Министърът на външните работи на Турция е от снощи на посещение в България като част от негова обиколка в три страни района - идва от Албания и продължава към Румъния - и в София то започна със среща с бившия председател на Движението за права и свободи.
Визитата на Хакан Фидан е по покана на вицепремиера и външен министър Мари Габриел седмици преди тя да поеме премиерския пост. Според съобщение във "Фейсбук" на Мустафа Карадайъ срещата му е била протоколна. "Обсъдихме добросъседските и приятелски отношения между България и Турция", пише в съобщението, придружено с две снимки.
На едната от тях е посланик Айлин Секизкьок, чийто мандат е към края си. В самия край на 2023 г. Фидан спомена името на своя секретар Мехмет Саит Уянък, бивш консул в Женева, като бъдещ посланик на страната в София.
Не се вижда кои са останалите присъствали. На интернет страницата на Движението за права и свободи има изключително съобщение за временния съпредседател Делян Пеевски, но няма нищо за контакти на турската делегация с партията. Възможно това да стане днес при разговори на Хакан Фидан с парламентарните групи, както е предвидено в програмата му, цитирана от българското външно министерство.
Срещата с ДПС е по-малко от месец преди националната конференция на партията, на която трябва да бъде избрано ново ръководство, пише "Дневник".
Турският външен министър ще има срещи и с представители на изпълнителната власт и с главния мюфтия.В последните почти тринайсет години Хакан Фидан, чийто баща е кюрд, не е оглавявал турската Национална организация за разузнаване (MIT) само в продължение на месец. На 10 февруари 2015 г. подава оставка въпреки настойчивите съвети на тогавашния президент Реджеп Тайип Ердоган да не го прави - смята, че има шанс да е следващият външен министър на Турция. Малко над осем години след тази случка той все пак стана първи дипломат на Турция, назначен през юни 2023 г., след като Ердоган спечели най-оспорвания президентски вот от 20 години.
В Тирана той разговаря за стратегическо партньорство, бизнес, религиозни и образователни отношения, израелско-палестинския конфликт в Газа, борбата с тероризма и темата за Фетхуллах Гюлен, когото Турция обвинява за неуспешния опит за преврат през 2016 г., съобщи БТА. Преди да потегли на обиколка външното министерство в Анкара посочи още, че делегацията ще има срещи с местни представители на турския бизнес и на турските общности.
Турският в."Сабах" и Анадолската агенция са по-конкретни - разговорите днес ще са и с президента Румен Радев и премиера акад. Николай Денков.
В София е логично двете страни да обсъждат проблема с мигрантите, който в огромна степен зависи от действията на Анкара. Възможно е също да бъде повдигната темата за отношенята между Турция и Гърция дни, след като двете страни със сложни отношения помежду си - особено в Егейско море и Източното Средиземноморие - получиха одобрение да купят десетки нови бойни самолети.
Тази вечер имахме протоколна среща с Министъра на външните работи на Р Турция г-н Хакан Фидан на която обсъдихме...
Публикувахте от Mustafa Karadayi в Понеделник, 29 януари 2024 г.