Президентът да участва в управлението не с министри, а като припознае решенията на некоалицията - водени са такива разговори
Когато нямам разрешение от другата страна да ги обявява публично, никога няма да го направя - но никога в професионалната си кариера не съм си служила с лъжи, каза още вицепрезидентът
Борисов измисли "Пътя на Копринката" тогава, когато втория служебен кабинет почна да прави сериозна ревизия на правителството му
Не очаквам процедура по импийчмънт на президента - няма политическа логика
Най-малко две страни има по отношение на това как на президентa Румен Радев му е предложено да бъде част от некоалицията. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването "Говори сега" по БНТ. Преди дни на конференцията за 170 г. от рождението на Стефан Стамболов Йотова заяви, че "от началото на сглобката президентът не стана част от нея, макар че имаше такива оферти".
Първата, по думите й, е от 2021 г. когато имаше много предсрочни избори, консултации и служебни кабинети. Някои партии предложиха служебния кабинет да стане редовен. Точно в невъзможността да се разберат помежду си, даде пример тя.
А последната била през 2023 г., малко преди да се състави днешната некоалиция. Когато имаше консултации, даже и публични, имаше такава покана служебнияt кабинет да прерасне в редовно правителство. И даже с аргумента, че дълго време президентът Радев управлява служебните кабинети и познава ситуацията в страната добре, има висока оценка от българските граждани. Думите са г-н Борисов, обясни Илияна Йотова.
Извън това - да, определено имаше такива сигнали от определени политически партии от април насам. И голямата войната с президентската институция стана тогава, когато разбраха, че президентът Радев няма да стане част от тази сглобка, добави вицепрезидентът. И обясни, че не толкова с отделни министри, а по-скоро припознае решенията на сглобката.
Когато се събират политически партии, които до вчера са говорили едно, а правят точно обратното, когато се срещнат със своите разочаровани избиратели, всеки път като виждат Радев, виждат гузната си съвест. И по-добре е, вместо да бъде коректив, да бъде част от тази сглобка и "да си мълчи", каза Йотова. Попитана от кого са дошли предложенията, тя отговори, че има две златни правила в живота си. "Едното е, че когато са водени разговори, за които аз нямам разрешение от другата страна да ги обявява публично, никога няма да го направя. И второто е, че никога в професионалната си кариера, не съм си служила с лъжи и персонални квалификации."
Според нея президентството не се занимава с политически инженеринг, каквито обвинения дойдоха от председателя на ПГ на ДПС Делян Пеевски. А по отношение на Николай Копринков тя обясни, че като секретар по вътрешната политика той връзката на кабинета на президента Радев с всички обществени структури в България. Това са всички публични политики, общини, НПО, донякъде институции. Това е човекът, който отговаря за контактите на президента, обясни Йотова. И допълни, че терминът "Пътят на Копринката" е бил измислен от Борисов, когато вторият служебен кабинет почнал да прави сериозна ревизия на правителството му. Според нея няма логика в импийчмънт на Румен Радев.
Не очаквам процедура по импийчмънт най-малко по две причини. Първо, защото автоматично означава още по-висок рейтинг на Радев. И второ, целта не е да го отстранят, а омаскаряването и унижението в очите на българските граждани, за да легитимират собственото си правителство. Не виждам политическа логика, каза още тя. Попитана дали е готова да поеме президентството при отстраняване на Радев, или ще си тръгне с него, тя отговори, че когато дойде това време, ще реши, а към момента този въпрос не стои пред нея. Поясни обаче, с президента Радев са добър екип.