Министерството представи законодателната програма и 7 закона, още тогава казахме е ще направим всичко възможно те да са с ускорено приемане, увери зам.-шефът на земеделската комисия в НС
Не е трудно един земеделец да докаже, че е претърпял тежка финансова година. Това коментира в студиото на БТВ депутатът от ПП-ДБ Росен Костурков, който е и зам.-шеф на земеделската комисия в НС. "Има начин да се докаже - през годишните данъчни декларации. Съгласен съм, че проблемът идва от това, че тяхното подаване започва през мар и юни. Има и дълъг период, в който се прави оценка и се вижда дали са на загуба. Които наистина имат нужда от подпомагане, се нуждаят от парите по-бързо", каза той на фона на протестите на земеделците днес.
Депутатът намира вчерашното предложение на правителството към земеделците като "сравнително разумно". Според него предлаганият от кабинета принцип се прилага и в други държави за подпомагане - само тези, които наистина са на загуба.
"Министерството представи законодателната програма и 7 закона, още тогава казахме е ще направим всичко възможно те да са с ускорено приемане. Работим заедно с министерството по тях, конструктивните съвети на земеделците също работят. Някои вече са готови за обществено обсъждане", каза депутатът. Според него подготвяните закони са в две групи. "Едните решават проблеми, натрупвани последните 30 г. Например закона за собствеността и ползването на земеделските земи, уреждането на пасищата, така че едно стопанство да ползва землищата в в района, а не да ги вземат хора от други места. Има и пакет от Закони като например Законът за кооперативите и още няколко, които са чисто нови. Ето, говорим за протестиращи и браншове, а нямаме Закон за браншовите организации", каза Костурков. Според него не било ясно "колко от тези, които идват да говорим каква представителност имат". Много често разговаряме не с много представителните организации, а с по-кресливите, каза депутатът от управляващото мнозинство.
По-добре е да мислим как да спасим тези, които са на път да изчезнем, или да раздаваме пари на калпак на всички, попита депутатът.
Той уточни, че режимът за внос от Украйна е лицензионен. "Няма голям внос, това при зърнопрозводителите не е било проблем. Вносът от Украйна влияе на цените на борсите - понеже има свръхпроизводство в световен мащаб, те падат", каза Костурков.