им от външната и военната комисия, тъй като там разполагат със секретна информация, а Русия е обявила България за неприятелска страна. Чуха се и притеснения, че тримата депутати са били в "центъра за вербовка на агенти" на Руската федерация.
Още сутринта, след като проектът на дневен ред бе изчетен, Цончо Ганев от "Възраждане" настоя от трибуната точката да отпадне. "Това предложение е меко казано срамно, отделно противоречи дори и на вашата конституция. Вие искате с това решение да ограничите народни представители да бъдат членове на комисии", каза Ганев.
Два от проектите на решение предвиждат Първанов да бъде изключен от военната и външната комисия, а третият - Георгиев да бъде отстранен от тази по външна политика. Депутати от "Възраждане" настояха те да отпаднат. Затова гласуваха отпадането на два от тях, но това не мина. Освен тези три документа към тях има и други предложения за промени в комисии.
Адвокатите от "Възраждане" Петър Петров и Цвета Рангелова пробваха други тактики - Петров попита какви са всъщност внесените предложения, тъй като депутатите не получили доклади за тях, а Рангелова чете пасажи от правилника за дейността на парламента и поиска да се подложи на гласуване дали предложенията на ПП-ДБ не го нарушават, но и така не стана.
На трибуната започнаха да се редуват представители на "Възраждане", като ги прекъсна само бързото приемане на промени в Закона за българските лични документи и декларация от името на "Има такъв народ" относно правителството. След това спорът за "Възраждане" се поднови и Цончо Ганев предложи отпадане на цялата точка за всички промени в комисии, но и това не мина. Подкрепи го само неговата група и тези на БСП и ИТН.
"Много важни решения предстоят на парламента, важни събития има в комисията по отбрана и не може да допуснем някой с едно око да поглежда тези неща и после да ходи в Москва. Това просто е недопустимо", включи се и Явор Божанков от ПП-ДБ.
"Това, което се предлага да се гледа в тази точка, не е допустимо, не е правилно, не е морално, не е колегиално, не е етично", посочи Георги Свиленски от БСП. Според него разумното предложение е точката да отпадне, да има председателски съвет и лидерите на групите да решат така ли ще се процедира за напред.
Темата отне над два часа от работното време на депутатите, като в крайна сметка решението за изключване на двамата депутати бе отложено със 143 гласа "за" от всички без ПП-ДБ.