За помощта се разбрали с премиера, отпуска се през БЕХ
160 млн. лв. допълнително ще бъдат налети в държавната енергетика. Новината за финансовата инжекция дойде от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов в парламентарните кулоари.
В четвъртък той, премиерът Николай Денков, съпредседателят на ПП Кирил Петков и лидерът на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски обсъдили казуса. Разговорът започнал с дебат как да се решат проблемите на земеделските производители.
“След това обсъдихме енергетиката - как да не се фалират “Марица-изток 2” и мините. И се разбрахме до понеделник - вторник да бъдат подкрепени със 160 млн. лв”, каза Борисов. Парите щели да бъдат отпуснати през БЕХ, който е собственик на централата и мините.
Веднага след това лидерът на ГЕРБ извикал и кмета на Стара Загора Живко Тодоров, за да му каже да успокои хората там. Парите за помощта ще дойдат, защото събираемостта е голяма, както казва Асен Василев, допълни Борисов.
Според източници от енергетиката обаче сумата е по-вероятно да отиде като помощ към мините, а не към теца. Причината е, че на 21 февруари изтича договорът за изкупуване от държавата на тока от американската ТЕЦ “КонтурГлобал Марица-изток 3”.
От ръководството на компанията твърдят, че няма да спират работа, а ще продават електроенергията на свободния пазар. Там обаче цената в момента е далеч по-ниска от тази, на която държавата сега изкупува тока от централата. Затова е възможно тя да намали работата си, което значи, че ще купува по-малки количества въглища.
От началото на годината се оказа, че България се превръща във вносител на ток заради ниските цени. Държавната ТЕЦ “Марица-изток 2” например работи с близо 30% от капацитета си. Всъщност точно толкова се изкупуват от държавата заради заповед на енергийния министър, че централата е част от стратегическия резерв.
“В определени части от денонощието внасяме над 40% от енергията, която потребяваме. Да кажем, че се случва, когато покриваме пикови потребности. Обаче когато го закъсаме, ще трябва да се случва през цялото време”, предупреди лидерът на “Подкрепа” Димитър Манолов, изразявайки загриженост точно за тецовете и техните служители.
Внасяме енергия от държави, които не членуват в ЕС, допълни Манолов пред БНР. “Те не плащат данък “пържен вятър” - т.нар. квоти вредни емисии, и произвеждат ток на ниска цена. Както би излизала цената и на нашите тецове, ако не плащаха този енергиен рекет”, коментира синдикалистът.