- Заговори пак за пълен мандат
- Завиждам за ниския ви външен дълг, на прав път сте за членство в еврозоната, каза му Рюте
“Аз не искам поста на външен министър като такъв. Това, което искам, е гласът на ПП-ДБ да бъде достатъчно силен, така че да се чува в чужбина.” С тези думи премиерът Николай Денков обясни защо ПП-ДБ продължава да настоява на огледална ротация - ставайки вице на Мария Габриел, той да поеме от нея и Външно.
Коментара си Денков направи знаково от Хага, където се срещна с нидерландския си колега Марк Рюте и получи уверения за подкрепа на България по пътя към Шенген. А по повод новата оферта на Бойко Борисов, че държи в МВнР да е човек от ГЕРБ, дори това да не е Габриел, Денков каза: “Значи дискусията ще продължи”.
Има преговори и ще видите крайния резултат, когато те приключат, настоя премиерът. “Няма крайно решение. С г-жа Габриел обсъждаме аргументи в една и друга посока. Това е една от причините да можем да работим добре с нея. Имаме си уважение, изслушваме се и всеки се опитва да разбере гледната точка на другия”, обясни академикът.
Той отказа да разкрива подробности от “кухнята на преговорите”, преди да има крайно съгласие и резултат. Но обясни значението на спора между ПП-ДБ и ГЕРБ, позовавайки се и на мнението на колегите си от парламентарната група. “Значението е свързано с това кой и как ще обясни в чужбина какво се случва в България. Позициите, които имат най-силна дума, когато става дума за външна политика, са премиерът и външният министър. Когато позициите се заемат от едно и също лице, обяснението какво се случва в България ще бъдат представяни от един-единствен човек. Добре е да има паритет в това отношение, за да може да се чуе по-пълно какви са особеностите в развитието на страната”, обясни Денков.
ПП-ДБ искали ротацията да продължи по начина, по който беше договорена. А след тези 9 месеца да се види може ли (не)коалицията да продължи нататък с пълен мандат.
Паралелно с изпълнението на управленската програма до края на годината се готви и законодателна програма за същия период. А междувременно ще се подготвят и управленска и законодателна програма до края на мандата. “Дали ще се реализира? Да се надяваме, че да”, попита и сам си отговори премиерът.
Малко по-рано Денков чу пълната подкрепа на нидерландския премиер Марк Рюте за членство на България в Шенген и със сухопътните граници до края на 2024 г. От края на март страната ни се присъединява към зоната само с летищата и морските пристанища. “България има много силна подкрепа от Нидерландия, важно беше това да се приключи като казус. След промените в конституцията, правосъдната система - всичко това помогна Нидерландия да каже: Ние затваряме това досие. И с това да ни помогне да направим крачката напред. Това, което днес добави Рюте, е, че продължават да ни подкрепят безалтернативно. И че продължават да работят и с други държави, очевидно имайки предвид и Австрия, за да ни помогнат да направим последната крачка в тази посока”, сподели Денков впечатленията си от разговора.
“Оптимист съм, че България може да стане пълноправен член на Шенген до края на годината
Ще направя всичко, което мога, включително работейки със страни като Румъния и Австрия, за да го постигнем. Много съм горд с това, което България постигна. В нашите очи в момента сте пълноправен член на Шенген. Ако трябваше аз да решавам, щяхте да бъдете пълноправен член на Шенген веднага”, бяха пък думите на Рюте след разговора с Денков.
“Мисля, че България е на прав път да стане член на еврозоната. Още не е готова, но има прогрес във всеки аспект. Завиждам на България за ниския външен дълг спрямо БВП, който е наполовина на нашия и 1/3 от този на Германия”, отговори Рюте на въпрос на “24 часа” склонна ли е страната му на по-гъвкав подход по отношение на критерия за инфлацията за приемането ни в еврозоната. “България се справя много добре и с поддържането на нисък дефицит. Остава проблемът с инфлацията. Ще се отнесем към членството в еврозоната, както към това в Шенген - стриктно, честно и скучно. Стриктно и честно означава, че критериите трябва да бъдат покрити. А скучно -
въпросът да не се превръща в политически”,
коментира още той.
Рюте отчете, че страната му внася български продукти за 1,5 млрд. евро. Нидерландия и нейните компании са инвеститор номер едно в България, подчерта пък Денков.
“Времената бързо се променят и затова сътрудничеството ни в областта на икономиката не е достатъчно. Разчитаме и сме благодарни на Нидерландия за подкрепата за европейските приоритети на нашето правителство - Шенген, еврозоната, ОИСР. Това са нашите приоритети, за които работим с европейските ни партньори - ползваме тяхната експертиза и опит. Нидерландия е лидерът в подкрепата, която получаваме от останалите страни”, продължи българският премиер.
“Работим заедно и на ежедневна база на ниво ЕС и НАТО. Затова винаги е добре да се срещнем и да поговорим. В момент на война на европейския континент е изключително важно да работим заедно. Виждате и че по определен начин Нидерландия и България са обединени в подкрепата си за Украйна. Чували сте ме много пъти да казвам, че войната в Украйна е и наша война. Руската заплаха към България като страна на източния фланг на НАТО се чувства, особено що се отнася до сигурността на небето ѝ”, подчерта Рюте. Той припомни, че по последното двете страни работят заедно, като Нидерландия дори изпрати свои изтребители Ф-35, за да пазят небето ни по линия на т.нар. air policing. Като проблем посочи и дезинформацията, която Русия се опитва да разпространява в страната ни.