Венелина Гочева предаде в студиото на Драго Драганов знака-символ на кампанията на Бойко Василев - за журналистиката в "Панорама"
Дали великите и достойните българи са реалните медийни герои, това бе въпросът, който зададе Драгомир Драганов в "С БНТ завинаги", в което участваха издателят на "24 часа" Венелина Гочева, водещият на "Панорама" Бойко Василев, радио журналистът Ива Дойчинова и учителят по история от Смолян Димитър Гилев.
Венелина Гoчева призна, че когато през 2003 година вестникът е стартирал кампанията "Достойните българи", която в края на този месец март ще има 21-во издание, не е предполагала силата на потенциала за подражание на подобна кауза.
"Беше мрачна година за България. Водеше се едногодишен политически дебат да ги има ли трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Година, в която имаше 12 показни убийства, завършила с атентата в Кербала, където загинаха петима български войници. Имаше грозен и шумен политически скандал с министри, заснети на яхта на контрабандист. На една от планьорките се бе промушила новина за човек, който гради църква, за майка, която събира пари за лечение на детето си. Тогава казах: "Хора няма ли добри неща, които ни се случват?!"
Според издателя на "24 часа" точно дефицитът да преживяваме и правим добро, провокира появата на кампанията "Достойните българи", която днес е най-важната кауза на медийната платформа "24 часа".
Така през 2003 г. вестникът разказва първите 10 истории и кани читателите да изпращат своите достойни българи.
През първата година в редакцията идват 900 писма, а за тези 21 години читателите научават над 800 истории.
"Това е изключително ценна представителна извадка на тази 6-7-милионна България, защото доказва, че се случва нещо хубаво. Първото ценно е, че българи предлагат други българи да станат достойни. Това е много дефицитно качество - да оцениш, че някой в тази държава заслужава да бъде забелязан", казва Гочева.
Първата история е от един мъж, който през 2004 г. пише до "24 часа", че съпругата му от Варна е достоен българин, тъй като докато събирала средства за операцията на техния 2-годишен Бобо, е събрала пари и за лечението на още три деца.
За издателя доброто не е еднократен акт и доказателство за това е животът на Пламен.
"Това момче стана достоен българин, заради нещо, което много хора не биха разбрали. През 2004 г. от изключителна бедност това момче преписваше учебниците си от свои съученици, от местната библиотека. 20 години по-късно се оказа, че той работи в село Качулка и помага на хора със здравословни проблеми. Дойде за втори път като номиниран за достоен, разплака се и призна пред препълнената зала, че мечтае за две неща: магистратура и любов. Ето за какво мечтае един достоен българин", припомни историята на Пламен издателят на "24 часа".
Венелина Гочева предаде на Бойко Василев новия знак на достойните българи за кампанията "Великите българи" и за почтената журналистика на "Панорама", която търси и дава възможност за различни мнения - нещо, което днес е недостижимо за повечето медии в България.
"Целта с този знак беше да направим едно общество от хора, което да се разпознава, ние да го разпознаваме.", обясни смисъла на значката-символ, с който "24 часа" "обозначава" българите, направили добро.
И Гочева като колегата си Бойко Василев е убедена, че Васил Левски ще продължи да бъде още години, векове най-достойният българин, защото търсим идеала за политик и не го намираме.