Веган супа от ядково мляко, цвекло и ябълки получават бърнестите мечета
Бананова торта, чай от шипка с мед или специална веган супа с ядково мляко и цвекло. Това са само част от вкуснотиите, с които служителите на софийската зоологическа градина глезят животните.
За менюто им се грижи цял екип от готвачи, а често листата за деня е като в истински гурме ресторант. Менюто пък е индивидуално и зависи от сезона, преценяват се и килограмите, здравословното състояние и възрастта. Ако животинчето е наддало или е болно, веднага се поставя на специална диета.
През студените месеци маймунките Алф и Бруно обичат да пият чай също като хората. Приготвят им го с прясно набрани шипки от зоопарка, подслаждат го с мед и им го сервират като на малките деца - не горещ, но топъл. През лятото пък обичат да похапват и биосладолед на клечка от пасирани плодове и зеленчуци. Заради фолиевата киселина пък маймунките трябва да похапват много листна маса през зимата.
Специалитетите в зоологическата градина не свършват дотук - за животните има и торти за рожден ден. Такива получиха наскоро любимите маймунки Алф и Бруно, които направиха 3 и 8 години. А
тортите са истинско кулинарно изкушение и се приготвят от бананова каша, детско пюре, различни сушени плодове - киви, кайсии, ягоди, кокос,
брашно от рошкови, стафиди, сурови ядки и мед за подсладител. Те могат да се похапват дори от хората.
“Имаме много ентусиазирани млади хора, които имат невероятни кулинарни способности. С това, което имат от кухнята и маймуните трябва да приемат като храна, се правят невероятни торти”, разказа пред “24 часа” Анита Цветанова. Тя от седем години отговаря за менютата и следи за организацията на доставките и получаването на продуктите. Торти са получавали и други животни, включително бърнестите мечки и слониците.
“Това са животни, които могат да усетят разликата с всеки друг ден. Те го приемат като нещо специално”, обясни още тя.
Животните предимно се хранят със свежи храни, които се издават от кухнята, но често заради здравословното им състояние трябва се се приготвят и специални. В 8 специални силоза, всеки с вместимост 5-8 тона, се съхраняват различни видове зърно - овес, пшеница, ечемик, слънчоглед, царевица, просо, които се смесват.
Стриктно се следи и дали маймунките са взели достатъчно витамин D3, ако не им се добавят специални гранули. Зимата е по-слънчева, което е добре за слънчевия витамин, който някои от видовете маймуни трябва задължително да синтезират целогодишно, иначе се получават метаболитни и други заболявания, обяснява Цветанова.
Специална грижа изискват и бърнестите мечки Лиъм и Шрея, които са като Балу от “Книга за джунглата”. От около 700-те зоопарка в Европа бърнести мечки има само в десет. В природата бърнестата мечка живее в горите на Индийския субконтинент, тя е една от малкото мечки, които не спят зимен сън и произхождат от областта на Хималаите и ядат само растения и насекоми.
Менюто им се състои от свежи плодове и зеленчуци и термити, като за тях в зоопарка
отглеждат брашнени червеи “Затова се наричат бърнести мечки - муцунките им са издадени напред, имат специални приспособления, с които си затварят ноздрите, когато разровят термитника с големите си нокти. Вкарват си муцуните и започват да смучат като прахосмукачка термитите отвътре. Тогава ноздрите се затварят с ципа, за да не влизат термити в носа”, обяснява Цветанова.
Проблемът е, че бърнестите мечки са с много чувствителен стомах. И през годините те са имали здравословни проблеми заради несъобразителни посетители, които им хвърлят дори кебапчета и кюфетата. И в момента Лиъм е на специален режим, защото наскоро е имала криза. Любимата му супа вече е изцяло веган, защото прясното мляко е сменено с такова от пасирани овесени ядки, които още предишния ден се киснат. Слага се и червено цвекло, което е естествен антибиотик и суперхрана при стомашни заболявания. А за да е вкусна, се добавят и трици, чушки, моркови и ябълки, които се пасират “Техният метаболизъм е много по-различен от нашия.
Ако едно малко дете може да изяде едно кебапче или пакет солети, без да му стане нищо, при мечката това е животозастрашаващо”,
казва Цветанова. Именно заради това от зоопарковете призовават посетителите да не дават храна на животните, иначе се получават жлъчни разстройства, панкреатити и колицистити. Пак за да не се нарушава комфортът им, е забранено придвижването с колела и тротинетки.
През зимата храната на тревопасните, гиганти - слонове, носорози и хипопотами, както и на някои видове птици се увеличава, като в нея се добавят и витамини. Едни от най-новите обитателки -
слониците Фрося и Луиза, пък поглъщат по около 100 кг храна на ден
Двете са приятелки от над 35 години и пристигнаха в София от Аугсбург, Германия, след смъртта на Артайда през 2021 г. Луиза е и най-възрастното животно в зоопарка - тя е на 55 години, но е в много добро здраве. Слониците са тревопасни и ядат клони, корени и сено, а през зимата и специален фураж и гранули.
Гледачите събират естествените храни от района около парка, а специализираните се изготвят в кухнята на зоологическата градина. Заради големите количества процесът трае почти през цялото време, като храната се носи с електрически колички до клетката им.
Двете слоници са при нас от 5 месеца и започнаха да се чувстват добре в новия си дом. Имахме две посещения на колеги от Германия, за да видят тяхното физическо и емоционално преживяване. Постоянно ремонтират новия си дом и каквото успяха, разглобиха от вътрешното си ограждение - ламарини, откъснаха едни хранилки с огромни анкерни болтове, въжета и аранжировка, но ние после минаваме след тях, ремонтираме и подобряваме дома им”, разказа шефът на зоопарка. Те имат и нови гледачи, които споделят, че
двете слоници са полиглоти и вече изпълняват команди не само на немски и английски, но и на български
Освен изненади за животните има и предизвикателства при храненето - т.нар средово обогатяване с хранилки. На двете слоници се дават и клони, с които да си пилят зъбите. Освен това, за да има и забавления се правят и различни видове играчки, за да могат да се поддържат във форма.
С мляко се храни все още най-малкият жител на зоопарка - бебето бизонче Атанаска,
което се роди на 18 януари. Бащата на бебето - американският бизон Крум, е пристигнал в София от Благоевград. Сезонът на бебетата при тревопасните започва през март-април, но бизоните ни изненадоха приятно, каза още шефът на зоопарка.
Идеята на зоопарковете вече е не толкова в развлекателна и експозиционна част към посетителите, което абсолютно не е пренебрегнато, а да станат центрове за възпроизводство и реинтродукция на диви животни и застрашени видове, обясни Цветанова. Затова столичният зоопарк участва в програми със световни и европейски зоологически градини, с които правят обмен на застрашени животни с цел развъждане. В някои случаи видовете съществуват почти само в зоопарковете и много малко в дивата природа. Целта на програмата е да изследва генофонда на видовете, да види кои са съвместими, да прави обмен помежду им, за да се размножават и връщат в дивата природа. София участва с 8-9 вида, като сред тях са и бърнестите мечки, за които в зоопарка се надяват също да се възпроизведат. Има и успешни примери на върнати в природата животни - козирози и лопатари, които вече са в дивата природа, египетски лешояди. Предстои опит и с други видове големи грабливи птици.
За щастие, резките смени на температурите не измъчват животните. През слънчевите зимни дни, когато не е много студено, всички врати са отворени, така че те сами да могат да решат дали да се припичат на слънце, или да се скрият на сянка във вътрешните помещения, където температурите са почти постоянни - разликата е 10-15 градуса между лятото и зимата.