- Христо Хинков говори за пуснати и спрени от него конкурси за шефове на 10 болници с думата "натиск".
- Пресцентърът му уточни, че всъщност той говорил
- с премиера и вицепремиера и тримата се обединили, че със смени в такъв момент "ще има негативни внушения за тенденциозни назначения"
Христо Хинков говори за пуснати и спрени от него конкурси за шефове на 10 болници с думата “натиск”. Пресцентърът му уточни, че всъщност той говорил с премиера и вицепремиера и тримата се обединили, че със смени в такъв момент “ще има негативни внушения за тенденциозни назначения”
Кога да се насрочват конкурси за директори на болници, чиито договори изтичат? И трябва ли това да прави министър, който преди дни обявил, че се оттегля?
Подобен дебат се зароди след телевизионна изява в понеделник сутринта на проф. Христо Хинков. В нея здравният министър обясни защо първо е обявил, че започват смени в 10 големи болници, а инфарктно - два дни по-късно, ги отменил.
Хинков, който е в правителството от квотата на “Демократична България”, даде пред bTV следното обяснение:
Повечето директори на държавни болници са неслучайни хора, аз съм спирал конкурси за назначаването на нови под натиск – бях помолен за това от вицепремиера Мария Габриел и от премиера Николай Денков. Най-вероятно искат следващият министър с друг мандат и с други възможности да проведе тези конкурси.
Думата натиск обаче, която се появи в заглавия след тази телевизионна изява, очевидно е смутила самия здравен министър, който преди време изненада дори министър-председателя с публична заявка, че се оттегля от поста след 6 март.
Малко по-късно пресцентърът на здравно министерство се зае да уточнява какво точно е искал да каже Хинков:
(...) ясно и точно заяви, че е провел разговори с премиера и вицепремиера във връзка с обявените конкурси за директори на лечебни заведения И тримата са се обединили около мотива, че провеждането им в този момент може да бъде натоварено с негативни внушения за тенденциозни назначения предвид решението на министъра да освободи поста (...).
Така се стигнало до идеята конкурсите да са поетапни, не с къси срокове за подаване на документи, за да се намерят най-качествените директори на болници.
Неофициално от Министерски съвет изразиха изненада от разпространеното съобщение от пресцентъра на МЗ, тъй като часове преди него лично Николай Денков коментира случая. Премиерът бе категоричен, че не е имало натиск, а само е споделил аргументите си дали е подходящо на тръгване министър да сменя кадри.
Не съм му забранил. Решенията са в неговите правомощия, обясни Денков пред журналисти два часа след тв изявата на проф. Хинков.
На 19 януари 2024 г. късно вечерта на сайта на здравно министерство се появиха заповедите за конкурси в столичните “Пирогов”, ИСУЛ, инфекциозната болница “Проф. Иван Киров”, педиатрията “Проф. Иван Митев”, Националната кардиологична болница, МБАЛ “Свети Наум”, Специализирани болници за рехабилитация, Национална болница за физикална терапия, както и най-голямото здравно заведение в Пловдив - “Свети Георги”, и плевенската “Георги Странски”.
На 19 януари екипът на проф. Хинков определя и възможно най-късия срок за подаване на документи според закона - 15 дни. Това става буквално часове след като министърът обяви, че ще се оттегли от поста.
Когато един министър вече е казал, че си тръгва, стои въпросът дали трябва да решава кадрови проблеми. Това е бил въпросът, който си задал тогава Денков, разказа самият той. И когато един министър иска да развива една система, естествено е част от развитието ѝ да бъде свързано с кадрите, с които ще работи, убеден е премиерът.