По образование парков инженер и архитект художникът е смятан за един от основателите на сюрреализма
От Ямбол през Мюнхен чак до Националния музей за модерно изкуство “Жорж Помпиду” в Париж. Това е накратко пътят на знаменития художник Георги (Жорж) Папазов, чиято картина “Мечтание” се озова окачена на стената във френския център и стана част от колекцията му. Успехът последва, след като преди година директорът на музея, известен още като центъра “Жорж Помпиду” - Ксавие Ре, дойде у нас по покана на Френския институт и разгледа изложбата “Жорж Папазов - Осветителят” в Националната галерия. Творчеството на художника искрено впечатли Ксавие Ре, който съжали, че до този момент там не е изложено негово платно. “На 2 февруари се навършиха 130 години от рождението му.
Тази случка идва
като подарък”,
каза кураторът и собственик на галерия “Структура” Мария Василева.
Картината “Мечтание” е нарисувана през 1925 г. с маслени бои и пясък на платно, 72,5х60 см, подписана и датирана долу вдясно. Сюжетът ѝ следва линията на сюрреализма. Василева я описва като абстрактен образ. Нещо, което прилича на глава с голямо око. През него се вижда пейзаж, който е хем реален, хем фантастичен. Това дава свободата на човек да си въобразява, доколкото му се простира въображението.
Всъщност Папазов е един от първите художници, които започват да използват пясък в картините си. Това, което цели, е текстурата на живописта да стане много плътна, силно въздействаща и да изглежда по-различно от всичко, което се е правело до този момент. “Предполагам, че затова колегите от център “Помпиду” избраха точно тази работа, която записва името на Жорж Папазов по един оригинален и нестандартен начин в световната история на изкуството”, допълва кураторката. Според нея “Мечтание” неслучайно е подбрана да влезе в “Жорж Помпиду”, а за колегите ѝ изкуствоведи това е начин името на Папазов да бъде извадено отново на бял свят и да бъде популяризирано, включвайки го отново в “големия обмен на художниците сюрреалисти”, от който е бил част. Макар почти цял живот да твори извън България, името на модерниста остава в сянка и не е чак толкова известно на Запад.
Жорж Папазов е особено интересна личност. Той е български художник модернист, писател и критик.
Напуска България много
млад, за да учи
Първо заминава за Прага, където завършва парково инженерство и архитектура, а след това отива в Мюнхен, за да посещава ателието на Ханс Хофман. В началото на 20-те години на миналия век се установява в Париж, където твори до последния си дъх.
Много бързо Папазов се интегрира в художествената сцена на френската столица. Поддържа близки отношения и с другия българин, който по това време преподава там - художника Жул Паскин. Живеейки от няколко години в Париж, Паскин въвежда Папазов в тамошните художествени кръгове. Българинът бързо навлиза в артистичните среди и започва да рисува, използвайки щрихи от сюрреализма - модерна и излючително актуална тогава техника. В много от големите енциклопедии за модерно изкуство се говори, че именно Папазов е един от основателите на сюрреализма. По-късно започва да рисува и в други стилове.
В момента в “Помпиду” се подготвя и голяма изложба на тема 100 години от началото на сюрреализма като течение в изкуството. Тя ще бъде показана в Брюксел, Париж и Берлин. Засега обещанията са “Мечтание” също да бъде включена в нея. Наесен в наскоро обновената галерия “Жорж Папазов” в родния на художника Ямбол също ще бъдат изложени негови работи.
Освен че е автор на рисунки, акварели и картини с маслени бои, Папазов дебютира с пейзажи и експресивни фигурални композиции, в които личи влиянието на немското изкуство. По-късно с изразните средства на сюрреализма и абстрактното изкуство създава оригинален пластичен език, който го поставя извън конвенционалните стилови направления в европейската живопис. Сред най-известните му творби са “Пейзаж от Чехия” (1916), “Портрет на майката на художника” (1924) и “Морето” (1925).
През 1925 г. представя картини в Салона на независимите. Участва в изложби на сюрреалистите
заедно с Хоан Миро, Макс
Ернст и Пабло Пикасо
Прави самостоятелни изложби във Франция, Югославия, Италия, Швеция, САЩ, Чехословакия, както и нарежда две свои експозиции в София. Автор е на няколко книги на френски език, сред които “Паскин! Паскин! Това съм аз” (1932) и “Париж. Творчество и съдба на великите художници” (1938).
Жорж Папазов умира на 23 април 1972 г. във Франция. От 1952 г. художествената галерия в родния му град Ямбол носи неговото име.