Кандидатът за кмет на община Монтана Петър Петров от „Възраждане" е загубил административното дело срещу кмета Златко Живков за победата му на местните избори. Решението е от 10-ти януари 2024- та година.
Представителят на Върховната административна прокуратура дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба, поради което предлага обжалваното съдебно решение да бъде оставено в сила.
Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна.
Производството пред административния съд е образувано във връзка с оспорване по реда на чл. 459 от ИК по жалба от Т. Цветкова, регистриран кандидат за избиране на кмет на Община Монтана от Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България" с решение № 85-МИ от 26.09.2023 г. на ОИК Монтана, и жалба от П. Петров, регистриран кандидат за избиране на кмет на Община Монтана от партия „Възраждане" с решение № 43-МИ от 20.09.2023 г. на ОИК Монтана, против решение №161-МИ/30.10.2023 г. на Общинска избирателна комисия Монтана, с което на основание чл. 452 от ИК и въз основа на получените данни от протоколите на СИК е обявен за избран кмет на Община Монтана, обл. Монтана – З. Живков, издигнат от МК „СДС/ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС" и получил 11701 действителни гласове на първи тур за избор на кмет, произведен на 29.10.2023 г.
За да постанови оспорения съдебен акт, първоинстанционният съд от фактическа страна е изследвал и установил спазването на процедурата по организирането на изборите, вкл. относно образуването на избирателните секции на територията на Община Монтана, утвърдените номера на всяка избирателна секция, техния обхват и адрес; регистрацията за участие на кандидатите за кмет, жалбоподатели по делото; определянето на номера на партиите, коалициите, местните коалиции и инициативни комитети в бюлетините за гласуване в изборите за общински съветници и кметове; одобряването на графичните файлова с образците от бюлетините при провеждане на местните избори. По делото са приети като доказателства всички протоколи на 87 СИК; приемо – предавателните разписки, обобщените данни от Информационна обслужване, решения на ОИК, избирателните списъци от 4 секции, флаш памет от ЦИК, съдържаща видеозаснемането от СИК 122900064 в [населено място], СИК 122900055 в гр. Монтана, [жк], СИК 122900056 в гр. Монтана, кв. Кошарник и СИК 122900076 в [населено място], като веществено доказателство по делото, и писмо от Районна прокуратура - гр. Монтана. По фактите първоинстанционният съд е установил, че общият брой на действителните гласове, подадени за кандидатските листи на партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети е 17 939. Съдът е посочил, че на л. 2 от приложения протокол на ОИК Монтана, както и от представен в съдебно заседание електронен регистър на жалбите и сигналите, се установява, че в протоколите на СИК по реда на чл. 438, ал. 1 от ИК няма описани спорове за действителността или недействителността на гласовете, взетите решения и възражения на членовете на комисията по тях; липсват постъпили жалби и възражения по взети решения, липсват приложени жалби, възражения, заявления, особени мнения и решения по тях, които иначе представляват неразделна част от протоколите, като изборите в изборния район са били проведени при спокойна обстановка и не е имало и сгрешени формуляри. При отчитане на резултатите от гласуването в ОИК обобщеният протокол на ОИК за избиране на кмет на Община Монтана, л. 36-42 от делото, е подписан от състава на комисията също без особени мнения. Съдът е приел като фактическо основание за издаване на оспореното решение на ОИК Монтана, че въз основа на изготвения обобщен протокол на ОИК Монтана са отчетени резултатите от гласуването за кмет на Община Монтана от изготвените протоколи от всяка една от секционните избирателни комисии.
За частично доказано първоинстанционният съд е приел и оспорването по отношение на СИК 122900056 в гр. Монтана, [жк], относно общият брой недействителни бюлетини общо 48 вместо 39, отразени в протокола на СИК, както и промяна в разпределението на гласовете по кандидатски листи от хартиените бюлетини: по отношение на кандидат № 1 - К. Трифонова от „БСП ЗА БЪЛГАРИЯ", за която са установени 2 недействителна бюлетина и 13 действителни бюлетини и по отношение на кандидат № 68 – З от МК "СДС/ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС" вместо 463 действителни бюлетини са установени 454 действителни бюлетини и 9 бр. недействителни бюлетини. Като общ брой на действителните гласове, подадени за кандидатските листи на партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети в тази СИК е установен от съда 502 при отразени в протокола 513, т.е. разлика от 11 действителни гласа, за които е установено, че са недействителни. Половината от действителните гласове на проведения първи тур на изборите за избиране на кмет на община Монтана е 8969, поради което за да се обяви за недействителен обявения изборен резултат следва да се установи по несъмнен начин, че избрания кандидат е получил по-малко гласове от обявената квота. Установеното фактическо положение, ценено от гледа точка на възприетия стандарт за установяване на съществени нарушения на изборния процес, е възприето от съда и в последствие съобразено при обсъждането на събраните доказателствата по отделно и в съвкупност и правилно подведени към относимите материални разпоредби на ИК, че оспореният акт на ОИК Монтана е законосъобразен. Отправените с касационната жалба доводи не се подкрепят от събраните по делото доказателства и установените от съда факти, поради което са неоснователни и не обосновават порок на оспореното съдебно решение.
Правилно е заключението на първоинстанционния съд, че обявеният за избран кмет на Община Монтана, обл. Монтана – З. Живков, издигнат от МК „СДС/ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС" е получил 11701 (единадесет хиляди седемстотин и един) действителни гласове при общо 17 939 действителни гласове, подадени за кандидатски листа на партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети. Съгласно чл. 452, ал. 3 от ИК, избран за кмет е кандидатът, получил повече от половината от действителните гласове, като в случая половината от действителните гласове е 8969 гласа. Правилно на следващо място е посочил съдът, че дори и след установената и приета промяна на разпределението на действителните гласове по кандидатските листи в секциите, за които е извършен оглед и ръчно преброяване на изборните книжа - СИК №122900064 в [населено място] и СИК №122900056 в гр. Монтана, [жк], същото не води до промяна в резултата и извода, че З. Живков, кандидат за кмет, издигнат от МК „СДС/ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС", е получил повече от половината от действителните гласове, за да бъде избран за кмет на първия тур на 29 октомври 2023 г.
При това фактическо и правно положение и в съответствие с разпоредбите на чл. 172 и чл. 172а от АПК, ВАС намира за правилен извода на Административен съд – Монтана, втори състав, че оспореното решение №161-МИ/30.10.2023 г. на Общинска избирателна комисия Монтана, с което на основание чл. 452 от ИК и въз основа на получените данни от протоколите на СИК е обявен за избран кмет на Община Монтана, обл. Монтана – З. Живков, издигнат от МК „СДС/ГЕРБ, БНД, ВМРО-БНД и ЗНС", следва да бъде потвърдено като издадено, въпреки установените несъответствия при преброяването на обявените за действителни и недействителни бюлетини в СИК №122900064 и СИК 122900056, от овластения орган в неговата компетентност, в изискуемата форма, при липса на допуснати съществени нарушения, които да повлияят на съдържанието на оспорения акт, тъй като не се отразяват на крайния изборен резултат, и при правилно тълкуване и прилагане на материално правните норми.
По изложените мотиви настоящият касационен съдебен състав приема, че касационната жалба е неоснователна и оспореният съдебен акт не страда от пороците по чл. 209, т. 3 от АПК, поради което следва да бъде оставен в сила.
Върховният административен съд оставя в сила решението на административен съд в Монтана. Решението е окончателно. Петров следва да запалти на настоящия кмет 1000 лева за разноски по делото.