Разбитата на територията на Бургаска област организирана престъпна група /ОПГ/ за трафик на мигранти е била една от основните в страната и за нея са работили десетки. Групата е била наблюдавана повече от година, като част от участниците й са били задържани по различно време, а някой от тях вече са осъдени.
Това разкриха на брифинг в бургаската прокуратура зам. директорът на ГД "Гранична полиция" старши комисар Стоян Мандажиев, на регионалната - Лъчезар Момчев и окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев.
"Много интензивно се работи по случая, извършени са претърсвания, изземвания, разпити на свидетели, разпознавания. Създаден е екип прокурори. 30 групи са били организирани от това ОПГ", каза прокурор Чинев.
10 са задържаните по време на днешната акция, на 6 от тях са предявени обвинения. Четирима ще отговарят за участие в организирана престъпна група, а двама - като нейни лидери, допълни Чинев.
Много от задържаните са с криминални и съдебни регистрации – за кражби, управление на МПС с регистрационни табели на други автомобили, използване на неистински документи за управление на МПС, съобщи Лъчезар Момчев. В групата имало и съдени за лихварство.
Според старши комисар Стоян Мандажиев сумите, плащани за трафика на мигрантите, били различни, но се наблюдавало поскъпване. Цените на тази дейност се вдигат спрямо предишни месеци. Причината за скока в тарифата e все по-трудното незаконно преминаване на границата, тъй като са взети засилени мерки. А колкото нещо е по-трудно, толкова е по-скъпо, коментира граничният шеф.
Мандажиев добави, че ситуацията в момента е спокойна, тъй като до голяма степен мигрантският натиск бил овладян - той намалял в пъти спрямо същия период на предходната година.
"Взетите мерки от нас и нашите партньори от Турция дават резултат. Чакаме през пролетта да има завишение, надявам се да не е голямо. Имаме разписани планове, в готовност сме", коментира зам.директорът на ГД "Гранична полиция".
Малко по-рано днес вътрешният министър Калин Стоянов заяви, че от известно време МВР усилено се бори с нелегалната миграция с т.н. малки лодки. "В много кратки срокове заедно с Митницата успяхме да намерим вариант, чрез който още на вход на България да имаме възможнот да задържаме такива плавателни средства. В момента това се случва, имаме задържани около 60 такива лодки, също толкова моторни двигатели. Проблемът там е сериозоен, но е важно , че мерките вече дават резултат. Има спад на тази миграция. Чрез задържането на този тип лодки ние предотвратяваме човешки животи, тъй като една такава лодка е предназначена за 10-12 човека, а има случаи, при които на тях се качват до 80-90 човека", коментира вътрешният министър.