Според съдия Цариградска Божанов е бил таен сътрудник на освободен офицер от Трето районно, вътрешният министър не потвърди, но и не отрече
Бил ли е сътрудник на МВР разстреляният лобист в съдебната система Мартин Божанов-Нотариуса? Този въпрос остава без отговор 20 дни след убийството му, а в понеделник съдия Владислава Цариградска и вътрешният министър Калин Стоянов косвено потвърдиха това. Тя е била заплашвана от Нотариуса още през 2020 г. на заседание в съдебна зала. По-късно е разпитвана в ГДБОП като пострадала, а днес е с охрана от Министерството на правосъдието. Сигурна съм, че Божанов е бил таен сътрудник и е имал водещ ръководител от МВР, който е бил в Трето районно управление и наскоро е бил освободен. Има документални следи, обяви съдия Владислава Цариградска в сутрешния блок на Нова тв.
Часове по-късно вътрешният министър Калин Стоянов нито отрече, нито потвърди тази информация. Дали Мартин Божанов-Нотариуса е бил сътрудник на МВР, ще бъде изяснено в рамките на досъдебното производство. Наблюдаващият прокурор има право да поиска такава информация, заяви министър Стоянов и допълни, че тя ще му бъде предоставена, ако това е необходимо. Темата за чадъра над агентите (нещатните сътрудници) на МВР е още от 90-те. Тогава много от знаковите босове на престъпния свят парадираха с това. За дейността ir те получаваха специални карти, като на много от тях документите бяха откривани след убийствата им. Агентурата на полицията от престъпния свят обаче не е застрахована срещу арести и обвинения. Тези хора помагат с информация на оперативните работници от средите на престъпността, поради което често се правят компромиси за тяхната дейност.
Информацията за тях не е публична и е известна на ограничен кръг в йерархията на МВР. Не е ясно и дали Мартин Божанов не е бил анонимен или защитен свидетел на прокуратурата по шумните дела от десетилетие насам. За разлика от последните 20 г. сега името на Божанов е пряко замесено в две разследвания. Първото, по което не успяха да го обвинят, защото го убиха, е за организирана престъпна група за пране на пари, имотни измами и заплахи към магистрати. Второто е за покушението над него. Министър Стоянов не уточни по кое от двете досъдебни производства прокуратурата може да иска информация дали е бил сътрудник на МВР.
За близките контакти на Мартин Нотариуса с полицаи, включително висши офицери от ГДБОП до 2020 г., стана ясно още след убийството му. Показания за това има и в разследването срещу него, което започва в антимафиотската служба през юни 2021 г. Преди това, когато частният му клуб до закрития вече специализиран наказателен съд още е функционирал, пред него са забелязвани полицейски автомобили. По същия начин преди години патрулка пазеше и ресторанта “Осемте джуджета” на другия лобист в съдебната власт - обвиняемия, но изчезнал безследно бивш следовател Петьо Петров-Пепи Еврото.
Освен полицейските коли пред “СС клуб”, тази, в която Нотариуса се е возил, е била оборудвана със син буркан С нея той е влизал в двора на специализирания наказателен съд, а в сградата е бил чест посетител, твърдят свидетели по делото срещу него. Вътрешният министър Калин Стоянов не се ангажира и с информацията за полицейски коли пред клуба на Нотариуса в миналото и обяви, че по случая е назначена проверка, която не е приключила. Той категорично отрече да е имало теч на информация към Мартин Божанов, когато е бил директор на ГДБОП при разследването срещу Нотариуса.
През май 2021 г. Калин Стоянов става директор на ГДБОП, предложен от тогавашния вътрешен министър в служебния кабинет Бойко Рашков. Тогава току-що е публикувано разследването на Антикорупционния фонд и в кабинета на министъра пристигат жертви на Божанов. Това са Ивайла Бакалова, на която той предлага да плати 100 хил. евро, за да пуснат мъжа ѝ от ареста, заплашваната от него съдия Владислава Цариградска, гръцките бизнесмени от “Данаос Интернешънъл”, бившата съпруга на Нотариуса Адриана. Министър Рашков възлага проверка на данните на ГДБОП, която по-късно е пратена в прокуратурата. Така започва и разследването срещу Божанов. Рашков обаче твърди, че е изтичала информация към Нотариуса, защото след разпита на бившата му жена, която е пострадала от него, той я пресрещнал пред сградата на ГДБОП и я заплашил.
Още на първото заседание на временната комисия в парламента за дейността на Нотариуса стана ясно, че освен в прокуратурата и съда той е имал солидни контакти и в МВР. Това пише и в анонимния доклад за него, който беше получен от председателя Никола Минчев и раздаден на депутатите. Там обаче няма имена на действащи полицаи, а само на съдии и прокурори.
Още правят експертизи на телефоните му, съдът разрешил достъп до трафичните данни
Софийският градски съд е отказал на прокуратурата достъп до трафичните данни от телефоните на застреляния Мартин Божанов-Нотариуса. Това става ясно от отговор на вътрешния министър Калин Стоянов до депутатите Надежда Йорданова и Божидар Божанов. Това се е случило още на 1 февруари - деня след убийството на Нотариуса. Тогава от СДВР са предложили да се вземат данните от телефоните на жертвата, а прокуратурата е поискала това от съда. Трафичните данни от апаратите на Нотариуса носят информация за това с кого е говорил, включително по мобилни приложения, къде се е придвижвал според клетките на мобилните оператори и много други. След първия отказ прокуратурата е внесла второ искане до съда. То е от 6 февруари. Според информацията на министър Стоянов до депутатите още няма произнасяне по него. От съда обаче уточниха, че по второто искане има разрешение, защото за разлика от първото е било мотивирано и издържано по закон. Два телефона на Мартин Божанов са иззети по време на разследването, става ясно от отговор на вътрешния министър по реда на парламентарния контрол. За тях е назначена техническа експертиза, която още не е готова. От Антикорупционния фонд казаха миналата седмица, че Нотариуса е ползвал 4 или 5 телефона и се чудеха защо са иззети само два.
Искат наказание за подалата оставка Невена Зартова заради делото срещу Пепи Еврото
Ръководителят на софийската градска прокуратура Илиана Кирилова поиска от ВСС дисциплинарно производство за Невена Зартова. Миналата седмица тя подаде оставка като шеф на районната прокуратура след поредната проверка за дейността ѝ, този път за сигнали и преписки, свързани с Мартин Божанов-Нотариуса. Зартова потвърди, че го познава и е посещавал кабинета ѝ, за да дава показания като свидетел. Сега ръководството на прокуратурата иска от кадровиците да я накажат заради делото срещу Петьо Петров-Пепи Еврото. То е започнало в районната прокуратура през май м.г., а след това беше иззето в градската и прекратено. Според Кирилова колежката ѝ е извършила няколко тежки нарушения. Първо, самосезирала се по публикация в интернет, в която нямало данни за престъпление.
Това е снимката на тогавашния заместник на Иван Гешев Борислав Сарафов с Пепи Еврото пред ресторант “Осемте джуджета”. На следващо място - Зартова сама водила свидетели срещу Еврото и е била наясно какво ще разкажат, без да е наблюдаващ прокурор, а делото е било от компетенциите на градската прокуратура. Въпреки че е искано, тя не го предала там. Освен това се обаждала на тогавашния директор на ГДБОП Калин Стоянов (днес - вътрешен министър) и му разпореждала задържането на приближен на Еврото, който не бил извършил престъпление. В понеделник от прокуратурата публикуваха постановлението за прекратяване на разследването срещу Пепи Еврото за незаконни записи на магистрати, с които ги изнудвал. Срещу него има и друго, което е висящо - за златото на Илия Златанов, отнето с помощта на прокурор от Специализираната прокуратура и бившата му съпруга.