Няма как да бъдат освободени всички студенти държавна поръчка от такси, защото това ще взриви системата. Създава се дискриминация, защото поставяш всички при равни условия – тези, които са ти необходими за брутния вътрешен продукт, и тези, нетолкова необходимите", коментира на брифинг във ВТУ проф. д-р Лиляна Вълчева от синдикат „Висше образование " към КНСБ.
Според нея не таксите, които са за администриране и не покриват обучението, са проблем за студентите, а издръжката им. Освен това има защитени специалности, за които младите хора не плащат такса. От 52 професионални направления 32 са с нула лева такса за студентите.
"И когато излезеш, без да си анализирал и без да си говорил с ректори и синдикати, и кажеш, че няма да има такси, ти нарушаваш толкова много текстове в закона. Нарушаваш и реда, сключен между бизнеса, държавата и висшето училище. И никой не казва откъде ще дойдат тези 150 млн. лева. Няма как да бъдат освободени всички студенти държавна поръчка от такси, защото това ще взриви системата", коментира още тя.
Изявлението, че от началото на годината няма да се плащат студентски такси е довело до хаос в много университети.Довело до отлив, вместо до привличане на още студенти, защото тези, които не са платили летния семестър, ще трябва да прекъснат.
По данни на Синдиката за последните три години с 326 млн. лева са намалели средствата за висше образование, с което самата държава не си спазва законите. „Към днешна дата имаме да получаваме 50 млн. лева заради комплексната оценка, но тези пари ги няма. Ние сме най-реформираната система, само висшето образование има комплексна оценка, а сме подложени на голям стрес", изтъкна проф.Вълчева.
Месец март ще е месец на протести, предупреди тя. Ако няма достатъчно пари за висше образование, синдикалистите в сферата са готови и на шествие пред Министерството на финансите. „Недостигът на средства застрашава и академичната година. За съжаление, висшето образование не е приоритет на правителството, а непрекъснат експеримент", каза тя.
Синдикатите във висшето образование преговарят за начална заплата от 2150 лв. за асистент. 26 ректори на държавни университети вече са подкрепили идеята.
Месец март ще е месец на протести, предупреди проф. Вълчева. Ако няма достатъчно пари за висше образование, синдикалистите в сферата са готови и на шествие пред Министерството на финансите. „Недостигът на средства застрашава и академичната година. За съжаление, висшето образование не е приоритет на правителството, а непрекъснат експеримент", каза тя.