- Дал е тласък на 4 формации, големият залог е за 5-ата, защото ще е истински негова
- Импийчмънт би налял гориво на президентската партия, политиците го провокират, но не искат да я "заредят"
- Ако няма друг трус при екипа на "Дондуков" - като онова нахлуване на службите, след което вдигна юмрука с "Мутри, вън!", той ще изчака края на мандата
По-умните противници на президента предпочитат да го държат настрани и пасивен.
Това заключи близкият до Румен Радев политолог Александър Маринов, който оглавяваше стратегическия му съвет и бе пратен като съветник на Гълъб Донев, когато президентът го назначи за служебен премиер.
Точно по същото време в сряда, докато проф. Маринов говореше по Нова тв, в кулоарите на Народното събрание Бойко Борисов обяви: “Абсурдно е да се говори и мисли дори за импийчмънт на Радев. Защото той е пряк избор на народа. Отделно е абсурдно и този, който е избран за обединител, да разединява постоянно хората”, добави Борисов.
Но така или иначе лидерът на ГЕРБ и президентският човек са на едно мнение, че отстраняване на държавния глава е излишно и е услуга за Радев, която той чака - веднага ще оглави партия. Вместо да го героизираме, го оставяме встрани и пасивен (с поорязани от промените в конституцията правомощия) - така следва да се чете посланието на Борисов. А той определено е от най-опитните и хитроумни опоненти на Радев, както вероятно би добавил Маринов.
И ако въпросът за импийчмънт явно е свален от дневния ред, то този за партия на (около) президента остава в него.
Първо самият Радев ни съобщи, че появата на алтернатива е въпрос на време. И противниците му започнаха да го провокират да излезе на терена, като най-настъпателен е Делян Пеевски.
Нужда от алтернатива има, въпросът е кой ще застане до президента, коментира и проф. Маринов. Именно той първи издаде по Нова година, че митичният нов проект, за който се говори, върви към официализиране през регистрирането на инициативата “Трети март” като политическо движение.
Някои симпатизиращи на Радев дори заподозряха, че така стратегът Маринов ускорява процеси, за които на “Дондуков” 2 е имало известно колебание. Участници в подписката за запазване на 3 март, която уж щеше да инициира референдум, един през друг отричаха да правят политически проект. Но както “24 часа” установи, “Движение Трети март” вече е официално запазена марка в патентното ведомство от съпредседателката на този комитет Весела Лечева. Която пък междувременно напусна БСП.
Бившата шампионка и спортен министър тези дни не е в страната, за да внесе повече яснота по регистрацията, но
се очаква да остане много тясно свързана с тази инициатива.
Проф. Маринов не спомена нито веднъж името на Гълъб Донев. Но бе категоричен, че Радев няма да предаде избирателите си и да напусне президентския пост, за да поведе движението.
Значи трябва друго лице. Преходна фигура. Обикновено се търси харизматичен човек, какъвто засега не се вижда. Но по-важното в ситуацията на Радев, комуто остават още 3 години до края на втория (последен мандат), е този временен лидер
да е доказано верен
А точно Гълъб Донев е провереният кадър.
Ненапразно след като два пъти бе служебен премиер в правителства, които надминаха по активност и редовно избрани, сега е шеф на кабинета на президента.
Радев не може да си позволи повече да издига хора извън “семейния” кръг, защото се опари. Въпреки че отрича “бащинство” на проектите, реализирани в няколкото кратки парламента, той може да бъде сочен като държавния глава, дал съзнателно или не тласък на политическите кариери на поне 4 формации.
Колелото се завъртя през
лятото на 2020 г. с вдигнатия юмрук на президента и възгласа “Мутри, вън”, с които излезе на площада при протестиращите срещу тогавашния премиер Борисов и главен прокурор Иван Гешев.
От площада тръгна политическият път на “отровното трио” - скулптора Велислав Минеков, адвокат Николай Хаджигенов и Арман Бабикян, преименувало се на “Ние идваме”.
То се обедини с прерасналото в партия сдружение на Мая Манолова “Изправи се, БГ” и заедно станаха депутати. В предизборната кампания Манолова редеше програмата си така, че да се озове на един площад с Радев.
Служебните кабинети на президента пък се оказаха трамплинът за нови звезди в политиката. През лятото на 2022 г. експремиерът и бивш съветник на Радев Стефан Янев създаде “Български възход”. И партията влезе в НС, макар веднъж и за кратко.
Най-успешна бе реализацията на Кирил Петков и Асен Василев. Двамата станаха разпознаваеми като служебни министри. Президентът, днес пръв бранител на конституцията, тогава за първи път си позволи да я чете фриволно заради двойното гражданство на Петков.
После “Промяната” и Радев взаимно си преливаха политическа енергия на изборите 2 в 1 за президент и парламент през есента на 2021-а. След победата на ПП и създаването на кабинета “Петков” обаче влязоха във война.
“Бях първият излъган, когато се доверих на тези хора
Беше грешка, че допуснах да откраднат надеждите за промяна. За съжаление, българите получиха лъжа. Ще надживеем тази шарлатания”, отрече се Радев от “Промяната”.
С останалите държавният глава не воюва, но е сигурно, че в бъдещия му проект няма място нито за Стефан Янев, нито за Мая Манолова. Те и подобни на тях фигури са поглед назад, не нова енергия за крачка напред. А и видя се, не водят много електорат. Мая опъна палатка и напъна оградата на Паметника на Съветската армия да го брани, но тя не е обединителната фигура за всички онези, които като Радев не дават оръжия за Киев и клеймят жълто-синия пуловер на детето от “Аз съм българче”.
Големият въпрос пред президентския отбор в момента обаче не е толкова за имената в проекта, а кога да се случи той.
От една страна, рейтингът на Радев сега е в небето и това отчасти се дължи на сблъсъка му с “лошите” управляващи. Не е ясно след 3 години, когато му свършва мандатът, ще има ли толкова силен противник, в двубой с който да трупа точки. Какъвто и аватар да избере за проекта си, не може механично да прелива авторитет и да се надява, че любовта на народа няма да отслабне за толкова дълъг период политическо време.
От друга страна, Радев показа през първия си мандат и двете години от този, че винаги ще намери начин да се противопостави на силните на деня и да извлече дивиденти от това, да заеме позата на защитник на народа, да вдигне юмрук или знаме на Рожен, изобщо - да е символ на “българщината” и битката за справедливост. Местните избори показаха, че вълната на “Възраждане” спада, а БСП едва се стабилизира. И при двете партии има разколебани, жадни за нов водач, които президентски проект може да привлече. Тези избиратели ще бъдат още по-жадни в края на Радевия мандат.
Според една от версиите натискът новата формация да се създаде бързо е за да участва на евровота през юни. Така твърди и лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. “Няколко евродепутати, избрани от листата на БСП, сега си търсят нова формация - те всички са близки до президента. Слушам ги напоследък, особено активни са. Има съсловие около президентството за политически проект, който може да проходи на европейските избори”, каза той.
“Когато се изказваш като последна инстанция, каквато е президентската институция, а в същото време има политически проект зад теб, или проекти, които минаха през времето, това не трябва да се счита за президентската дума, а на партиен лидер”, коментира пък Бойко Борисов. Но като “умен политик” (по проф. Маринов) посъветва всички да оберат тона. Защото, ако проект на Радев влезе в парламента, никой няма да има 120 депутати. “И тогава всички вие ще започнете да ни припомняте - и на него, и на мен, и на Пеевски, и на Кирил и Асен, какво сме говорили по темата”, предупреди той колко трудна ще е нова сглобка, ако Радев наистина стане партиен играч.
Гълъб - допълващият го антипод, и двамата са от училището в Долна Митрополия
Гълъб Донев е сред най-верните на Румен Радев и няма по-подходящ от него за временно лице на бъдещата президентска формация, твърдят запознати. Той няма подводни камъни в биографията и безусловно ще пази честта на държавния глава, докато изтече мандатът му. Или политическа буря не го предизвика сам да се впусне по-рано в партийната игра.
Два пъти начело на служебните му кабинети през 2023 г., в момента Донев е премиер в сянка на “Дондуков” 2. След като излезе от изпълнителната власт, той се завърна в президентството като дясна ръка на Радев. Вече не е секретар по социалните политики, какъвто бе от 2017 г. насам, а шеф на президентския кабинет - човекът, който знае всичко, което става около държавния глава.
Правителството в сянка на Донев излезе на светло покрай политическите спорове около “Лукойл”, когато от “Дондуков” 2 пуснаха съобщение, че заради цените на горивата бившият служебен премиер е събрал на заседание министрите от кабинета си (голяма част от тях сега са в екипа на Радев).
Деликатен и умерен в тона, той показа, че може и да е настъпателен, когато брани своето управление и атакува сегашното. Но преди всичко е сдържан човек с фино чувство за хумор. Така Донев е по-скоро антипод на вдигнатия юмрук на Радев като политическо поведение. И като премиер критиките му се възприемаха по-скоро като мъмрене или мърморене.
Също така, за разлика от Радев, който от изтребителя седна директно в президентското кресло, Донев е минал по цялата стълба на държавната администрация и има опит. В партийното строителство обаче и двамата са новобранци, защото никой от тях не е бил партиен член. И са се (само)изолирали в един и същи доста ограничен кръг от сподвижници.
И той като президента е завършил Военновъздушното училище в Долна Митрополия. Но не е летец, а е с политически профил. Има още две магистърски степени - по финанси в УНСС и по право в Русенския университет.
Признат е за един от най-добрите експерти по социална политика у нас. Именно в социалните институции преминава кариерата му, преди да влезе на “Дондуков” 2, като по-скоро бе възприеман като ляв човек.