По-горна длъжност си заслужава, ако ще ви носи не само пари, престиж и власт, но и щастие
"Точният човек" е новият специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за свободни работни места.
Въпросът наистина ли искате по-висок пост може да звучи глупаво само на първо четене. Вярно, в почти всички компании и институции по-високият пост носи повече пари, престиж, власт, възможности и т.н. Само че в този свят
нищо не е даром
и всичко това върви с повече отговорности, работа, предизвикателства, стрес и т.н. Резултатът е по-малко спокойствие, свободно време, удоволствия, общуване със семейството и с приятелите. Така че внимавайте какво си пожелавате - ако повишението няма да ви направи по-щастливи, хич не ви трябва.
Това е първият въпрос, на който трябва да си отговорите - ще бъдете ли по-щастливи, ако имате по-висок пост.
Едва тогава идва вторият - искате ли повишение.
Третият има варианти. Може да е как да го постигнете. А може и да е как да откажете издигането, ако шефът ви го предложи, без да нанесете щети на кариерата си. Евентуално и да получите само най-примамливата екстра - по-висока заплата.
Като ще решавате, може да си вземете седмица отпуска. Тя е добро време за мислене. Освободили сте се от обичайното натоварване, излезли сте от всекидневния ритъм, сменили сте обстановката, отпуснали сте се и главата ви работи по-добре. Но най-важното е, че усещате ценността на това да обърнете внимание на себе си и на семейството си.
Анализирайте евентуалния нов пост с какви отговорности е свързан. Ако ще се налага много често да сте в командировка, има ли кой да поеме вашите задължения към семейството, колко ще му струва като усилия и ще се справи ли без рискове за себе си и останалите. А вие лично готови ли сте често да пропускате училищните тържества на децата си, да речем, защото сте някъде далеч.
Ако вие и семейството ви ще сте нещастни заради това, достатъчна компансация ли ще са повечето пари, които ще получавате. С тях ще си позволите чудесен уикенд, той може ли обаче да балансира жертвите през останалите 5 дни.
Парите са съществен момент, но вероятно не става дума само за тях. Всеки има нужда да се развива в професията си и повишението обикновено е точно такава стъпка. Натрупали сте достатъчно опит, искате да правите нещо по-различно, имате нужда от нови предизвикателства. Самата стъпка нагоре в йерархията е оценка за вашите способности и усилия, отчита се като успех и затова носи удовлетворение. Ще повиши самочувствието ви, а и мнението на другите за вас. Това също не е за подценяване, когато мислите как ще се чувствате.
Сигурно има още много факти, обстоятелства и вероятности, които трябва да анализирате. Щом сметката показва, че все пак ще бъдете по-щастливи, значи
идва ред да прецените ще се справите ли
с новата работа. Няма начин тя е същата като тази, която сте извършвали досега, защото това означава, че във вашата компания нещо не е наред със служебните характеристики.
На по-високия пост ще се налага да вземате решения, да поемате инициатива, да бъде изобретателни, да ръководите екип. За да се справяте успешно с всичко, ще трябва да усвоите още знания, да добиете нови професионални качества, да развиете лидерски умения. Накратко, едновременно с повечето задължения ще е необходимо и да учите. За това също трябва да намерите време, а и да ви прави щастливи.
Последният етап от анализа е
да теглите чертата
и с голяма доза сигурност да си кажете, че на новия пост ще бъде успешни.
В противен случай рискувате кариерата си. По-добре отлично да се справяте по-долу в йерархията, отколкото да се провалите след повишението. Настина от всеки провал могат да се извадят много ценни поуки занапред, но в момента дори най-философски настроеният човек се чувства нещастен. А някой дълго не могат да се съвземат.
Най-страшен е самият страх
да поемете нови предизвикателства, но като добре си свършите предварителната мисловна работа, отговорът на втория въпрос - искате ли повишение, идва бързо.
Щом искате, е времето да направите план как да го получите. Има много и конкретни детайли в зависимост от професията ви, компанията, в която работите, ситуацията във вашия отдел и други подобни.
Принципно необходимото е
да покажете на шефа си три неща.
Първо, че имате желание да се развивате в кариерата си, да растете, да поемате нови отговорности и предизвикателства. Ако не усети това, може въобще да не му дойдете в ума като кандидат, дори да има вакантен по-висок пост във фирмата.
Второ, този, от когото зависи повишението ви, трябва да е сигурен в голяма степен (100% гаранция никога няма), че ще се справите толкова добре, колкото и на сегашния си пост. Никой началник не е готов да рискува добрите резултати на компанията. Пък и собствената си кариера, защото е издигнал неправилен човек. От вас зависи да му покажете, че сте готови, като от настоящата си позиция намерите начин да демонстрирате качествата и уменията, нужни за следващото стъпало в йерархията. Непременно дайте знак, че вече сте се заели да усвояват нови умения, за да не може нищо да ви затрудни на новия си пост.
Ако длъжността е ръководна, ще е полезно шефът ви да види, че сте от хората, които не само отлично умеят да работят в екип, но и да организират, водят, мотивират, вдъхновяват, ценят подчинените си.
Третото е, да покажете недвусмислено, че новата работа ще ви носи удовлетворение, че ще я вършите с удоволствие, което ще ви помогне да постигате високи резултати. Всеки шеф знае, че щастието е най-ефективният мотиватор.
--------- Как да откажете повишение---------
Резултатът от добре свършената мисловна работа може да е, че не искате повишение. Причини много, точно обратните на тези, заради които се смятате готови за по-висок пост.
Деликатно е обаче как да го откажете, ако има вероятност да ви го предложат. Това също се нуждае от добър план.
Прието е да се смята, че всеки войник иска маршалски жезъл. И е подозрително, че отказва да го извади, когато му предлагат да го размаха. Шефът ви е оценил, прави оферта, а вие се дърпате и го навеждате на лоши мисли - че планирате да напускате и да ходите при конкуренцията, че сте хвърлили око на още по-висока позиция (неговата) или че сте човек без амбиции да се развива. Тези и други подобни предположения все не са във ваша полза на сегашната длъжност, но която искате да останете.
Честността е добър подход, но не съвсем докрай. Като отказвате, можете да споделите, че благодарите за предложението и наистина имате уменията да се справите на новия пост. Готови сте още да учите и да поемате предизвикателства. Но напълно съзнавате, че по-големите отговорности ще намалят свободното ви време, а точно сега това не е полезно за семейството ви. Нямате възможност да пътувате например.
Трябва да сте убедителни и внимателно да подберете какви аргументи изтъквате, за да не звучат фалшиво и да не свалят цената ви.
Не е добре да кажете, че не щете да полагате усилия за придобиване на нови умения - това все в един момент ще е необходимо и на сегашната ви длъжност. Зле ще се изтълкува, че държите на свободното си време, защото предпочитате да ходите за риба или на пътешествия с приятелки, вместо да преговаряте с чуждестранни партньори през уикенда. Лошо е да признаете, че няма да се чувствате щастливи да ръководите хора, защото мразите да се съобразявате с другите. С децата или с възрастните родители може да се оправдаете, но ако е със здрава и права, но капризна жена, ще излезе, че сте под чехъл.
Наистина добрият план за отказ на повишението може да ви позволи да извлечете дивиденти. Щом ръководството е решило, че ставете за по-висок пост, значи ви цени. Ловко предложете да получите нещо на сегашния си - примерно по-висока заплата или някакви други екстри. Естествено, не даром, а като употребите способностите си и увеличите в поносима степен задълженията си.
В "Точният човек" - новия специален проект на "24 часа", можете да прочете още:
Случаят с маймуните и още 3 научни експеримента, в които може да се познаете
Техники за контрол над гнева, когато много ви ядосат на работа
Шефът ви не може да чете мисли, казвайте си
Техники да включите на скорост способността да убеждавате
Когато шефът вас ругае, а виновният колега подло си трае
Наръчник за оцеляване край колега егоист
Топ 10 на навиците, с които отблъсквате в работата, без да се усетите
Фрази, които уверените хора никога не изричат пред шефа и колеги
3 грешки на шефа, а щетите за вас