Промените в конституцията, които бяха приети през декември, обявиха образованието за национална ценност и всички трябва да съблюдават развитието на тази ценност. Тази промяна е израз, че образованието е национална ценност. Така образователният министър Галин Цонков коментира по БНТ идеята, която ще стане факт от втория семестър на тази година - безплатно образование за студентите държавна поръчка.
"В последните години намаляват студентите, една от причините е демографската. След 4-5 години те ще намалеят още повече и трябва да се даде възможност на учениците да продължат образованието си", обясни той. Министърът уточни, че обсъждането на тази идея била в Министерския съвет. 150 млн. лева била сумата, с която ще се покрият таксите. Процесът на обсъждане придължил поне месец. "Не е импровизация, а анализ на ситуацията", категоричен е проф. Цоков.
Последните рейтингови проучвания показали, че младежите, завършили у нас своето висше образование, били по-малко склонни да заминат в чужбина. По думите му само с един инструмент нямало как да се повиши качеството на висшето образование.
На въпрос каква е гаранцията за качество, той обясни, че от няколко години университетите се финансират основно в резултат на качеството. Над 70% от средствата отивали за качество. Нямало свободни места в университетите, но мярката не била направена, за да се спаси висшето образовавие, а децата, които завършват в България, да останат в България.
Попитан защо се предлага балообразуващата оценка от матурата по български език да отпадне за медицинските университити обясни, че не била тяхна идея. Това щяло да влезе в сила след две години и щял да се изработи единен конспект за медицинските университети, който да включи и подготовката по профили след 10 клас. Той се изненадал, че било предложено отпадане на матурата, били отворени за разговори със здравното министерство. За тази година нямало да се отнася промяната в наредбата.
За втория шанс при матурата каза, че това било предложение, което е внесено от омбудсмана, подкрепено от депутатите и министерството. "То дава възможност на зрелостниците да се явят повторно и да повишат своя успех. Предложението е прието на първо четене. Това не е втора матура, а като оценка ще се признава само при кандидатстване на ученици за висше образование. Това е един изпит, в един ден, втори шанс, но без да се отразява на дипломата, а ще служи само за вход за университетите", каза министърът.
По отношение на втория шанс при външното оценяване след 7 клас всичко било добре описано в наредбата. Той се давал на деца, които по време на изпита са болни или има някакъв семеен проблем.
За грипната епидемия, грипната ваканция и онлайн обучението министърът каза, че е решение на щабовете дали да се пуснат децата. "Обучението в електронна среда е още една възможност да се комуникира с децата, дава се възможност с този електронен диалог да се формират умения", обясни той.
190 училища в област Пловдив и две училища в Габрово момента се обучавали в електронна среда. Предстояло да се реши за София област, в София град нямало данни да се налага учениците да минат на онлайн обучение.
За амбулаторните листове - преди няколко месеца трите министерства - на образованието, електронното управление и здравеопазването, успели да постигнат съгласие по отношение на електронните бележки. За тези месеци били издадени 1 056 000 медицински бележки. Образователното министрество било инвестирало над 90 хил. лева в своята електронна система. "Трябва да има последователност, а не нови и нови предложения. В амбулаторния лист има чувствителна информация, как тя ще бъде пренесена в електронния дневник", попита той и припомни, че министреството предлага децата да могат да отстътват 15 дни по семейни причини.