За всички е ясно, че документ, разработен само от едната страна и изпратен по приложение за чат, не цели постигане на съгласие, посочи вицепремиерът
Няма да подпиша така наречения меморандум. Всичко си има граници, моите са, че не приемам държавата да се управлява при неспазване на основни принципи на демокрацията. Той влиза в противоречие с българската Конституция. Не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на фундаментални принципи на демокрацията. Това съобщи вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел в свое извънредното изявление.
"Търпеливо и умишлено не коментирах предложенията за ротация както от премиера Николай Денков, така и от ПП-ДБ. Достатъчно дълго слушах коя е подходящата позиция за Мария Габриел и как трябва да се случат нещата. Чух идея да си сменим местата и екзотиката за още едно министерство, за да има за всички място. Излизам от среща с посланиците на ЕС и САЩ, на която им казах как аз разбирам управлението на държавата", обясни вицепремиерът.
"Няма да подпиша т.нар. меморандум. Всичко има граници. Моите са, че не приемам държавата да се управлява при тотално неспазване на фундаментални принципи на демокрацията. Обезпокоително е, че този документ е направен с крайна цел и оставя усещането за това, държавата да бъде разделена между двете коалиции, а независими регулатори, съдебна система, службите и регулаторните органи да бъдат поделени в нарушение на законодателството на държавата за сметка на лични цели и партийни интереси", каза Габриел.
"Текстовете ясно и категорично сочат, че по същество този документ предлага две политически сили да се споразумеят в абсолютно противоречие с конституцията, демокрацията и европейската практика за подялба на регулатори и съдебна система, и служби за сигурност. Всеки закон, свързан с избора на съответните органи и регулатори съдържа ясни правила и изисквания за заемане на съответната длъжност. Там категорично са посочени условията, на които съответното лице трябва да отговаря", посочи вицепремиерът.
"Меморандумът влиза в противоречие с конституцията, а тя е основно ръководно начало на правовата държава и нейните разпоредби се спазват безусловно. Намирам меморандума като ултиматум и опит да променяме закони според партийните си интереси. А по-подробен прочит показва една единствена цел - политическо овладяване на независимата съдебна система, контролните органи и регулаторите", каза тя.
"Меморандумът е опит за политическа търговия, прикрита зад привидни лозунги за спазване на принципи. Правовата държава се ръководите от принципите за върховенството на закона, създава правна и законодателна уредба. Реформите се правят чрез изменение на законодателството, каквито са единствените възможности на Народното събрание, без да се намесват правомощията на останалите власти", настоя тя.
"Ще си позволя да коментирам някои от предложенията по-подробно. За съдебната реформа - безспорно тя е приоритет, но така предложеният документ, и за най-големия лаик е ясно, че всички амбициозни цели трудно могат да бъдат постигнати за 9 месеца. Това е програма за пълен мандат. Ако беше толкова лесно, защо не ги заложихме и не ги постигнахме до този момент. Или ще се изискват от мен с ясното съзнание, че няма да могат да бъдат изпълнени?", попита Габриел.
"За службите - какво налага тези промени и защо е фиксиран този срок 1 юни 2024 г., който съвпада с предизборната кампания за европарламент. Липсват, аргументи, мотиви и ясни правила как ще станат тези промени без това да застраши националната сигурност. Липсата им може да бъде тълкувана като пореден опит за заемане на постове, чрез които да бъдат овладявани службите", посочи тя.
"За електронното управление - не е ясно какво налага тази амбициозна дейност в рамките на следващите 9 месеца. Действащият министър се движи с охрана от няколко месеца в резултат на натиск от народни представители. Заплахите касаят обществени поръчки. Този казус все още няма яснота и предложенията за реформи в това министерство навежда на мисълта за опит за замазване на корупционен скандал или овладяване на министерството", напомни вицепремиерът.
Проектът на договор за пълен мандат бе предложен от ПП-ДБ във вторник.
"Изработихме документ, който е меморандум, и е нашата начална преговорна позиция, но когато го финализираме, той трябва да стане реално договор. Този меморандум е между ПП-ДБ и ГЕРБ. Нашето предложение към ГЕРБ е той да бъде подписан от политическите лидери, както и от Николай Денков и Мария Габриел. В този меморандум ние слагаме основните цели за управлението в следващите 9 месеца, които наистина дават смисъл това управление да продължава с пълна сила", каза Петков.
Съпредседателят на ПП обясни, че в него щяло да има четири основни аспекта. На всеки 9 месеца Денков и Габриел да се ротират огледално, регулаторите да се разделят поравно, да се забранят плаващи мнозинства в парламента с други партии.
"Не съм получил никакъв меморандум. За мен - от първите 10 реда, които ми прочетоха, изборите 2 в 1 са абсолютно логичен завършек на тази (не)коалиция", така лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира на предложения от ПП-ДБ меморандум и заяви, че не го е го чел, защото го няма, не го е получил. Оказа се, че е пратен само на Мария Габриел, а не и на групата на ГЕРБ.
"Приех критиката на Борисов и им изпратихме меморандума официално до техния зам.-председател на групата, отделно можем да им го дадем на ръка", така отговори на Борисов по-късно Кирил Петков.
"Той е прочел само първите два реда, а по-важната част е на следващата страница. Не става дума за подарък или делкане на регулаторите, а се казва ясно, че страните се отказват от излъчване на кандидати с ярък политически профил", обясни още съпредседателят на ПП.