Темата за енергийната ефективност не се изчерпва само със санирането на сградите. Промените в Закона за енергийната ефективност, които визираме да направим съвсем скоро, предвиждат създаването на фонд, който да привлече в публичния ресурс и частен такъв - това коментира пред БНТ заместник-министърът на енергетиката Николай Николов.
Той уточни, че този фонд би трябвало да може да покрие по-голямата част от енергийната ефективност.
По отношение на строителството на 7-и и 8-и реактор на АЕЦ "Козлодуй", Николов каза, че утре изтича крайния срок на първия етап от конкурса и комисия ще избере кратък списък с потенциални строители, които по-късно ще бъдат поканени за преговори заедно с "Уестингхаус".
"Има интерес от минимум три компании. Това са американските компании "Бехтел" и "Флуор" и корейската компания "Хюндай". Те са заявили интерес и идваха няколко пъти на посещение. Важен е техният опит в ядрената индустрия и техните финансови възможности."
Николов беше категоричен, че руски компании няма да бъдат допускани до конкурса. Прогнозите са първият 7-и блок да влезе в експлоатация 2033 г., но не по-късно от 2034 г., а 8-и блок да влезе две годин по-късно. Стремежът е цената на един блок да е около 6 млрд. евро.
"Финансовият ресурс по такива проекти се осигурява по две линии - собствено финансиране от държавата и заем с държавна гаранция от 1,5 млрд. евро, което ще помогне ресурса да е по-евтин", поясни Николов.